Wycofanie pozwu rozwodowego WZÓR + instrukcja

Czy cofnięcie pozwu o rozwód jest możliwe? oczywiście, że TAK! pozew o rozwód może być cofnięty przez powoda, jeśli dojdzie on do przekonania, że nie chce rozwodu. Jednakże, aby sąd umorzył sprawę, cofnięcie pozwu o rozwód musi być zgodne z przepisami, a czasem także z wolą strony pozwanej.

Wstęp

Jeśli nie chcesz rozwodu, sprawdź jak przygotować oświadczenie o cofnięciu sprawy rozwodowej oraz dowiedz się, kiedy najlepiej jest złożyć wniosek o umorzenie postępowania. Pobierz też przygotowany przez prawnika wzór wniosku o wycofanie pozwu rozwodowego, by szybko i bez zbędnych formalności zakończyć niepotrzebną sprawę o rozwód. Wzór pisma pobierzesz poniżej:

Wycofanie pozwu rozwodowego wzór

Jak wycofać pozew rozwodowy?

Zgodnie z regulacją art. 203 kodeksu postępowania cywilnego:

§ 1. Pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia – aż do wydania wyroku.

2. Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa. Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego.

3. W razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody.

4. Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że wymienione czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

Jak wynika z powyższej cytowanej normy prawnej, cofnięcie pozwu rozwodowego może być dokonanie przez powoda w toku całego postępowania o rozwód, aż do uprawomocnienia się wyroku. Dla cofnięcia pozwu wystarczy złożyć jednostronne oświadczenie – na piśmie lub do protokołu na rozprawie.

Co więcej, decyzja powoda o cofnięciu pozwu jest dla sądu wiążąca. Niemniej w zależności od etapu postępowania skuteczność cofnięcia pozwu może być uzależniona od zgody strony pozwanej.

Czy sąd może odmówić cofnięcia pozwu o rozwód?

Jak udało się już ustalić, powód może złożyć oświadczenie o wycofaniu sprawy o rozwód praktycznie w każdym czasie. Dodatkowo, jeśli wycofanie pozwu rozwodowego nastąpi przed rozprawą, sąd wyda postanowienie o umorzeniu sprawy, nie angażując strony pozwanej.

Przy czym należy zaznaczyć, że do umorzenia sprawy rozwodowej po wycofaniu pozwu, może dojść bez zasięgania zgody pozwanego nawet po skierowaniu stron do postępowania pojednawczego, czy złożeniu przez stronę pozwaną odpowiedzi na pozew, bowiem przez termin „rozprawa” rozumieć należy posiedzenie sądu z udziałem stron.

Z powyższego wynika, że do czasu faktycznego zetknięcia się stron postępowania z prowadzącym sprawę sędzią powód może cofnąć pozew bez potrzeby uzyskania zgody strony pozwanej.

Niemniej i od tej reguły występuje wyjątek. Otóż sąd nie może umorzyć postępowania na skutek cofnięcia pozwu, jeśli w odpowiedzi na pozew strona pozwana uznała powództwo i sama wniosła o orzeczenie rozwodu. W tym przypadku stanowisko strony pozwanej wiąże sąd i ten musi poprowadzić sprawę o rozwód z jej wniosku.

Wyjątek od reguły potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 23 listopada 1983 roku w sprawie III CZP 59/83 udzielając odpowiedzi na zapytanie:

Czy w sprawie o rozwód powód może po posiedzeniu pojednawczym, które do pojednania nie doprowadziło, lecz przed rozprawą cofnąć skutecznie pozew mimo tego, że pozwana w odpowiedzi na pozew żądała również orzeczenia rozwodu?

Sąd Najwyższy orzekł:

Żądanie rozwodu przez stronę pozwaną (art. 439 k.p.c.) wyłącza dopuszczalność umorzenia postępowania na skutek cofnięcia pozwu.

Jak uzasadnić cofnięcie pozwu o rozwód?

Żaden przepis nie nakłada na stronę powodową obowiązku przygotowania uzasadnienia decyzji o cofnięciu pozwu rozwodowego. Jednakże biorąc pod uwagę regulacje art. 203 § 4 kpc, zgodnie z którą sąd może nie wydać zgody na wycofanie pozwu o rozwód, warto przygotować uzasadnienie cofnięcia pozwu rozwodowego, tak by przekonać sąd do swoich argumentów.

W uzasadnieniu cofnięcia pozwu wskazać może jeden z najczęstszych powodów rezygnacji z rozwodu:

  • pojednanie się małżonków
  • podjęcie terapii małżeńskiej
  • dobro rodziny, w tym dobro wspólnych dzieci
  • kwestie wiary.

Jeśli nie wiesz, jak przygotować oświadczenie o rezygnacji z rozwodu, pomocnym może okazać się wzór cofnięcia pozwu rozwodowego.

Na koniec warto zaznaczyć, że jeśli małżonkowie nie są przekonani co do samego rozwodu, może zostać złożony wniosek o zawieszenie sprawy. Zawieszoną sprawę o rozwód, można podjąć w ciągu roku, składając wniosek o podjęcie zawieszonej sprawy rozwodowej.

W sytuacji, gdy żaden z małżonków nie złoży wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania, zostanie wydane postanowienie o umorzeniu sprawy. Przy czym zaznaczyć należy, że po umorzeniu sprawy o rozwód zarówno na skutek cofnięcia pozwu, jak i na skutek niepodjęcia sprawy po zawieszeniu, każdy z małżonków może złożyć kolejny pozew o rozwód.

Podobne tematy:

Wpis pochodzi z kategorii: ,