Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal WZÓR

Jak sporządzić pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal? kaucja wpłacana przy podpisywaniu umowy najmu lokalu pełni przede wszystkim rolę zabezpieczającą. Ze środków pozyskanych w ramach kaucji wynajmujący może pokryć wszelkie straty wyrządzone przez najemcę.

Wstęp

pokwitowanie-wplaty-kaucji-za-lokal-wzor-pdf-docCo do zasady, kaucja podlega jednak zwrotowi. Warto sporządzić więc pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień w przyszłości, gdy przyjdzie dzień w którym z kaucji wynajmujący oraz najemca będą musieli się rozliczyć.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takie potwierdzenia wpłaty kaucji, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pokwitowania wpłaty kaucji za mieszkanie, które pobierzesz poniżej:

Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal wzór

pokwitowanie-wplaty-kaucji-za-lokal-wzor-pdf-doc
Pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal wzór

Czemu służy kaucja przy wynajmie lokalu?

Kaucja to pewna suma pieniędzy, jaką najemca wpłaca wynajmującemu zwykle podczas zawierania z nim umowy najmu lub na początku okresu wynajmowania lokalu. Kwota ta nie powinna przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu i jest wyliczana według obowiązujących w danym dniu stawek.

Z reguły nie wynosi ona więcej niż jednokrotność lub dwu krotność miesięcznego czynszu za dane mieszkanie.

Celem wpłacenia kaucji jest zabezpieczenie interesu wynajmującego oraz zmotywowanie najemcy do przestrzegania postanowień umowy najmu. Właściciel lokalu może bowiem dokonać potrąceń kaucji z tytułu:

  • bezumownego korzystania z mieszkania,
  • zaległości czynszowych oraz zaległości w opłatach za media wraz z odsetkami,
  • stwierdzenia ubytków w wyposażeniu na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego,
  • dokonania szkód wymagających naprawy, zakupu nowego sprzętu, dokonania remontu czy zlecenia usługi sprzątania lokalu.

Po zakończeniu wynajmu na skutek wygaśnięcia lub rozwiązania umowy, wynajmujący zobowiązany jest rozliczyć lub zwrócić kaucję. Rozliczenie odbywa się poprzez pomniejszenie kwoty kaucji o należności lub oszacowane straty.

Właściciel powinien wykazać, jakie koszty naprawy lub wymiany poniósł, aby obliczyć pozostałą należną do zwrotu kwotę kaucji.

Czym jest pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal?

Potwierdzenie wpłaty kaucji za wynajem mieszkania to dokument, który potwierdza wpłacenie pewnej kwoty przez najemcę oraz przyjęcie środków przez wynajmującego.

Stanowi dowód zaistnienia takiej transakcji, co niezwykle ważne w przypadku ewentualnych roszczeń – zwłaszcza, jeśli wynajem trwał latami i strony mogły zapomnieć o dokonanej wpłacie.

Potwierdzenie wpłaty kaucji za mieszkanie jest istotne również w momencie opróżniania lokalu, gdyż stanowi podstawę do dokonania stosownych odliczeń przez wynajmującego.

W rzeczywistości pokwitowanie wpłaty kaucji za lokal chroni obie strony umowy najmu. Najemcę zabezpiecza przed brakiem zwrotu kaucji i stanowi dowód niezbędny w celu sporządzenia ewentualnego wezwania wynajmującego do zwrotu środków w terminie 30 dni od dnia opuszczenia lokalu.

Z kolei właściciela mieszkania zabezpiecza przed dodatkowymi roszczeniami ze strony najemcy, który może żądać zwrotu kwoty wyższej niż ta faktycznie zapłacona.

Kiedy sporządza się pokwitowanie kaucji?

Potwierdzenie przyjęcia kaucji najlepiej sporządzić w momencie faktycznego przekazywania środków wynajmującemu. Strony mogą zdecydować się jednak na przygotowanie takiego pokwitowania również podczas podpisywania umowy najmu lub później, za zgodą najemcy.

Z perspektywy lokatora, pokwitowanie odbioru kaucji najmu jest niezwykle ważne, gdyż stanowi podstawę roszczeń o zwrot wpłaconych środków w momencie opróżniania mieszkania.

Należy wiedzieć bowiem, że wynajmujący ma maksymalnie 30 dni na zwrot lub rozliczenie pobranej kaucji, licząc od dnia zakończenia stosunku najmu.

Jeśli tego nie zrobi, najemca powinien sporządzić wezwanie do zwrotu kaucji, obligujące wynajmującego do oddania środków należnych byłemu lokatorowi.

Co zawiera wzór wpłaty kaucji za mieszkanie?

Oświadczenie o przekazaniu kaucji za lokal to dokument, który potwierdza transakcję wpłaty środków przez najemcę oraz przyjęcia ich przez wynajmującego. Dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne dane dotyczące przekazania pieniędzy, czyli:

  • datę i miejsce transakcji,
  • dane osobowe stron,
  • kwotę kaucji,
  • tytuł prawny transakcji,
  • sposób przekazania środków – gotówka lub przelew.

Dla swojej ważności pokwitowanie musi zostać opatrzone czytelnym podpisem wynajmującego, czyli osoby, która przyjęła pieniądze. Taki dokument jest już podstawą do roszczeń o zwrot kaucji po zakończeniu stosunku najmu.

Stanowi także bazę do rozliczenia tej kwoty przez wynajmującego w przypadku, kiedy zmuszony będzie dokonać potrąceń i chroni go przed dodatkowymi roszczeniami ze strony najemcy, który może stwierdzić, że wpłacał kaucję w kwocie wyższej, niż została mu ona zwrócona.

Zwrot kaucji za wynajem mieszkania

Zasadniczo, kaucja wpłacana przy podpisywaniu umowy najmu podlega zwrotowi w terminie 30 dni od dnia opróżnienia mieszkania przez najemcę. Nie zawsze zwracana jest jednak w całości.

Wynajmujący może bowiem uregulować z jej pomocą zaległości najemcy w opłatach za czynsz czy media.

Ma także prawo opłacić z kaucji koszty ewentualnych napraw, remontów, usług sprzątania czy zakupu nowych sprzętów. Po rozliczeniu tych kosztów zobligowany jest oddać najemcy pozostałe środki. Jeśli tego nie zrobi, były lokator może wezwać go do zwrotu kaucji pisemnie, a jeżeli to nie poskutkuje, powinien wystąpić na drogę sądową.

Posiadając pokwitowanie wpłaty kaucji, nie musi martwić się o problem udowodnienia swojej racji.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: