Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe WZÓR

Czym jest wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe? i jak sporządzić umowę najmuj? Niektóre firmy zatrudniające pracowników zapewniają im lokum, jeśli miejsce pracy pracownika oddalone jest od jego miejsca zamieszkania na taką odległość, która wyklucza możliwość dojazdów.

Wynajem mieszkania firmie – wzór

Wynajęcie mieszkania firmie dla kilku, czy nawet kilkunastu pracowników to świetny sposób na zarobienie znacznie większych pieniędzy, niż wynajem mieszkania osobie fizycznej.

Niestety właściciel mieszkania bez względu na wybór najemcy musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach – poczynając od dobrej, rzetelnie przygotowanej umowy najmu mieszkania, po rozliczenie się z fiskusem. Sprawdź, jak wynająć mieszkanie firmie na cele mieszkaniowe i jak zabezpieczyć swoje interesy, by nie bać się fiskusa.

Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe wzór

Wynajem-mieszkania-dla-firmy-na-cele-mieszkaniowe-wzor
Wynajem mieszkania dla firmy na cele mieszkaniowe wzór

Wynajęcie mieszkania firmie, o czym należy pamiętać?

Aby zarobić na wynajmie mieszkania, bez ponoszenia zbędnych wydatków i innych obciążeń należy przede wszystkim wybrać dobrego najemcę.

Decydując się na wynajęcie mieszkania firmie na cele mieszkaniowe, warto sprawdzić wiarygodność kontrahenta. W tym przypadku najłatwiej korzystając z internetu i znając NIP lub REGON firmy sprawdzić:

 • czy firma formalnie funkcjonuje i jest wpisana w CEIDG lub KRS
 • kto jest uprawniony do reprezentacji firmy
 • czy firma figuruje w ogólnodostępnych rejestrach dłużników
 • opinie na temat danej firmy wystawiane na forach i publicznych stronach przez pracowników i kontrahentów.

Wynajęcie mieszkania firmie na cele mieszkaniowe, a umowa

Przed oddaniem kluczy do mieszkania, należy pamiętać o zawarciu odpowiedniej umowy najmu. Umowa powinna w sposób jasny i rzetelny określać prawa i obowiązki stron.

W treści umowy powinien znaleźć się zapis na temat:

 • wysokości czynszu, terminu płatności oraz zasad wystawiania rachunków
 • wysokości kaucji oraz warunków jej zwrotu
 • liczby osób zamieszkałych w mieszkaniu w jednym czasie (liczba pracowników)
 • obowiązku ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania – opłaty licznikowe, media (która strona ponosi, czy są to koszty wliczone w czynsz)
 • terminu obowiązywania umowy (umowa zawarta na czas określony, umowa zawarta na czas nieokreślony)
 • możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu (podanie terminu wypowiedzenia).

W umowie w sposób jasny powinna zostać określona osoba reprezentująca firmę (najemcę) z powołaniem na upoważnienie/pełnomocnictwo.

edeNależy również pamiętać, że ze względu na obowiązek podatkowy w umowie najmu mieszkania powinna znaleźć się klauzula, że wynajmowany lokal jest lokalem o charakterze mieszkalnym i zostaje wynajęty do celów mieszkaniowych.

Wynajmujący mieszkanie powinien zastrzec wysokość kaucji odpowiadającej równowartości kilku czynszów. Dla bezpieczeństwa kaucja powinna wynosić od 3 do 5 rat czynszowych, w zależności od standardu i wyposażenia mieszkania.

Załącznikiem do umowy najmu mieszkania powinien być również protokół zdawczo-odbiorczy opisujący stan mieszkania w dacie oddania kluczy najemcy.

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania wzór

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania wzór

Wynajem mieszkania firmie a obowiązki skarbowe

Uzyskując dochód z najmu mieszkania, należy pamiętać o obowiązkach podatkowych. Właściciel mieszkania może korzystać z kwoty wolnej od podatku (8 000 zł), jednak po przekroczeniu progu dochodowego musi liczyć się z obowiązkiem podatkowym.

W gestii właściciela mieszkania pozostaje wybór formy opodatkowania w tym VAT.

W myśl zapisom ustawy z dnia 11 marca 2011 roku o podatku od towarów i usług (art. 43 ust. 1 pkt) zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym, lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Jeśli jednak dojdzie do zawarcia umowy najmu w celach innych niż mieszkaniowe (tu ważny jest zapis w umowie oraz charakter lokalu – lokal użytkowy/handlowy należy przekształcić) organ podatkowy może dojść do przekonania, że właściciel mieszkania prowadzi działalność gospodarczą i narzucić mu rozliczenie na zasadzie VAT.

Przed obowiązkiem  płatności VAT może nie uchronić się również właściciel kilku/kilkunastu mieszkań, jeśli fiskus dojdzie do przekonania, że prowadzony najem ma biznesowy charakter działalności i przynosi stałe, spore zyski.

VATem zostanie również obciążony właściciel mieszkania, jeśli uzyska dochód z najmu powyżej 200 000 zł w danym roku rozliczeniowym.

Wysokość podatku od najmu mieszkania firmie na cele mieszkaniowe

Wynajmując mieszkanie wyłącznie na cele mieszkaniowe, właściciel mieszkania zobowiązany jest rozliczyć się z Urzędem Skarbowym:

 • na zasadach ogólnych odprowadzając podatek w wysokości 17% do kwoty 85 528 zł i 32% powyżej tej kwoty
 • ryczałtem, płacąc 8,5% od przychodu do kwoty 100 000 zł i 12,5% od nadwyżki ponad 100 000 zł.

Spraw skarbowych nie należy jednak się obawiać, bowiem dobrze rozliczony najem mieszkania firmie na cele mieszkaniowe, jest sprawdzonym i udanym sposobem na dodatkowy, spory zarobek. Powodzenia! i zachęcam do pobrania sprawdzonego już wielokrotnie wzoru umowy najmu, oraz wzoru protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *