Wniosek o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu WZÓR

Każda, nawet najmniejsza stłuczka czy kolizja powoduje spadek wartości auta. Poszkodowany w zdarzeniu drogowym zmuszony jest znacząco obniżyć cenę takiego pojazdu ze względu na fakt, iż większość osób zainteresowanych zakupem samochodu na rynku wtórnym z góry wyklucza wszystkie modele powypadkowe.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że potencjalny kupiec obawia się ujawnienia w przyszłości dodatkowych wad, wynikających bezpośrednio z dawnej kolizji. Właściciele aut powypadkowych często nie zdają sobie sprawy, że mają w takiej sytuacji prawo do ubiegania się o odszkodowanie.

Utrata wartości pojazdu po szkodzie stanowi bowiem podstawę do wnioskowania o rekompensatę z polisy OC sprawcy.

Utrata wartości handlowej pojazdu i wniosek o odszkodowanie

Odszkodowanie za spadek wartości samochodu po kolizji nie jest czymś, o czym powie nam ubezpieczyciel. Rekompensaty nie wypłaca się bowiem automatycznie – należy złożyć w tym celu odpowiedni wniosek.

Wielu właścicieli pojazdów powypadkowych nie ma jednak świadomości, że prawo do zwrotu różnicy wartości samochodu przed wypadkiem i po jego naprawie zawarte jest w Kodeksie cywilnym.

Artykuł 361 § 2 określa jednoznacznie, iż naprawa szkody obejmuje nie tylko straty, które poniósł poszkodowany, ale również korzyści, które miałby możliwość osiągnąć, jeśli szkoda nie zostałaby wyrządzona. Uprawnienie do wnioskowania o odszkodowanie potwierdza także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 października 2001 roku.

Podpisana wtedy uchwała głosi, że rekompensata za uszkodzenie samochodu na skutek zdarzenia drogowego powinna obejmować koszty naprawy pojazdu oraz sumę pieniężną w wysokości różnicy pomiędzy wartością samochodu przed uszkodzeniem i po jego naprawie.

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu – wzór

odszkodowanie-za-utrate-wartosci-handlowej-pojazdu-wzor-wniosku-pdf-doc
Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu – wzór

Czym jest utrata wartości handlowej pojazdu?

Przed ubieganiem się o odszkodowanie od ubezpieczyciela, warto dowiedzieć się, czym właściwie jest utrata wartości handlowej pojazdu. Termin ten określa wartość samochodu po naprawie uszkodzeń, które powstały w konsekwencji zdarzenia drogowego.

Wartość pojazdu powypadkowego (nawet po naprawie w renomowanym warsztacie samochodowym z wykorzystaniem oryginalnych części) zawsze będzie niższa niż wartość auta przed kolizją czy wypadkiem.

Spadek wartości samochodu po kolizji wiąże się bowiem ze znacznie mniejszym zainteresowaniem kupujących pojazdy na rynku wtórnym. Nawet w pełni sprawne technicznie i atrakcyjne wizualnie auto, które brało udział w zdarzeniu drogowym, będzie miało niższą wartość niż taki sam pojazd bezwypadkowy.

Właściciel samochodu powypadkowego zostanie więc zmuszony do obniżenia jego ceny, w celu zainteresowania potencjalnych kupujących. Utrata wartości samochodu po kolizji stanowi jednak podstawę do ubiegania się o wyrównanie tej straty poprzez wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy zdarzenia drogowego.

Jak obliczyć utratę wartości samochodu po wypadku?

Strata, jaką powoduje spadek wartości samochodu po kolizji, podlega odszkodowaniu. Nie każde auto będzie jednak zakwalifikowane do uzyskania takiej rekompensaty. Kwestia obliczania aktualnej wartości handlowej pojazdu powypadkowego nie jest regulowana przepisami prawa.

W praktyce firmy ubezpieczeniowe opierają jednak swoje wyliczenia na jednym dokumencie, jakim jest Instrukcja Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów, opracowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Samochodowych EKSPERTMOT.

Według tego dokumentu utrata wartości handlowej pojazdu dotyczy:

  • aut osobowych i terenowych, mających nie więcej niż 6 lat,
  • pojazdów ciężarowych, mających nie więcej niż 4 lata,
  • pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony oraz motocykli, mających nie więcej niż 3 lata.

Powyższe wskazania nie oznaczają, że właściciel auta, które ma więcej niż 6 lat, nie może starać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej. Jeśli pojazd ma niewielki przebieg i jest w dobrym stanie technicznym, to nadal podlega wycenie przez ubezpieczyciela.

Warunki te dotyczą w szczególności aut o dużej wartości, czyli samochodów historycznych i zabytkowych. Ponadto, należy wiedzieć, że ubytek wartości handlowej nie może być niższy niż 200 zł, ponieważ mniejsze kwoty traktowane są jako brak utraty wartości.

Podczas wyceny zaleca się również wykorzystanie przynajmniej dwóch metod wyliczeń oraz wyciągnięcie średniej z wyliczonych w ten sposób kwot.

Jak napisać wniosek o utratę wartości pojazdu?

Wniosek o utratę wartości pojazdu to pismo, w którym nie powinno zabraknąć takich informacji, jak numer szkody oraz numer polisy OC. Elementem niezbędnym są także dane osobowe wnioskującego i ubezpieczyciela.

Wniosek musi wskazywać na fakt zmniejszenia wartości handlowej pojazdu po naprawie uszkodzeń powstałych wskutek kolizji. Pismo warto uzupełnić także o dane, które poprą żądanie odszkodowania, czyli:

  • porównanie cen wystawionych na sprzedaż pojazdów bezwypadkowych i powypadkowych,
  • opinię sporządzoną przez rzeczoznawcę,
  • informacje pozyskane od specjalistów, takich jak na przykład mechanik z warsztatu samochodowego.

Wniosek o rekompensatę za utratę wartości pojazdu należy złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela sprawcy stłuczki, kolizji bądź wypadku. 

Wpis pochodzi z kategorii: