Rezygnacja ze szkoły
Pobierz wzór pisma, który potrzebujesz!
Wyświetlanie wszystkich wyników: 15
Pobierz wzór pisma, który potrzebujesz!
Wyświetlanie wszystkich wyników: 15
Jak napisać podanie o rezygnację ze szkoły? rezygnacja ze szkoły dotyczy z reguły kształcenia nieobowiązkowego, czyli edukacji w publicznych lub prywatnych szkołach dodatkowych.
Dorosły uczeń może taką rezygnację złożyć samodzielnie, zaś w przypadku osób niepełnoletnich podanie o rezygnację ze szkoły muszą złożyć opiekunowie prawni. Czy wypowiedzenie szkole umowy o kształcenie wiąże się z koniecznością poniesienia jakichś kosztów? Jak sporządzić wniosek o rezygnację ze szkoły?
Do szkoły muzycznej uczęszczają zarówno uczniowie niepełnoletni, jak i osoby dorosłe. Dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą zrezygnować z takiej edukacji samodzielnie. Podanie w ich imieniu musi złożyć rodzic lub opiekun prawny. Rezygnacja ze szkoły muzycznej wymaga sporządzenia pisemnego podania, adresowanego do dyrektora szkoły.
Z reguły odejście z takiej placówki wiąże się także z koniecznością podbicia tak zwanej karty obiegowej, która poświadcza o braku jakichkolwiek zaległości względem biblioteki czy sekretariatu szkoły. Po złożeniu rezygnacji uczeń powinien odebrać również swoją dokumentację szkolną oraz medyczną.
Podanie o rezygnację ze szkoły muzycznej może złożyć pełnoletni uczeń lub jego opiekun prawny, a pismo tego typu powinno zawierać:
– datę i miejsce sporządzenia,
– dane ucznia lub dane opiekuna prawnego wraz z adresem,
– dane dyrektora placówki,
– treść rezygnacji/oświadczenia o wypisaniu dziecka ze szkoły wraz z uzasadnieniem takiej decyzji,
– podpis pełnoletniego ucznia lub podpis rodzica/opiekuna prawnego.
Rezygnacja ze szkoły to zagadnienie, które powinno zostać szczegółowo opisane w regulaminie danej placówki. Wypowiedzenie umowy o kształcenie podpisanej ze szkołą prywatną, zawsze wymaga zachowania formy pisemnej. Powiązane z rezygnacją koszty nie dotyczą każdej placówki – jeśli rezygnacja ze szkoły wiąże się z koniecznością poniesienia jakichkolwiek opłat, informacje na ten temat muszą znaleźć się w regulaminie.
Najczęściej rezygnacja ze szkoły policealnej nie niesie za sobą ryzyka otrzymania żadnej kary finansowej za zerwanie umowy o kształcenie. Zdarza się jednak, że placówka zastrzega sobie prawo do zachowania okresu wypowiedzenia.
Zanim umowa zostanie rozwiązana, uczeń musi więc ponosić koszty związane z opłatą czesnego za określoną liczbę miesięcy. Częstą praktyką jest również zobligowanie rezygnującego ucznia do uregulowania zaległości w opłatach za poprzednie miesiące.
Szkoły policealne często oferują nowym uczniom promocyjne umowy o kształcenie, zwalniając ich z opłat za wpisowe czy czesne (np. za pierwszy semestr). Jeśli w regulaminie placówki lub w umowie znajdzie się zapis, iż w przypadku wcześniejszej rezygnacji ze szkoły słuchacz będzie zobowiązany do uregulowania tych opłat, to należy wiedzieć, iż zapisy tego typu to tak zwane klauzule abuzywne (niedozwolone), czyli regulacje, które nie są prawnie zobowiązujące.
Szkoła nie ma bowiem prawa żądać zwrotu ulgi edukacyjnej przyznanej wcześniej w ramach promocji. Jeśli rezygnujący z dalszego kształcenia uczeń spotka się z taką sytuacją, powinien zdawać sobie sprawę, iż nie musi ponosić takich kosztów i może odwołać się pisemnie od tego typu kary finansowej.
Uczniowe szkół policealnych, którzy rezygnują z edukacji na przykład ze względu na dostanie się na studia lub otrzymanie pracy, często zastanawiają się, czy mają prawo do zwrotu uiszczonych już opłat za wpisowe, czy czesne.
Należy wiedzieć jednak, że w większości przypadków placówki tego typu zastrzegają w swoim regulaminie lub w treści umowy o kształcenie brak możliwości zwrotu wpisowego i czesnego. Regulacje te dotyczą nawet tych uczniów, którzy nie brali udziału w jakichkolwiek zajęciach w miesiącu, za który zapłacili „z góry”.
Większość regulaminów szkół policealnych zobowiązuje swoich słuchaczy do złożenia rezygnacji z chęci dalszego kształcenia w trybie natychmiastowym, czyli bezpośrednio po podjęciu decyzji o wypowiedzeniu szkole umowy. Rezygnacja ze szkoły policealnej musi mieć również formę pisemną.
Odpowiednio sporządzony dokument należy złożyć w sekretariacie danej placówki. Poza podaniem o skreślenie z listy słuchaczy skuteczna rezygnacja może wymagać również dołączenia do pisma potwierdzenia uiszczenia zaległych opłat. Warto pamiętać, że na podania tego typu z reguły nie udziela się odpowiedzi drugiej stronie.
Chociaż szkoły udostępniają niekiedy swój własny wzór rezygnacji z dalszego nauczania, to pismo tego typu można również sporządzić samodzielnie. Rezygnacja ze szkoły policealnej ma formę podania, co oznacza, że musi zawierać określone elementy w odpowiednim układzie. Pismo powinno zawierać więc:
– datę i miejsce,
– dane słuchacza, który rezygnuje ze szkoły (informacje, które pozwolą na łatwe określenie danej osoby, czyli imię nazwisko, kierunek, PESEL),
– dane adresata, czyli szkoły lub dyrektora szkoły,
– treść rezygnacji oraz jej uzasadnienie,
– czytelny podpis,
– ewentualnie wypis pobranych dokumentów (świadectwo, kopia dowodu osobistego itd.)
Rezygnacja ze szkoły wymaga podania przyczyny wypowiedzenia umowy o kształcenie. Zasadnym powodem takiej rezygnacji będzie między innymi podjęcie pracy czy podjęcie nauki na studiach.