Wniosek do Sanepidu o odbiór lokalu WZÓR z omówieniem

Jak napisać wniosek do Sanepidu o odbiór lokalu? odbiór lokalu przez sanepid to ostatni, często najbardziej stresujący krok dla przedsiębiorców, otwierających biznes związany na przykład z gastronomią.

Wstęp

wniosek-do-sanepidu-o-odbior-lokalu-wzor-pdf-doc-wordPodczas kontroli inspektor z sanepidu sprawdza między innymi stan techniczny budynku oraz posiadaną przed właściciela dokumentację. Aby kontrola miała miejsce, konieczne jest jednak poinformowanie Sanepidu o gotowości do odbioru lokalu. Należy złożyć więc wniosek o odbiór budynku przez Sanepid.

Aby ułatwić Ci napisanie takiego podania, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:

Wniosek do Sanepidu o odbiór lokalu wzór

wniosek-do-sanepidu-o-odbior-lokalu-wzor-pdf-doc-word
Wniosek do Sanepidu o odbiór lokalu wzór

Sanepid zgłoszenie lokalu

Wniosek o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru sanepid należy złożyć przed rozpoczęciem działalności gospodarczej związanej z produkcją lub sprzedażą żywności (restauracja, bar, food truck).

Obowiązek zatwierdzenia i wpisu zakładu do rejestru obiektów podlegających urzędowej kontroli inspekcji sanitarnej dotyczy przedsiębiorstw, które:

  • produkują lub sprzedają żywność, niepochodzącą od zwierząt,
  • sprzedają produkty pochodzenia zwierzęcego, niepodlegające kontroli weterynaryjnej,
  • produkują lub sprzedają żywność, która zawiera produkty zwierzęce i niezwierzęce.

Wniosek do sanepidu o odbiór lokalu jest niezbędny, aby przedsiębiorstwu przydzielony został inspektor zajmujący się kontrolą. Pismo należy złożyć do państwowego – powiatowego lub granicznego – inspektora sanitarnego, odpowiedniego ze względu na siedzibę zakładu lub miejsce prowadzenia działalności.

W przypadku obiektów i urządzeń ruchomych, takich jak food trucki, a także tymczasowych, na przykład namiotów gastronomicznych, wniosek składa się do inspektora odpowiedniego ze względu na:

  • miejsce prowadzenia działalności lub siedzibę zakładu w przypadku urządzeń ruchomych,
  • miejsce prowadzenia działalności w przypadku urządzeń tymczasowych.

Wniosek do sanepidu o odbiór lokalu najlepiej złożyć w momencie, kiedy firma jest już założona, a budynek niemal gotowy do odbioru. Inspektor ma bowiem 14 dni od daty wpłynięcia wniosku na skontaktowanie się z przedsiębiorcą i ustalenie terminu kontroli.

Odbiór lokalu przez sanepid koszt

Odbiór sanepidu jest darmowy. Wniosek o kontrolę inspektora można złożyć przez internet lub za pośrednictwem poczty, a także osobiście (dla celów dowodowych, najlepiej złożyć wniosek na piśmie).

Koszty odbioru lokalu przez sanepid wiążą się nie tyle z samą kontrolą czy złożeniem wniosku o odbiór lokalu, ile z przygotowaniem budynku do kontroli, czyli z koniecznością spełniania określonych standardów, okazania niezbędnych badań i dokumentów.

Jak wygląda odbiór lokalu przez sanepid?

Zanim złożymy wniosek do sanepidu o odbiór lokalu, warto upewnić się, czy budynek spełnia wymagane standardy oraz czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Podczas kontroli inspektora właściciel lokalu musi okazać między innymi wszystkie dane dotyczące jego firmy, czyli numer NIP, REGON, KRS lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Konieczne jest także okazanie:

  • pozwolenia na budowę i oświadczenia kierownika budowy o zakończeniu prac budowlanych w przypadku budowy od podstaw,
  • pozwolenia na przebudowę i pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania w przypadku adaptacji budynku.

Niezwykle ważnym dokumentem podczas kontroli i odbioru lokalu jest projekt technologiczny, zaopiniowany przez rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych.

Inspektor porówna projekt z rzeczywistym wyglądem budynku, sprawdzając między innymi:

  • dostęp do światła dziennego w części produkcyjnej,
  • rozmieszczenie stanowisk produkcyjnych,
  • dostosowanie sufitów, ścian, drzwi i podłóg do rozporządzeń,
  • drogę naczyń czystych i brudnych,
  • rodzaj stanowisk do mycia żywności,
  • powierzchnię magazynu,
  • ilość umywalek dla pracowników i gości lokalu,
  • system kanalizacyjny (stan i drożność).

Ze względu na bezpieczeństwo produkcji żywności, podczas odbioru konieczne jest okazanie inspektorowi dokumentacji GHP/GMP oraz HACCP, a także wyników badań próbki wody (ważne przez 5 lat), protokołu pomiarów wydajności wentylacji, umowy na wywóz śmieci, umowy na wywóz oleju (w przypadku smażalni) i umowy z DDD (dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja).

Nie bez znaczenia pozostaje także bezpieczeństwo pracowników.

Aby odbiór lokalu przez sanepid przebiegł pomyślnie, należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie w budynku instrukcji GHP i BHP oraz przygotować aktualne książeczki sanepidowskie i orzeczenia lekarskie o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku  przez osoby zatrudnione.

Inspektor może domagać się również potwierdzenia przeprowadzenia odpowiednich szkoleń BHP i okazania odzieży pracowniczej.

Jak napisać wniosek do sanepidu o odbiór lokalu?

Wniosek o odbiór lokalu przez sanepid należy skierować do właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. W piśmie muszą znaleźć się następujące dane:

  • data i miejsce sporządzenia,
  • dane adresata,
  • dane wnioskodawcy, czyli imię nazwisko, adres siedziby, numer NIP,
  • prośbę o zatwierdzenie i wpis do rejestru zakładów ze wskazaniem nazw i siedzib wszystkich zakładów objętych wnioskiem,
  • określenie rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, określoną w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Ewidencji Działalności Gospodarczej,
  • określenie rodzaju żywności będącej przedmiotem produkcji lub obrotu.

Tak sporządzony wniosek należy opatrzyć własnoręcznym podpisem i dołączyć do niego aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego oraz zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Wpis pochodzi z kategorii: