Prawo spadkowe

Jak przyjąć albo odrzucić spadek? [INSTRUKCJA]

Gdy ustalony zostanie już kręg spadkobierców, czy to na podstawie przepisów ustawy, czy w oparciu o testament, każdy ze spadkobierców ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o powołaniu do spadku na to, aby przyjąć albo odrzucić spadek. Jak przyjąć albo odrzucić spadek? Kodeks cywilny rozróżnia dwa rodzaje przyjęcia spadku: przyjęcie proste, czyli takie, …

Jak przyjąć albo odrzucić spadek? [INSTRUKCJA] Czytaj więcej:

Kiedy mam prawo do zachowku po rodzicach?

Kiedy mam prawo do zachowku po rodzicach?

Zachowek jest to wartość udziału spadkowego, który przypadałby osobie bliskiej spadkodawcy przy dziedziczeniu ustawowym. Zachowkowi został już poświęcony osobny artykuł, do lektury którego zapraszam. Komu przysługuje zachowek po rodzicach? W pierwszej kolejności zachowek przysługuje zstępnym spadkodawcy (dzieciom), następnie zaś małżonkowi oraz rodzicom. Kiedy powstaje uprawnienie do zachowku? Danej osobie przysługuje zachowek, gdy nie otrzymał on …

Kiedy mam prawo do zachowku po rodzicach? Czytaj więcej:

nabycie spadku

Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku, czyli ustalenie, kto i w jakim stosunku odziedziczy pozostawiony po zmarłym spadek. Stwierdzenie nabycia spadku następuje w postępowaniu prowadzonym w trybie nieprocesowym. Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku Uczestnikami tego postępowania powinny być wszystkie osoby mogące wchodzić w rachubę zarówno jako spadkobiercy ustawowi, jak i testamentowi. Postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku …

Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku Czytaj więcej:

Zaliczenie darowizny do schedy spadkowej

Zaliczenie darowizny do schedy spadkowej – przykład

W poprzednim artykule rozważaliśmy temat działu spadku, omawiając, jak działa ta regulacja w ogólnym zarysie. Tematem niniejszego tekstu jest wpływ darowizny na dział spadku, a konkretnie jak ona wpływa na wartość jego poszczególnych wydzielonych części. Wyobraźmy sobie taką sytuację Jan N. umiera, pozostawiając córkę i żonę, a spadek po nim wyceniany jest na 100 tys. …

Zaliczenie darowizny do schedy spadkowej – przykład Czytaj więcej:

dział spadku

Dział spadku – jak przebiega postępowanie? [SPRAWDŹ]

Odpowiadając na pytanie: czym jest dział spadku, najlepszą i najbardziej treściwą odpowiedzią jest „zniesienie współwłasności majątku po zmarłym”. W chwili śmierci spadkodawcy otwiera się spadek, a jednocześnie spadkobiercy stają się właścicielami majątku po zmarłym zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego bądź testamentowego, a więc wyłączając przedmioty stanowiące zapis windykacyjny (kiedy mamy testament, w chwili śmierci zapisobierca …

Dział spadku – jak przebiega postępowanie? [SPRAWDŹ] Czytaj więcej:

jak napisać testament ?

Jak napisać testament? SPRAWDŹ o czym musisz pamiętać!

Przedsięwzięcie sporządzenia testamentu pozornie wydaje się czynnością dość nieskomplikowaną, jeżeli chodzi o aspekty techniczne bądź prawne. Niestety jest to tylko pozór, bowiem zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego niedotrzymanie formy pewnych czynności związanych ze sporządzeniem testamentu może kosztować nas jego nieważnością. W tym artykule dowiesz się jak napisać testament. Co to jest testament? W pierwszej kolejności …

Jak napisać testament? SPRAWDŹ o czym musisz pamiętać! Czytaj więcej:

zachowek

Zachowek – komu przysługuje? kto nie jest uprawniony?

Zachowek jest to wartość udziału spadkowego wyrażona w pieniądzach, do której uprawnione są osoby bliskie zmarłego, które nie zostały powołane do dziedziczenia w testamencie. Cele zachowku Zachowek służy ochronie najbliższych krewnych zmarłego, aby w przypadku, gdy spadkodawca nie powoła ich do dziedziczenia w testamencie, a na przykład osobę obcą, byli oni uprawnieni do otrzymania pewnej …

Zachowek – komu przysługuje? kto nie jest uprawniony? Czytaj więcej:

dziedziczenie

Jak dochodzi do dziedziczenia spadku? Dziedziczenie testamentowe i ustawowe

Kwestie spadku i dziedziczenia nie należą do najprostszych aspektów naszego życia, gdyż nieodzownie związane są ze śmiercią, często osoby najbliższej. Jednakże warto znać podstawowe zasady związane z dziedziczeniem i ogólnie z prawem spadkowym. Dziedziczenie testamentowe Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dziedziczenie może nastąpić na podstawie testamentu bądź ustawy. Testament, najogólniej rzecz ujmując, to dokument, w którym …

Jak dochodzi do dziedziczenia spadku? Dziedziczenie testamentowe i ustawowe Czytaj więcej: