Protokół podłączenia płyty indukcyjnej WZÓR

Jak napisać protokół podłączenia płyty indukcyjnej? Wielu producentów płyt indukcyjnych i innych urządzeń elektrycznych zachęca klientów, by zlecać podłączenie płyty indukcyjnej wyłącznie profesjonalistom mającym stosowne uprawnienia (minimum SEP E).

Wprowadzenie

protokol-podlaczenia-plyty-indukcyjnej-wzor-pdf-doc-przykladBardzo często już sama karta gwarancyjna płyty indukcyjnej informuje konsumenta o tym, że gwarancja nie będzie ważna, jeśli urządzenia nie podłączy do sieci elektrycznej osoba z odpowiednimi uprawnieniami – w tym przypadku wykwalifikowany elektryk. Potwierdzeniem takiego montażu jest dokument w formie protokołu podłączenia, który musi zawierać określone elementy.

Protokół podłączenia płyty indukcyjnej wzór

protokol-podlaczenia-plyty-indukcyjnej-wzor-pdf-doc-przyklad
Protokół podłączenia płyty indukcyjnej wzór

Czym jest protokół podłączenia płyty indukcyjnej?

Protokół podłączenia płyty indukcyjnej to dokument, który poświadcza o zainstalowaniu urządzenia przez profesjonalnego elektryka. Taki protokół jest respektowany nie tylko przez serwisy naprawcze, ale nawet przez producenta.

Dokument może wypełnić jedynie osoba, która posiada świadectwo kwalifikacji, to jest uprawnienia eksploatacyjne w zakresie montażu, które są dowodem posiadania odpowiednich kompetencji w podłączaniu urządzeń elektrycznych.

Protokół podłączenia płyty indukcyjnej Bosch czy Electrolux wymagany jest przez samego producenta indukcji. Dokument okaże się niezbędny na wypadek ewentualnej awarii sprzętu i zgłoszenia reklamacji.

Dlaczego warto zlecić montaż płyty indukcyjnej fachowcom?

Płyty indukcyjne cieszą się coraz większą popularnością, która wynika przede wszystkim z ich estetyki oraz wygody użytkowania. Są to jednak urządzenia skomplikowane, których lepiej nie podłączać na własną rękę, aby uniknąć awarii.

Co ważniejsze, zarówno serwisy naprawcze, jak i producenci urządzeń tego typu mogą odmówić przyjęcia samodzielnie zainstalowanego sprzętu w ramach gwarancji.

Protokół podłączenia płyty indukcyjnej Samsung, Bosch czy Electrolux zawiera pieczątkę uprawnionego elektryka, świadcząca o tym, że urządzenie zostało zamontowane prawidłowo przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Posiadając taki dokument, konsument nie musi martwić się o serwisowe naprawy czy reklamacje – sprzęt zostanie przyjęty nawet w przypadku wystąpienia wady fabrycznej.

Samodzielne podłączenie płyty indukcyjnej

Czy samodzielny montaż płyty indukcyjnej to dobry pomysł? wiele osób zastanawia się, czy protokół podłączenia płyty indukcyjnej Electrolux, Bosch lub Samsung jest niezbędny. W sieci dostępnych jest bowiem wiele samouczków, które dokładnie tłumaczą, jak podłączyć płytę indukcyjną do sieci.

Na podstawie instrukcji pisemnych i instrukcji w formie wideo, niemal każdy jest w stanie podłączyć płytę indukcyjną w swoim domu. Problem pojawia się jednak kiedy konieczne staje się rozłożenie mocy urządzenia grzewczego na wszystkie panele.

Poza tym niewłaściwie zainstalowany sprzęt może wywoływać awarie, a nawet zwarcia w całej sieci.

Najważniejszy problem dotyczy jednak gwarancji, która nie będzie ważna, jeśli konsument nie zleci montażu płyty indukcyjnej profesjonalistom z odpowiednimi kwalifikacjami.

