Wzór pisma do administracji budynku o usunięcie usterek

Jak napisać pismo do spółdzielni mieszkaniowej o usunięcie usterki? Kupując bądź wynajmując mieszkanie w bloku lub wieżowcu można mieć nadzieję, że trafimy na przyjaznych, miłych sąsiadów.

Pomijamy jednak kwestie związane z utrzymaniem w należytym stanie części wspólnego użytku. A przecież do awarii i innych uszkodzeń na klatce schodowej, windzie, czy piwnicy też dochodzi dość często, a nawet częściej niż w samym mieszkaniu…

Sprawdź, w jaki sposób zgłosić awarię oraz dowiedz się, jak skutecznie złożyć pismo do spółdzielni mieszkaniowej o usunięcie usterki. Możesz też pobrać przygotowany przez nas wzór pisma do administracji budynku o usunięcie usterek, który pozwoli Ci szybko i bez zbędnych nerwów rozwiązać sprawę awarii.

Czy spółdzielnia ma obowiązek przeprowadzić remont?

Zasady tworzenia spółdzielni mieszkaniowych reguluje ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku. Przepisy niniejszej ustawy nakładają na spółdzielnie mieszkaniowe obowiązek napraw części wspólnych oraz w niektórych przypadkach nawet awarii powstałych w samym mieszkaniu.

Dokładna specyfikacja prac powinna być jednak zawarta w regulaminach lub uchwałach podejmowanych przez samych członków spółdzielni.

Dlatego nie ma jednego, ścisłego i powszechnie obowiązującego zakresu robót, którym można się posłużyć. Niemniej jednak w praktyce spółdzielnia mieszkaniowa odpowiada zazwyczaj za utrzymanie w należytym stanie części wspólnych, do których należą m.in.:

  • klatki schodowe
  • ściany nośne budynku
  • piony kanalizacyjne
  • piony ciepłownicze
  • przyłącza elektryczne
  • windy
  • elewacja
  • dach
  • itd

… i tak jak pisałam na wstępie, w niektórych przypadkach zgłaszać także można usterki w mieszkaniu.

Po wykryciu usterek w częściach wspólnych spółdzielnia zobowiązana jest dokonać niezbędnych napraw. Jeśli prace nie są przeprowadzane lokator/członek spółdzielni ma prawa złożyć pisemne zawiadomienie, wykorzystując poniższy wzór pisma o usunięcie usterki.

Wzór pisma do administracji budynku o usunięcie usterek

wzor-pisma-do-administracji-budynku-o-usuniecie-usterek-pdf-doc
Wzór pisma do administracji budynku o usunięcie usterek

Po zgłoszeniu usterki każdy członek spółdzielni zobowiązany jest udostępnić zajmowany lokal w terminie ustalonym ze spółdzielnią celem przeprowadzenia remontu, przeglądu technicznego albo usunięcia awarii.

Należy jednak pamiętać, że administracja budynku nie odpowiada za usterki, które dotyczą wyłącznie danego lokalu mieszkalnego. W gestii właściciela/najemcy leżą prace związane z:

  • odnowieniem lokalu – naprawa i malowanie ścian, sufitów, podłóg
  • uzupełnienie oszklenia drzwi i okien
  • częściowa naprawa instalacji grzewczych, elektrycznej, balkonów i loggi – w ustalonym zakresie.

Kiedy złożyć pismo do wspólnoty mieszkaniowej o usunięcie usterki?

W przypadku awarii, które mogą utrudniać normalne użytkowanie, a także tych, które zagrażają zdrowiu lub życiu lokatorów, naprawa usterki powinna nastąpić bez zbędnej zwłoki. Zgłaszający może wykonać telefon do administracji budynku lub złożyć stosowne pismo.

W razie „trudnych” do usunięcia uszkodzeń (zazwyczaj tych, które wiążą się z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji technicznej lub projektowej, a także tych związanych z potrzebną poniesienia znacznych kosztów) spółdzielnia może wzbraniać się z podjęciem odpowiednich kroków.

Wówczas należy dokonać zgłoszenia usterki na piśmie, wykorzystując fachowo przygotowany wzór pismo do wspólnoty mieszkaniowej o usunięcie usterki.

Warto dodać, że w większości wspólnot mieszkaniowych większe remonty, wymagające znacznego wkładu finansowego wykonywane są na podstawie rocznych planów rzeczowo – finansowych remontów.

Natomiast kiedy dochodzi do niespodziewanych awarii, do których usunięcia należy przeznaczyć znaczną kwotę, inicjatywę często muszą podejmować sami lokatorzy, składając odpowiednie wnioski i zbierając podpisy innych członków spółdzielni.

Ile czasu ma spółdzielnia na usunięcie usterki?

Zgłoszone usterki powinny być usuwane niezwłocznie, jeśli dotyczą spraw pilnych np. uszkodzenie instalacji grzewczej w sezonie grzewczym, czy ograniczenie dostępu do wody. Może jednak zdarzyć się sytuacja, że ze względów logistycznych spółdzielnia opóźni naprawę.

Jeśli jednak po upływie kilku kolejnych dni usterka uniemożliwiająca normalne korzystanie z mieszkania nie została usunięta, lokator powinien ponowić zgłoszenie, składając pisemne zawiadomienie.

Dla celów dowodowych w przypadku ewentualnych, przyszłych sporów, warto posłużyć się profesjonalnie przygotowanym formularzem i pobrać wzór pisma o usunięcie usterek budowlanych zachowując duplikat pisma z potwierdzeniem odbioru lub nadania.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: