Zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy WZÓR

Jak napisać zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy? osoba, która ukończyła taki kurs i zaliczyła egzamin, powinna otrzymać pisemne zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy.

Wstęp

Dokument tego typu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, ważny jest przez 3 lata od daty wystawienia.

zaswiadczenie-o-ukonczeniu-kursu-pierwszej-pomocy-wzor-pdf-doc-wordJak powinno wyglądać takie pismo? z pewnością zaświadczenie musi zawierać minimum niezbędnych elementów, dzięki którym możliwe będzie wskazanie kursanta, rodzaju kursu jaki on ukończył, a także danych podmiotu szkolącego (np. dane ratownika medycznego), aby w razie potrzeby można było zweryfikować prawdziwość odbytego kursu. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego oświadczenia, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór zaświadczenia, który pobierzesz poniżej:

Zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy

zaswiadczenie-o-ukonczeniu-kursu-pierwszej-pomocy-wzor-pdf-doc-word
Zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy wzór

Jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy?

Zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy jest niezwykle ważne, ponieważ stanowi o tym, że dana osoba umie zareagować w sytuacjach niebezpieczeństwa utraty zdrowia i życia. Tak naprawdę pierwsza pomoc to podstawa, którą powinien opanować każdy.

Dzięki profesjonalnemu przeszkoleniu kursant posiada nie tylko wiedzę, ale również umiejętność podjęcia szybkiej reakcji, a w obliczu zagrożenia zdrowia lub życia jest to coś niezwykle ważnego.

Certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy otrzymuje osoba, która brała udział w lekcjach teoretycznych i ćwiczeniach praktycznych. Symulacje ratownicze, jakie organizowane są w ramach takich szkoleń, pozwalają na wypracowanie praktyki, która wyzwala odpowiednią reakcję w sytuacji prawdziwego zagrożenia.

W trakcie kursu uczestnicy często mają do czynienia z profesjonalnymi środkami do charakteryzacji, dzięki którym mogą zobaczyć, jak wyglądają niektóre urazy i oswoić się z nieprzyjemnym widokiem. Wszystko to ma na celu zdobycie wprawy i opanowania w sytuacji nagłej i wymagającej błyskawicznej oraz prawidłowej reakcji.

Zaświadczenie o kursie pierwszej pomocy mogą wydawać tylko ośrodki szkoleniowe zatrudniające osoby z odpowiednimi uprawnieniami, wiedzą i doświadczeniem w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Warto zwrócić uwagę na te aspekty, zapisując się na wybrane szkolenie.

Co obejmują kursy pierwszej pomocy?

Osoba, która otrzymuje certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy, powinna posiadać określoną wiedzę i umiejętności. Tematyka zajęć teoretycznych i ćwiczeń obejmuje:

  • aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy, czyli możliwe kary za nieudzielenie pomocy osobom, których zdrowie i życie jest zagrożone, a także prawidłowy sposób postępowania w takiej sytuacji,
  • prawidłowy mechanizm oceny sytuacji i zabezpieczenia miejsca zdarzenia,
  • prawidłowy sposób oceny stanu osoby poszkodowanej i kontroli jej czynności życiowych,
  • prawidłowy sposób wezwania pomocy,
  • schemat postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym,
  • prawidłowy przebieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
  • prawidłową reakcję na omdlenie, atak serca, padaczkę, zakrztuszenie się, krwotok, ranę i oparzenie,
  • zasady przeprowadzania ewakuacji.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy otrzymuje kursant, który posiada wiedzę na wyżej wymienione tematy oraz opanował umiejętności z zakresu:

  • układania poszkodowanych w określone pozycje uwarunkowane ich stanem zdrowia,
  • resuscytacji,
  • używania defibrylatora,
  • opatrywania urazów.

Ukończenie kursu i zaliczenie egzaminu końcowego uprawnia uczestnika do uzyskania certyfikatu, który poświadcza zdobytą wiedzę i umiejętności.

Zaświadczenie pierwsza pomoc

Zaświadczenie o odbyciu kursu pierwszej pomocy wymagane jest na różnych stanowiskach. Niezbędne jest między innymi dla osób, które pragną podjąć pracę w placówce oświatowej lub w innym obiekcie, którego charakter działalności związany jest z opieką nad dziećmi.

W zależności od przeznaczenia takiego dokumentu różny będzie okres jego ważności. Co do zasady, zaświadczenia o ukończeniu kursu pierwszej pomocy wydawane są terminowo na okres 3 lat, choć zdarzają się również certyfikaty bezterminowe.

Osoby sprawujące opiekę nad dziećmi zobowiązane są z kolei do odbywania kursu pierwszej pomocy nawet co dwa lata. Dotyczy to między innymi żłobków i klubów dziecięcych. Warto pamiętać przy tym, że pierwsza pomoc w przypadku dzieci znacząco różni się od tej udzielanej osobom dorosłym.

Terminowość certyfikatu ukończenia kursu pierwszej pomocy wynika z faktu, że kursanci rzadko mają okazję powtarzać i utrwalać zdobytą wiedzę oraz wyćwiczone umiejętności. Istotne jest zatem powtarzanie kursów i odświeżanie informacji z tego zakresu.

Jak wygląda wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu pierwszej pomocy przedmedycznej?

Wzór zaświadczenia o kursie pierwszej pomocy powinien być zgodny z wytycznymi MEN. Dokument zawiera datę wystawienia certyfikatu, niezwykle ważną ze względu na jego terminowość.

Z reguły data wystawienia zaświadczenia powinna pokrywać się z datą zakończenia kursu i zaliczenia egzaminu końcowego.

Druk przewiduje uzupełnienie takich danych, jak:

  • imię i nazwisko oraz data i miejsce urodzenia kursanta,
  • czas trwania kursu (wymiar godzinowy kursu),
  • data odbycia kursu,
  • dane ratownika medycznego prowadzącego kurs,
  • dane placówki/organizatora kursu.

Zaświadczenie może informować pozytywnym zaliczeniu kursu lub o uzyskaniu konkretnej oceny z egzaminu końcowego. Z reguły nie jest to brane pod uwagę, ponieważ certyfikat przyznaje się wyłącznie osobom, które zaliczyły egzamin z oceną pozytywną.

Na zaświadczeniu powinna natomiast pojawić się informacja o zorganizowaniu kursu zgodnie z wytycznymi odpowiedniej organizacji, na przykład Europejskiej Rady Resuscytacji ERC.

Wpis pochodzi z kategorii: