Wniosek o wypłatę środków z depozytu sądowego – wzór

Jak napisać wniosek o wypłatę środków z depozytu sądowego? w przepisach kodeksu postępowania cywilnego od art. 692 wzwyż uregulowane zostało postępowanie w sprawie złożenia i wypłaty depozytu sądowego.

Zarówno wpłacający, jak i wierzyciel przed podjęciem środków z depozytu musi zastosować odpowiednią procedurę. Sprawdź, w jaki sposób wypłacić pieniądze z depozytu sądowego i pobierz fachowo przygotowany wzór wniosku o wypłatę z depozytu sądowego.

Czym jest depozyt sądowy i czy można go wycofać?

wniosek-o-wyplate-srodkow-z-depozytu-sadowego-wzor-pdf-doc

Depozyt sądowy jest to środek zabezpieczenia przedmiotu świadczenia poprzez złożenie go w sądzie właściwym. Do depozytu mogą zostać złożone nie tylko pieniądze. Powyższe zostało uregulowane w art. 693 (6) kpc., który stanowi, że:

Przyjmowane do depozytu sądowego:

1) pieniądze – przechowuje się na rachunku depozytowym Ministra Finansów;

2) kosztowności, książeczki oszczędnościowe, papiery wartościowe i inne dokumenty oraz przedmioty, które mają być przyjęte do depozytu sądowego na podstawie przepisów szczególnych – przechowuje się w sądzie lub w banku;

3) inne przedmioty – przechowuje się w miejscu wyznaczonym przez sąd.

Warto wspomnieć, że depozyt sądowy może zostać wycofany przez dłużnika. Na żądanie dłużnika sąd zwróci mu depozyt, jeżeli wierzyciel nie zażądał wydania depozytu.

Zatem wniosek o wypłatę środków z depozytu sądowego złożony przez dłużnika powinien zostać uwzględniony, o ile trafi do sądu przed wnioskiem wierzyciela.

Wniosek o wypłatę środków z depozytu sądowego – wzór

wniosek-o-wyplate-srodkow-z-depozytu-sadowego-wzor-pdf-doc
Wniosek o wypłatę środków z depozytu sądowego – wzór

Należy jednak pamiętać, że wniosek o zwrot depozytu sądowego powinien spełniać wymogi pisma procesowego. Dodatkowo we wniosku dłużnik powinien:

  • wskazać przedmiot, który ma zostać mu zwrócony
  • określić zobowiązanie, którego depozyt dotyczył
  • wskazać okoliczności uzasadniające zwrot depozytu.

W sytuacji, gdy wnioski wierzyciela i dłużnika zostaną złożone w tym samym czasie, sąd postanowi o wydaniu depozytu wierzycielowi. Wniosek dłużnika zostanie więc przez sąd oddalony.

Zaznaczyć jednak trzeba, że w myśl regulacji zawartej w art. 693 (13) kpc. depozyt nie może zostać cofnięty przez dłużnika jeżeli złożenie przedmiotu do depozytu nastąpiło w celu nadania klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. Wówczas do zwrotu depozytu niezbędna jest  zgoda wierzyciela, chyba że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności został cofnięty.

Jak przygotować wniosek o wypłatę z depozytu sądowego?

Przedmiot depozytu sądowego może zostać wydany na wniosek wierzyciela. Wniosek wierzyciela o wydanie depozytu sądowego powinien być właściwie przygotowany i uargumentowany. Wierzyciel musi bowiem wykazać, że zostały spełnione przesłanki określone we wniosku o złożenie depozytu sądowego.

Warto wyjaśnić, że najczęstszym powodem złożenia depozytu sądowego jest:

  • brak pełnej zdolności do czynności prawnych wierzyciela uprawnionego do przyjęcia świadczenia
  • spór kto jest wierzycielem
  • zwłoka wierzyciela w odbiorze świadczenia
  • potrzeba złożenia zabezpieczenia
  • potrzeba wcześniejszego przeprowadzenia planu podziału.

Do jakiego sądu złożyć wniosek?

Wniosek o zwrot należy kierować do sądu, w którym depozyt został złożony. W tym miejscu wskazać należy, że w sprawach o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego właściwy jest sąd miejsca wykonania zobowiązania.

Jeżeli jednak miejsca tego nie da się ustalić – właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania wierzyciela, a w sytuacji, kiedy wierzyciel jest nieznany lub gdy nie jest znane miejsce jego zamieszkania sąd miejsca zamieszkania dłużnika.

Natomiast gdy zobowiązanie jest zabezpieczone wpisem w księdze wieczystej, właściwy jest sąd miejsca położenia nieruchomości.

Co powinno znaleźć się we wniosku?

Wniosek o wydanie depozytu sądowego powinien posiadać wszelkie elementy pisma sądowego. W jego treści zawrzeć należy:

  • oznaczenie sądu – nazwę, adres
  • oznaczenie stron – dłużnik, wierzyciel
  • sygnaturę akt pod którą zostało zarejestrowane postępowanie o złożenie depozytu sądowego
  • określenie przedmiotu depozytu
  • uzasadnienie wniosku o wydanie depozytu.

Do wniosku załączyć należy dokumenty potwierdzające spełnienie przesłanek do wypłaty depozytu.

Postanowienie o zwrocie depozytu sądowego może zostać wydane na posiedzeniu niejawnym. Sąd wcześniej może dopuścić dowód z przesłuchania dłużnika i wierzyciela –   wyznaczyć rozprawę lub zażądać złożenia wyjaśnień na piśmie.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: