Jak napisać wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy? Ze względu na dużą liczbę spraw, które trafiają do sądów, zbyt małą liczbę pracowników sądowych, w tym sędziów i referendarzy oraz niekiedy zawiłości proceduralne, na rozpoznanie sprawy sądowej często czekać trzeba wiele miesięcy lub lat.
Wstęp
Niestety często przedłużające się sprawy sądowej kosztują zwykłych ludzi nie tylko masę pieniędzy, jak i mnóstwo nerwów. W takiej sytuacji nie warto godzić się na termin rozprawy wyznaczony przez sądy – lepiej podjąć starania do przyspieszenia wydania przez sąd rozstrzygnięcia składając właściwie przygotowany i umotywowany wniosek.
Sprawdź, kiedy złożyć wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy i w jaki sposób go uzasadnić oraz pobierz fachowo przygotowany przez prawnika wzór prośby o szybkie wydanie orzeczenia:
Wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy wzór

Czy można przyspieszyć rozpoznanie sprawy sądowej?
Tak jak napisałam na wstępie, wiele sądów zmaga się z problemem, jakim jest szybkość rozpoznawania wpływających spraw. Dzieje się tak, przede wszystkim przez fakt, że nie każdą sprawę można rozpoznać w przyspieszonym tempie tzn. na posiedzeniu niejawnym (upominawczym bądź nakazowym).
„Opieszałość” sądów, choć w większości przypadków niezawiniona, często negatywnie wpływa na strony postępowania. Nierzadko wiąże się z potrzebą ponoszenia dodatkowych wydatków.
Dlatego strona postępowania, wnioskodawca lub uczestnik – niezależnie od etapu postępowania, może złożyć wniosek o przyspieszenie rozprawy. A jeśli sprawa rozpoznawana jest na posiedzeniu niejawnym – wniosek o wcześniejsze wydania postanowienia.
Dodam, że jeśli sprawy nie da się szybko zakończyć częściowym, aczkolwiek bardzo pomocnym rozwiązaniem okazać się może wniosek o zabezpieczenie.
Kiedy złożyć prośbę o przyspieszenie rozprawy?
Prośba o przyspieszenie rozprawy w sądzie może zostać złożona w każdej sprawie sądowej, czyli zarówno w sprawach rodzinnych dotyczących małoletnich tj. alimenty, opieka, władza rodzicielska, jak i w sprawach małżeńskich m.in.:
- rozwód,
- separacja,
- zniesienie współwłasności.
Nie można również zapomnieć, że często rychłego rozwiązania wymagają sprawy natury materialnej, dlatego z prośbą o przyspieszenie rozpoznania sprawy można wystąpić również w sprawach cywilnych o zapłatę, czy w sprawach wieczystoksięgowych składając wniosek o przyspieszenie wpisu w księdze wieczystej lub wykreślenie prawa (hipoteki, służebności).
Dodam, że przedmiotowy wniosek może zostać włożony w każdym czasie, czyli zarówno wraz z pozwem lub innym pismem wszczynającym postępowanie, jak i w późniejszym czasie, jeśli zaistnieje potrzeba szybkiego uzyskania rozstrzygnięcia.
Wniosek należy złożyć w sądzie, w którym ma odbyć się rozprawa!
Jak napisać prośbę o przyspieszenie sprawy sądowej?
Niniejsza prośba powinna zawierać wszelkie elementy pisma sądowego. Dlatego w treści wniosku zawrzeć należy:
- oznaczenie sądu zajmującego się sprawą z nazwy sądu, wydziału i adresu
- oznaczenie sprawy, której wniosek dotyczy np. sprawa o rozwód
- sygnaturę akt sprawy
- oznaczenie stron postępowania lub uczestników z imienia, nazwiska, adresu
- oznaczenie składanego wniosku
- uzasadnienie
- podpis składającego wniosek
- załączniki.
Przygotowanie wniosku o szybsze wydanie rozstrzygnięcia może przynieść problemy osobom nieobytym w sprawach sądowych, dlatego pomocnym może okazać się przygotowany przez nas wzór wniosku o przyspieszenie terminu rozprawy.
Jak uzasadnić wniosek o przyspieszenie rozprawy sądowej?
Trzeba wyjaśnić, że przedmiotowy wniosek w żaden sposób nie wiąże sądu. Dlatego występując z prośbą o szybkie rozpoznanie sprawy, należy liczyć się z okolicznością, że może pozostać ona bez odzewu ze strony sądu – wniosek ten nie jest pismem procesowym i nie wymaga zajęcia przez sąd żadnego stanowiska.
Niemniej jeśli wnioskodawca w treści pisma użyje odpowiednich argumentów, może liczyć na uznanie ze strony sędziego zajmującego się sprawą.
Okoliczności, które mogą wpłynąć na uznanie przez sąd wniosku o przyspieszenie rozprawy to:
- wyjazd za granicę
- wyjazd do pracy w dłuższą delegację
- sprawy rodzinne związane z opieką lub wychowaniem dzieci
- kwestie zdrowotne – planowane leczenie, zabiegi, wyjazdy do sanatorium
- kwestie materialne – wyższe opłaty wynikłe przez brak orzeczenia np. odsetki od kredytu, czy ubezpieczenie.
Każdą podniesioną okoliczność należy dokładnie uzasadnić (rozwinąć), a następnie wykazać dołączając do wniosku odpowiednie dowody. Dokumenty, które warto dołączyć to wszelkiego rodzaju zaświadczenia, umowy i wykazy.
Dodam, że osoby, którym zależy na szybszym zakończeniu sprawy, w treści wniosku mogą powoływać się na zawarte umowy, czy porozumienia. Te również należy załączyć do wniosku, dlatego zawierając ugodę, warto zadbać, by została ona potwierdzona na piśmie i podpisana przez strony.
Ile kosztuje wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy sądowej?
Wnioskowanie o przyspieszenie wydania wyroku w sprawie (przyspieszenie wyznaczenia terminu rozprawy) to przywilej, z którego warto skorzystać w sytuacji, w której np. masz wyznaczony termin rozprawy sądowej, ale nie możesz się na niej stawić – przyspieszenie terminu może załatwić sprawę!
Warto także dodać, że strona składająca wniosek nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, bowiem prośba o przyspieszenie terminu rozprawy nie podlega opłacie sądowej, daje jednak nadzieję, że sąd przychylnie spojrzy na wnioskodawcę i skieruje sprawę na wcześniejszy termin rozprawy!
Oprócz powyższego wniosku strona może złożyć wniosek o odroczenie terminu rozprawy, przyspieszenie rozpoznania sprawy, odroczenie rozprawy, warunkowe umorzenie postępowania, możesz złożyć wniosek, w którym poprosisz o wyznaczenie terminu rozprawy.
Podobne:
- Wniosek o przyspieszenie, wyznaczenie, przyspieszenie wyznaczenia i przyspieszenie rozpoznania sprawy
- Wniosek o wyznaczenie terminu rozprawy wzór
- Wniosek o przyspieszenie wyznaczenia terminu rozprawy wzór
- Wniosek o zmianę terminu rozprawy WZÓR
- Wniosek o zmianę terminu przesłuchania świadka wzór
- Wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie wzór