Protokół podłączenia płyty indukcyjnej Whirlpool czy Bosch stanowi więc niezbędny załącznik do karty gwarancyjnej, paragonu czy faktury, bez którego nie oddamy sprzętu do reklamacji.

Dodatkowo warto zastanowić się także, czy taka pozorna oszczędność na montażu faktycznie nam się opłaca. W końcu w przypadku instalacji zleconej fachowcowi możemy mieć pewność, że urządzenie działa prawidłowo i wydajnie, pobiera właściwą ilość prądu, ma odpowiednią moc grzewczą i nie stwarza żadnego zagrożenia.

Awaria sprzętu elektrycznego może doprowadzić nawet do pożaru. W takim przypadku protokół podłączenia płyty indukcyjnej stanowiłby dokument niezbędny również dla ubezpieczyciela, od którego chcielibyśmy uzyskać odszkodowanie z tytułu strat.

Jak wygląda instalacja płyty indukcyjnej przez elektryka?

Wykwalifikowany elektryk, któremu zleca się podłączenie płyty indukcyjnej nie tylko podłącza urządzenie do sieci w sposób prawidłowy i bezpieczny, ale również sprawdza przedtem, czy domowa instalacja elektryczna jest w dobrej kondycji i czy korzystanie ze sprzętu nie będzie groziło awarią lub, co gorsza, zwarciem i pożarem.

Jeśli sieć wymaga naprawy, specjalista powinien wręcz odmówić podłączenia urządzenia – nie może poświadczyć o prawidłowym montażu płyty indukcyjnej, jeśli grozi on usterką.

Poza tym, w trakcie i po instalacji urządzenia fachowiec:

  • sprawdzi napięcie w instalacji elektrycznej,
  • zinterpretuje wyniki pomiarów instalacji elektrycznej,
  • zweryfikuje prawidłowe działanie urządzenia jak i samej instalacji jednofazowej,
  • sporządzi protokół podłączenia,
  • podbije kartę gwarancyjną,
  • wytłumaczy klientowi, jak włączyć płytę indukcyjną, jak z niej korzystać, na co zwracać uwagę i jakich błędów nie popełniać, by nie doszło do awarii instalacji elektrycznej.

Ile kosztuje podłączenie płyty indukcyjnej? koszt usługi za podłączenie płyty indukcyjnej przez elektryka to około 100 – 150 zł, dlatego nie warto oszczędzać na takiej usłudze, jeśli chcemy cieszyć się uprawnieniami płynącymi z posiadanej gwarancji producenta.

Co powinien zawierać protokół podłączenia?

Protokół podłączenia płyty indukcyjnej jest dokumentem, który poświadcza montaż urządzenia przez profesjonalistę. Aby go sporządzić, wystarczy wykorzystać gotowy do wypełnienia przygotowany przez nas wzór protokołu podłączenia płyty indukcyjnej, który uwzględnia wszystkie niezbędne informacje.

Dokument powinien zawierać:

  • datę i miejsce montażu (adres montażu),
  • dane identyfikacyjne sprzętu, czyli nazwę, model, numer seryjny indukcji (wszystkie podstawowe dane urządzenia),
  • dane montera, w tym imię i nazwisko, numer PESEL, numer zaświadczenia kwalifikacyjnego (numer uprawnień) oraz opcjonalnie pieczątkę firmową.

Podsumowanie

Za podłączenie płyty indukcyjnej powinie wziąć się wyłącznie uprawniony elektryk, który ma odpowiednie uprawnienia z zakresu elektryki i który może sporządzić protokół podłączenia. Podłączenie indukcji powinno pokwitowane zostać na karcie gwarancyjnej lub na osobnym protokole.

Płyta indukcyjna jest dość skomplikowanym urządzeniem, które zawsze może ulec uszkodzeniu i trafić do serwisu na naprawę gwarancyjną – jednak jeśli nasza płyta indukcyjna nie będzie posiadać stosownego protokołu podłączenia, serwis gwarancyjny może odesłać płytę – odmawiając jej naprawy.

Wpis pochodzi z kategorii: