Rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron

Jak napisać wypowiedzenie umowy dzierżawy gruntu? umowa dzierżawy – niezależnie czy zawarta na czas określony, czy nieokreślony – zawsze może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron w dowolnym terminie.

Jeśli więc dzierżawca i wydzierżawiający są zgodni, mają możliwość rozwiązania łączącej ich umowy dzierżawy gruntu rolnego przed terminem jej wygaśnięcia. W jaki sposób należy rozwiązać taki stosunek prawny? rozwiązanie umowy powinno odbyć się koniecznie na piśmie, dla celów dowodowych.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy wzór rozwiązania umowy dzierżawy za porozumieniem stron, który pobierzesz w dalszej części artykułu.

Czym jest umowa dzierżawy gruntu?

Umowa dzierżawy to według Kodeksu cywilnego zobowiązanie jednej ze stron do oddania drugiej stronie rzeczy do użytkowania, bądź pobierania pożytków przez czas nieoznaczony lub oznaczony. Jednocześnie, umowa dzierżawy oznacza także zobowiązanie dla drugiej strony, tj. obowiązek płacenia czynszu za użytkowanie lub pobieranie pożytków z danej rzeczy.

Co do zasady, umowy dzierżawy charakteryzują się długotrwałością. Często zawierane są na okres kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, stąd różne sytuacje życiowe, jakie mogą pojawić się w tym czasie, nierzadko zmuszają jedną ze stron do zakończenia stosunku dzierżawy.

Rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron wzór doc pdf

rozwiazanie-umowy-dzierzawy-gruntu-za-porozumieniem-stron-wzor-doc-pdf
Rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron wzór doc pdf

Okres wypowiedzenia umowy dzierżawy

Strony umowy dzierżawy mają możliwość dowolnego określenia długości terminu wypowiedzenia takiej umowy. Jeśli tego nie zrobią, zastosowanie znajdą przepisy prawne.

W przypadku dzierżawy gruntów rolnych okres wypowiedzenia wynosi 1 rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, zaś w przypadku innych rodzajów dzierżawy 6 miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego.

Czym jednak jest „rok dzierżawny”? Termin ten określa się na trzy różne sposoby, tj.:

  • jako rok kalendarzowy,
  • jako rok liczony od dnia zawarcia umowy,
  • jako jednorazowy cykl produkcji rolniczej.

Sposób określenia roku dzierżawnego często wynika z powszechnie przyjętych zwyczajów. W przypadku gruntów rolnych zaczyna się 1 września roku kalendarzowego, zaś w przypadku pastwisk i łąk 1 maja (a kończy wraz z nastaniem przymrozków lub opadów śniegu).

Istnieje także możliwość ustalenia początku roku dzierżawnego równolegle z chwilą rozpoczęcia czerpania pożytków z dzierżawy, a zakończenia wraz z zebraniem plonów.

Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy dzierżawy gruntu?

Umowy dzierżawy zawierane na czas nieokreślony mogą zostać wypowiedziane przez jedną ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – rocznego lub półrocznego, w zależności od przedmiotu dzierżawy.

W pewnych okolicznościach taki stosunek prawny można rozwiązać nawet ze skutkiem natychmiastowym. Przyczyną zakończenia dzierżawy bez okresu wypowiedzenia będzie na przykład długotrwała zwłoka z zapłatą czynszu lub używanie przedmiotu dzierżawy w sposób niezgodny z umową.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umów zawieranych na czas określony. Tych, co do zasady, nie można rozwiązać za pomocą wypowiedzenia przed upłynięciem ich terminu – chyba że w treści umowy uwzględniono określone warunki, które na to pozwalają.

Chociaż jednostronne rozwiązanie umowy dzierżawy za wypowiedzeniem jest niemożliwe, nie wyklucza to rozwiązania takiego stosunku prawnego na mocy porozumienia stron. Za zgodą dzierżawcy i wydzierżawiającego umowę dzierżawy można rozwiązać w każdym czasie.

Warto wiedzieć również, że w przypadku umów dzierżawy zastosowanie znajduje instytucja „milczącego przedłużenia dzierżawy”. Jeśli po upływie terminu określonego w wypowiedzeniu dzierżawca nadal używa danej rzeczy za jednoczesną zgodą wydzierżawiającego, to dzierżawa nadal trwa.

Jak wygląda wypowiedzenie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron wymaga zachowania formy dokumentowej, niezależnie od tego w jakiej formie – pisemnej, elektronicznej czy dokumentowej – została zawarta pierwotna umowa dzierżawy.

W przypadku gdy zawarto ją w innej formie, na przykład notarialnej, to rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron powinno przyjąć taką formę, jak przewiduje ustawa lub jaką strony przewidziały w celu jej zawarcia.

W piśmie tego typu nie ma obowiązku podawania przyczyny zakończenia stosunku prawnego. Przyjmuje się, iż wystarcza, że taki powód obiektywnie istnieje.

Jak przygotować rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron?

Rozwiązanie umowy dzierżawy gruntów rolnych za porozumieniem stron jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy jedna ze stron dąży do zakończenia dzierżawy. W dokumencie można ustalić bowiem dogodny termin zakończenia umowy dzierżawy, a także  regulacje dotyczące między innymi rozliczeń zaległości w płatnościach, czy rozliczeń za ulepszenia przedmiotu dzierżawy.

Samo rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron jako dokument musi odnosić się do oryginalnej umowy dzierżawy poprzez podanie jej numeru i daty oraz miejsca zawarcia. W piśmie niezbędne są także takie informacje, jak:

  • data i miejsce rozwiązania umowy,
  • dane wydzierżawiającego,
  • dane dzierżawcy,
  • odniesienie do warunków rozwiązania umowy, czyli określenie „na mocy porozumienia stron” czy „za porozumieniem stron”.

Dla swojej ważności dokument, jakim jest rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron, powinien również zostać opatrzony podpisami wydzierżawiającego i dzierżawcy.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: