Wniosek o zmniejszenie etatu WZÓR z omówieniem

Jak napisać wniosek o zmniejszenie etatu? pracownik, który podpisuje umowę o pracę, zobowiązany jest do wykonywania swoich obowiązków w określonym miejscu i w określonym czasie.

Wstęp

wniosek-o-zmniejszenie-etatu-wzor-pdf-docPracownik może jednak wnioskować o zmianę czasu pracy, czyli zwiększenie lub zmniejszenie etatu. Powinien złożyć w tym celu odpowiedni wniosek, na który pracodawca może, lecz nie musi wyrazić zgody. Jak sporządzić podanie o zmniejszenie etatu? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego skutecznego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wniosku o zmniejszenie etatu, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o zmniejszenie etatu wzór

Czy można obniżyć wymiar czasu pracy?

Niezależnie od rodzaju zawartej z pracodawcą umowy, pracownik zawsze zobowiązany jest do wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku, w określonym miejscu i w określonym wymiarze czasu.

Osoba zatrudniona ma jednak prawo złożyć pisemny wniosek o zmniejszenie etatu, jeśli z różnych przyczyn nie może pracować w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracodawca ma możliwość wyrażenia zgody na zmniejszenie etatu, lecz nie jest do tego zobligowany.

Na jego decyzję ma wpływ przede wszystkim odpowiedzialność za organizację pracy w zakładzie. Nie zawsze możliwe będzie więc zmniejszenie wymiaru czasu pracy – innym rozwiązaniem może być na przykład zmiana rozkładu godzin czasu pracy.

Wniosek o zmniejszenie etatu a urlop wychowawczy

Warto rozróżnić sytuacje, w których o obniżenie wymiaru etatu prosi pracownik uprawniony lub nieuprawniony do skorzystania z urlopu wychowawczego. Jeśli osoba zatrudniona posiada prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego, jest chroniona przed zwolnieniem. Co więcej, jeżeli taki pracownik złoży wniosek o zmniejszenie etatu, pracodawca zobligowany jest wyrazić zgodę na jego prośbę.

Osoba zatrudniona, która może pochwalić się przynajmniej 6-miesięcznym stażem zatrudnienia i wychowuje dziecko do 6 roku życia (ewentualnie do 18 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych), jest uprawniona do skorzystania z urlopu wychowawczego.

Ma jednak możliwość, zamiast urlopu wybrać obniżenie wymiaru czasu pracy do połowy pełnego wymiaru czasu pracy oraz w okresie, w którym mogłaby korzystać z urlopu.

W takim przypadku wniosek o zmniejszenie etatu na ½ należy złożyć na ręce pracodawcy w terminie 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z obniżonego wymiaru czasu pracy – przełożony ma bowiem maksymalnie 21 dni na obniżenie wymiaru czasu pracy, licząc od dnia wpłynięcia wniosku.

Należy wiedzieć, że pracodawca nie może rozwiązać umowy ani wypowiedzieć jej pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego po złożeniu przez niego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy aż do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, przy czym okres ochrony trwa maksymalnie 12 miesięcy. Wyjątkiem będzie sytuacja ogłoszenia upadłości lub likwidacja przedsiębiorstwa.

Z czym wiąże się zmniejszenie etatu?

Warto wiedzieć, że porozumienie o obniżenie wymiaru czasu pracy wywołuje skutek, który dotyczy nie jedynie formalnego zmniejszenia etatu. Proporcjonalnie do obniżenia wymiaru czasu pracy, obniża się również wynagrodzenie i wymiar urlopu. Pracownik ma jednak możliwość powrotu do pełnego wymiaru czasu pracy.

Istnieje kilka stanowisk odnoszących się do tej kwestii. Według jednego z nich pracownik może wrócić do pracy na pełen etat dopiero po upłynięciu terminu wskazanego we wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy.

Według innych opinii wszystko zależy od pracodawcy, który może, lecz nie musi wyrazić zgody na powrót pracownika do pełnego wymiaru czasu pracy. Najczęściej chęć powrotu do wykonywania pracy na pełen etat osoba zatrudniona musi wyrazić na piśmie, najpóźniej na 30 dni przed planowanym powrotem.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Jak napisać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?

Prośba o zmniejszenie etatu to dokument o charakterze oficjalnym, który musi zachowywać określoną formę i zawierać wszystkie niezbędne informacje. W piśmie należy zawrzeć przede wszystkim:

  • dane pracownika – imię, nazwisko, nazwę zajmowanego stanowiska,
  • wskazanie okresu, przez który pracownik ma zamiar wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu,
  • wskazanie wymiaru czasu pracy, w którym pracownik chce wykonywać pracę.

Jeśli podanie o zmianę etatu składa osoba uprawniona do urlopu wychowawczego, rezygnująca z urlopu, wniosek powinien zawierać także dane dziecka, na które mógłby być udzielony urlop wychowawczy.

Konieczne jest także przygotowanie załączników, w tym skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenia o okresie, w którym pracownik korzystał już z wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy, zamiast korzystania z urlopu wychowawczego.

Podanie o obniżenie etatu może dotyczyć także innych sytuacji, niezwiązanych z opieką nad dzieckiem. Pracownik powinien uwzględnić uzasadnienie prośby o zmniejszenie wymiaru czasu pracy w swoim wniosku do pracodawcy.

Najczęściej podanie o zmniejszenie etatu argumentowane jest sytuacją z życia prywatnego – złym stanem zdrowia, chęcią spędzania czasu z rodziną, itp.

Uzasadnieniu prośby warto poświęcić dłuższą chwilę, aby zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez pracodawcę. Należy wiedzieć bowiem, że pracownik nie zawsze objęty jest ochroną przed zwolnieniem, a źle uargumentowana prośba może odnieść niezamierzony skutek.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: