Podanie o zastępstwo koleżeńskie WZÓR z omówieniem

Nauczyciel, który musi załatwić pilną sprawę prywatną w trakcie swoich zajęć, ma niekiedy możliwość skorzystania z tak zwanego zastępstwa koleżeńskiego. O ile dyrektor placówki oświatowej wyraża zgodę na taki nieformalny zwyczaj, nauczyciele mogą nawzajem nieodpłatnie zastępować się w pracy.

Skorzystanie z tego rozwiązania często wiąże się jednak z koniecznością złożenia na ręce przełożonego pisma, określanego jako „wniosek o zastępstwo koleżeńskie”. Jak je napisać?

Co to jest zastępstwo koleżeńskie?

Zastępstwa koleżeńskiego nie regulują ani postanowienia zawarte w Karcie Nauczyciela, ani żaden inny akt prawny. Rozwiązanie to jest więc nieuregulowanym prawnie zwyczajem, na który dyrektor szkoły może, lecz nie musi wyrażać zgody.

Z zastępstwa koleżeńskiego korzystają osoby, które muszą załatwić pilne sprawy prywatne, nieuprawniające do skorzystania na przykład z urlopu okolicznościowego. Na takie rozwiązanie decydują się także nauczyciele, którzy ustawowe dni urlopu płatnego już wykorzystali.

Należy wiedzieć, że podanie o zastępstwo koleżeńskie nie wiąże się ze zmniejszeniem wynagrodzenia nieobecnemu nauczycielowi, ani zwiększeniem go nauczycielowi, który go zastępuje.

Jest to bowiem rozwiązanie bazujące na koleżeńskiej przysłudze – takie godziny pracy są więc nieodpłatne, a ich rozliczenie polega na „oddaniu przysługi”.

Podanie o zastępstwo koleżeńskie – wzór

podanie-o-zastepstwo-kolezenskie-wzor-pdf-doc
Podanie o zastępstwo koleżeńskie wzór

Zastępstwo koleżeńskie to nie to samo, co zastępstwo doraźne

Zastępstwa koleżeńskiego nie należy mylić z zastępstwem doraźnym. To drugie jest bowiem przydzielane odgórnie przez dyrektora szkoły, nie zaś na zasadzie wzajemnego porozumienia dwóch nauczycieli.

Dyrektor placówki decyduje o zastępstwie doraźnym w sytuacji nagłej potrzeby (nieobecność nauczyciela), a jego rolą jest zapewnienie prawidłowej realizacji zadań szkoły. Liczba godzin przydzielanych zastępstw doraźnych nie jest limitowana przez przepisy prawa.

Co więcej, wskazany do nich nauczyciel nie musi mieć kwalifikacji odpowiednich dla danego przedmiotu nauczania – może prowadzić zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze. Najczęściej wybór pada w pierwszej kolejności na nauczyciela, który ma w tym czasie przysłowiowe „okienko”.

Wskazana przez dyrektora osoba nie może odmówić prowadzenia zajęć, gdyż zastępstwo doraźne to polecenie służbowe. W przeciwieństwie do zastępstwa koleżeńskiego jest ono jednak odpłatne i udokumentowane.

Czy prośba o zastępstwo koleżeńskie musi mieć formę pisemną?

Zastępstwo koleżeńskie nie jest czymś regulowanym prawnie, ale warunki takiego rozwiązania mogą być określone w postanowieniach regulaminu pracy danej placówki. Co do zasady, dyrektorzy szkół nie mają obowiązku zwolnić swojego pracownika od pracy, aby umożliwić mu załatwienie spraw prywatnych.

Aktem wolnej woli będzie więc dopuszczenie do funkcjonowania zastępstw koleżeńskich. Ponieważ rozwiązanie to wiąże się z wzięciem odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczniów, których dotyczą dane zajęcia szkolne, pracodawca może żądać od swojego pracownika złożenia specjalnego pisma, jakim jest podanie o zastępstwo koleżeńskie.

Taki dokument będzie bowiem “podkładką” w sytuacji, kiedy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

Jak napisać podanie o zastępstwo koleżeńskie?

Informacje o tym, jak powinno wyglądać podanie o zastępstwo koleżeńskie, znajdziemy w regulaminie pracy danej placówki – o ile rozwiązanie to jest dopuszczone przez dyrektora. Z reguły wniosek tego typu musi zachowywać formę pisemną oraz odpowiednią dla takich dokumentów strukturę. Niezbędne informacje, jakie należy w nim zawrzeć to:

  • dane nauczyciela, który ma być nieobecny,
  • dane nauczyciela, który ma poprowadzić lekcje zastępczo,
  • data i godzina zastępstwa,
  • rodzaj pracy, jaką ma wykonywać nauczyciel na zastępstwie.

Podanie o zastępstwo koleżeńskie musi zostać również podpisane przez obydwu nauczycieli. Następnie trzeba złożyć je na ręce przełożonego i oczekiwać na akceptację wniosku.

Co zrobić, jeśli dyrektor szkoły nie dopuszcza zastępstw koleżeńskich?

Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom podczas zajęć, które organizuje szkoła to obowiązek dyrektora placówki. Jeśli ten zezwala na nierejestrowane i nieodpłatne zastępstwa koleżeńskie, bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczniów, których takie zajęcia dotyczą.

Nic zatem dziwnego, że wielu dyrektorów nie zgadza się na ten nieformalny zwyczaj. W takiej sytuacji nauczyciel, który musi opuścić zajęcia z przyczyn prywatnych, powinien złożyć u przełożonego wniosek o udzielenie godzin urlopu bezpłatnego.

Nieobecność zostanie w takim wypadku rozwiązana poprzez przydzielenie zastępstwa doraźnego innemu nauczycielowi.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: