Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal – WZÓR .pdf + .doc

Zawarcie umowy najmu lokalu niejednokrotnie uzależnione jest od jednoczesnego uiszczenia kaucji, która stanowi zabezpieczenie pokrycia należności z tytułu najmu mieszkania. Kaucja nie może przekraczać pewnych określonych prawnie kwot i powinna zostać zwrócona po opróżnieniu danego lokalu.

Na wypadek ewentualnych nieporozumień, warto udokumentować taką transakcję odpowiednim pokwitowaniem, jakim jest oświadczenie o wpłacie kaucji. Co warto wiedzieć na temat takiego pokwitowania i jak je sporządzić?

Czym jest kaucja za lokal?

Kaucja za najem lokalu to pewna suma pieniędzy złożona przez najemcę jako gwarancja prawidłowego używania lokalu oraz stosowania się do postanowień zawartych w treści umowy najmu. Zadaniem kaucji jest umożliwienie wynajmującemu ewentualnego pokrycia szkód, które powstaną na skutek niezgodnego z ustawą lub umową działania, bądź też zaniechania najemcy.

W praktyce stanowi najczęściej zabezpieczenie przed zaprzestaniem uiszczania czynszu albo innych opłat związanych z najmem.

Wysokość kaucji nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dane mieszkanie. Kwotę oblicza się według stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy. Informacja o tym, że kaucja jest wymagana, powinna znaleźć się w umowie najmu, zawartej pomiędzy stronami.

Wpłatę kaucji należy potwierdzić przy pomocy dokumentu, określanego jako potwierdzenie wpłaty kaucji za mieszkanie lub pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal. Zaliczka tego typu podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opuszczenia lokalu. Gotowy do wypełnienia wzór pokwitowania wpłaty kaucji za lokal pobierzesz poniżej:

Potwierdzenie wpłaty kaucji za lokal – wzór

Potwierdzenie-wplaty-kaucji-za-mieszkanie-lokal-wzor-pdf-doc
Potwierdzenie wpłaty kaucji za lokal – wzór

Co zabezpiecza kaucja za lokal?

Pokwitowanie wpłaty kaucji (jednocześnie pokwitowanie odbioru kaucji) za lokal to dokument potwierdzający przyjęcie określonej kwoty przez wynajmującego, a jednocześnie również wpłatę środków przez najemcę. Kwotę tą właściciel lokalu może wykorzystać jako zabezpieczenie należności czynszowych oraz wszelkich innych należności, które powstaną do czasu opróżnienia lokalu.

Kaucja zabezpiecza bowiem między innymi:

  • niezapłacony czynsz,
  • opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu,
  • opłaty niezależne od właściciela, czyli opłaty za wodę, odprowadzanie ścieków, energię elektryczną, ciepło, paliwo gazowe, wywóz nieczystości ciekłych oraz wywóz odpadów,
  • należności z tytułu zastępczego wykonania przez wynajmującego robót, które obciążają najemcę (w oparciu o kosztorys),
  • należności z tytułu zużycia elementów wyposażenia, których wymiana lub naprawą obciążony jest najemca,
  • odszkodowanie za oszacowane i stwierdzone straty powstałe z winy najemcy,
  • odsetki i uboczne należności związane z powyższymi czynnościami.

Kiedy sporządzić pokwitowanie kaucji za lokal?

Pokwitowanie kaucji za lokal najlepiej spisać w dniu podpisywania umowy najmu lub w momencie wpłacania tejże zaliczki. Pisemnie sporządzony dokument potwierdzający wysokość wpłaconej kwoty stanowi zabezpieczenie zarówno dla właściciela lokalu, jak i dla najemcy.

Pokwitowanie wpłaty kaucji jest dowodem uiszczenia konkretnej kwoty, która podlega zwrotowi w pełnej lub pomniejszonej wysokości. Oświadczenie chroni więc właściciela przed żądaniem zwrotu kwoty wyższej.

Z kolei najemcę zabezpiecza przed nie odzyskaniem pieniędzy w ogóle, dlatego pokwitowanie kaucji za lokal warto mieć przy sobie podczas rozwiązywania umowy najmu mieszkania lub na wypadek ewentualnych sporów.

Dla właściciela mieszkania korzystne będzie również sporządzenie pokwitowania odbioru kaucji (potwierdzenie zwrotu kaucji). Taki dokument będzie zabezpieczeniem przed dodatkowymi roszczeniami ze strony najemcy.

Warto wiedzieć również, że chociaż najemcy często zakładają, iż kaucja to pieniądze, które służą rozliczeniu ostatniego czynszu, to w rzeczywistości wynajmujący ma pełne prawo do żądania zapłaty czynszu za ostatni miesiąc wynajmu, bez względu na konieczność zwrotu pełnej lub częściowej kwoty kaucji.

Jak wygląda pokwitowanie kaucji za lokal?

Pokwitowanie kaucji za lokal to nic innego jak potwierdzenie wpłaty kaucji przez najemcę na rzecz wynajmującego. W treści takiego dokumentu muszą więc znaleźć się dane osobowe obu stron tej transakcji.

Konieczne jest także precyzyjne określenie kwoty kaucji oraz podanie podstawowych informacji, takich jak data i miejsce wpłaty. Na dokumencie muszą znaleźć się również podpisy wynajmującego oraz najemcy.

Podobne:

Wpis pochodzi z kategorii: