Jak napisać wniosek o ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Jak napisać wniosek o ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem? Po rozpadzie związku bardzo często dochodzi do licznych konfliktów. Charakter spraw dotyczących wykonywania kontaktów na gruncie rodzic-dziecko bezsprzecznie może determinować do wystąpienia kolejnych sporów.

Niemniej jednak żaden z rodziców nie może czuć się bezkarnym, jeśli jego postępowanie uderza w dobro dziecka. W 2011 roku do ustawy kodeks postępowania cywilnego wprowadzono przepisy umożliwiające karanie rodzica, który utrudnia lub nie realizuje ustalonych kontaktów.

Jesteś w podobnej sytuacji? Sprawdź, czy możesz złożyć wniosek o ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem. Dowiedz się również jak uzyskać odszkodowanie za utrudnianie/nierealizowanie kontaktów. Dla ułatwienia przygotowaliśmy też gotowy do wypełniania wzór wniosku.

Czy mogę złożyć wniosek o ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Od 13 sierpnia 2011 roku obowiązują przepisy kodeksu postępowania cywilnego, na podstawie których można domagać się ukarania zarówno tego z rodziców, który utrudnia kontakty, jak i tego, który nie realizuje kontaktów, pomimo ich uregulowania właściwą ugodą lub orzeczeniem sądu.

Powyższe wynika z regulacji art. 598 (15) kpc który stanowi, że

  • 1. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.
  • 2. Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1.

Zgodnie z niniejszym przepisem wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie utrudniania kontaktów z dzieckiem może zostać złożony jeśli:

  • rodzic pod pieczą którego dziecko przebywa, nie dopuszcza do swobodnego wykonywania kontaktów ustalonych ugodą lub orzeczeniem sądu
  • rodzic uprawniony do kontaktów z dzieckiem na mocy ugody lub orzeczenia sądu nie realizuje kontaktów z dzieckiem, lub wykonuje je w niewłaściwy sposób, narażając drugiego rodzica na niedogodności i koszty.

Wniosek o ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem – wzór

wniosek-o-ukaranie-za-utrudnianie-kontaktow-z-dzieckiem-wzor-pdf-doc
Wniosek o ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem – wzór

Gdzie złożyć wniosek o ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem?

Wniosek w sprawie o nakazanie przez sąd zapłaty określonej sumy pieniężnej za naruszenie obowiązku dotyczącego wykonywania kontaktów z dzieckiem i/ lub przyznanie zwrotu wydatków, należy złożyć do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich jako właściwego rzeczowo do rozpoznania spraw opiekuńczych. Sądem właściwym miejscowo będzie Sąd Rejonowy miejsca pobytu małoletniego dziecka.

Do przedmiotowego wniosku dołączyć należy odpis wykonalnego orzeczenia albo wykonalnej ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem. Będzie to przede wszystkim wyrok orzekający rozwód lub separację, w którym sąd rozstrzygał o wykonywaniu władzy rodzicielskiej i kontaktach z dzieckiem.

Jeśli kontakty zostały uregulowane w ugodzie, do wniosku załączyć należy odpis ugody oraz odpis postanowienia o umorzeniu postępowania, w którym doszło do zawarcia ugody. Natomiast ugoda zawarta przed mediatorem powinna zostać zatwierdzona przez sąd, dlatego do wniosku dołączyć należy orzeczenie potwierdzające zawarcie ugody.

Niezłożenie powyżej wskazanych dokumentów będzie traktowane, jako brak formalny wniosku, przez co może dojść do zwrotu złożonego wniosku.

Wniosek o ukaranie za nierealizowanie kontaktów, a wysokość odszkodowania

Postępowanie w sprawie utrudniania lub niewykonywania kontaktów jest dwuetapowe. W pierwszym etapie sąd może zagrozić rodzicowi, który nie wykonuje postanowień ugody/orzeczenia obowiązkiem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku. W drugim etapie – jeśli kontakty są nadal utrudnianie – sąd orzeka już o nakazaniu zapłaty w formie grzywny.

Wysokość odszkodowania uzależniona jest od przede wszystkim od możliwości finansowych zobowiązanego do zapłaty. Ze względu na powyższe rodzic składający wniosek o utrudnianie kontaktów z dzieckiem powinien postarać się przedstawić sądowi sytuację materialną drugiego z rodziców. W tym celu może posługiwać się właściwymi dokumentami – wydruki z konta, zaświadczenia o dochodach.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wysokość „kary” będzie zależna od liczby naruszeń, rodzaju i stopnia winy oraz charakteru i ciężaru gatunkowego zaniechania obowiązku. Dlatego w przypadku jednego naruszenia odszkodowanie może być znacznie wyższe niż w przypadku powtarzających się zdarzeń. Niemniej jednak należy podać przykłady zapadłych orzeczeń. W większości spraw wydają nakazy zapłaty opiewające na kwoty rzędu 100-200 zł.

Warto jednak przypomnieć, że rodzicom przysługuje również wniosek o zwrot kosztów związanych z niezrealizowanym kontaktem. Przedmiotowy wniosek może obejmować koszty podróży oraz pobytu w miejscu, gdzie kontakt miały być zrealizowany, a także koszt powrotu do miejsca stałego pobytu.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: