Wzór wypowiedzenia umowy z biurem rachunkowym .PDF i .DOC

Jak wypowiedzieć umowę z biurem rachunkowym? nie jest to zadanie trudne, bo wystarczy przesłać do biura rachunkowego dobrze sporządzone wypowiedzenie umowy o świadczenie usług księgowych (w poniższym poradniku możesz pobrać gotowy wzór wypowiedzenia usług księgowych).

Umowa z biurem rachunkowym zawierana jest najczęściej na czas nieoznaczony, rzadziej na czas oznaczony, co nie znaczny, że nie może być rozwiązana za wypowiedzeniem, jeżeli życzy sobie tego klient lub sama księgowa.

Sprawdź, o czym należy pamiętać, kończąc współpracę z biurem rachunkowym. Poznaj swoje prawa i obowiązki oraz obowiązki biura rachunkowego.

Kiedy można wypowiedzieć umowę z biurem rachunkowym?

Mnogość obowiązków, które zostały nałożone na firmy/przedsiębiorców prowadzi do konieczności korzystania z profesjonalnej pomocy księgowej. Umowa o świadczenie usług księgowych kierowana jest więc do przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki prawa handlowego lub cywilnego.

Dobre biuro rachunkowe zapewnia kompleksowe usługi związanie m.in. z:

  • prowadzeniem dokumentów księgowych, w tym ksiąg rachunkowych
  • rejestracją zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym
  • przygotowaniem sprawozdań finansowych
  • rozliczaniem aktywów i pasywów firmy
  • gromadzeniem i przechowywaniem dowodów księgowych
  • składaniem deklaracji do ZUS i US
  • prowadzeniem spraw kadrowych i płacowych.

Niemniej jednak nie każda współpraca musi przebiegać poprawnie, dlatego przedsiębiorca niezadowolony z usług wybranego biura rachunkowego, może zdecydować się na wypowiedzenie umowy księgowej.

Wypowiedzenie umowy może mieć miejsce również wtedy, kiedy przedsiębiorca chce skorzystać z usług innej firmy, znalazł tańszą lub lepszą ofertę, zatrudnił księgową na etat, bądź chce na własną rękę prowadzić rozliczenia.

Warto zaznaczyć, że wypowiedzenie może mieć miejsce w każdym czasie. Co więcej, przedsiębiorca nie musi zawieszać ani zamykać swojej działalności. Jego obowiązkiem będzie jedynie złożenie wypowiedzenia i ewentualnie zastosowanie terminów przewidzianych w umowie o świadczenie usług rachunkowych.

Gotowy do pobrania wzór wypowiedzenia usług księgowych załączam poniżej:

Wzór wypowiedzenia umowy z biurem rachunkowym PDF

Wzor-wypowiedzenia-umowy-z-biurem-rachunkowym-pdf-doc
Wzór wypowiedzenia umowy z biurem rachunkowym pdf

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy?

Rezygnując z usług księgowej, najlepiej złożyć pisemne wypowiedzenie umowy.  Oświadczenie o rezygnacji z usług rachunkowych zawierać powinno m.in.:

  • dane biura rachunkowego
  • dane wypowiadającego – imię, nazwisko, ewentualnie firmę, adres prowadzenia działalności, NIP lub REGON
  • miejsce i datę
  • oświadczenie o wypowiedzeniu umowy
  • żądanie oddania wszelkiej dokumentacji
  • podpis przedsiębiorcy lub jego pełnomocnika.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy, powinno zostać złożone w biurze rachunkowym za potwierdzeniem odbioru lub przesłane listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, tak by uniknąć ewentualnych sporów co do daty i samego złożenia wypowiedzenia.

Pomocnym może okazać się nasz wzór wypowiedzenia usług księgowych. Jest to oświadczenie, w którym zostały zawarte wszystkie niezbędne do skutecznego wypowiedzenia umowy księgowej elementy.

Obowiązki biura rachunkowego po rozwiązaniu umowy

Po wypowiedzeniu umowy księgowej, po stronie klienta leży obowiązek rozliczenia się z usługi oraz odebranie dokumentów.

Natomiast biuro rachunkowe zobowiązane jest:

  • złożyć sprawozdanie – dla celów dowodowych sprawozdanie powinno zostać przygotowanie w formie pisemnej. W sprawozdaniu biuro rachunkowe powinno opisać podjętą współpracę oraz wykonane w czasie jej trwania czynności i ich wyniki.
  • odwołać we właściwych urzędach wcześniej otrzymane od klienta pełnomocnictwa – w praktyce to klient biura rachunkowego powinien złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz OPL-1 oraz w ZUS druku ZUS-PEL, tak by mieć pewność, że pełnomocnictwa zostały odwołane. Dopiero kiedy klient tego nie uczyni, biuro rachunkowe może złożyć w urzędach pisemne oświadczenie o zakończeniu współpracy z danym przedsiębiorcą.
  • wydać byłemu klientowi dokumentację księgową – biuro rachunkowe zobowiązane jest wydać byłemu klientowi zarówno dokumentację papierową, jak i elektroniczną
  • sporządzić protokół wydania dokumentacji firmy – dokument ten powinien zostać przygotowany w wersji papierowej i podpisany przez osobę upoważnioną przez biuro rachunkowe i byłego klienta biura.
  • zachować tajemnicę zawodową po zakończeniu współpracy niezależnie od powodów wypowiedzenia umowy rachunkowej – księgowe oraz doradcy podatkowi zobowiązani są zachować w tajemnicy fakty i informacje, które zostały pozyskane w trakcie współpracy.
Wpis pochodzi z kategorii: