Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Jak napisać pismo o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych? jest to dość ważne pismo, dlatego powinno być napisane ze szczególną starannością, bo to od treści tego pisma, zależeć będą dalsze losy odzyskania Twojego prawa jazdy. Poza tym wniosek o skrócenie zakazu kierowania pojazdami kieruje się do sądu, w związku z tym wniosek taki spełnić musi wszelkie wymogi stawiane pismom procesowym.

Aby ułatwić Ci napisanie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wydrukowania i wypełnienia wzór wniosku.

Kategoria:

Jak napisać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów? dobrze sporządzony wniosek i nienaganna postawa skazanego skutkować będą uznaniem przez sąd nałożonego zakazu za wykonany i nawet nie będzie trzeba montować w pojeździe blokady alkoholowej:

Podstawa prawna:

Art. 84. Uznanie środków karnych za wykonane Kodeksu karnego:

§ 1. Sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środki karne wymienione w art. 39 katalog środków karnych pkt 1-3, uznać je za wykonane, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok.

Aby móc starać się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, musi upłynąć co najmniej połowa czasu, na jaki ten środek karny został orzeczony, a więc wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów złożyć można dopiero po roku jego obowiązywania.

Od kiedy dokładnie liczyć ten okres? moment, od którego można zacząć liczyć okres obowiązywania środka karnego, zależny jest od daty, w której prawo jazdy zostało zabrane!

Najczęściej jest to dzień zdarzenia, a więc dzień, w którym policjanci zabrali kierowcy prawo jazdy po stwierdzeniu, że kierowca kierował pojazdem pod wpływem alkoholu. A jeśli kierowca nie posiadał przy sobie prawa jazdy w momencie zatrzymania przez Policję, termin należy liczyć od dnia, w którym kierowca zwrócił prawo jazdy.

Posłużmy się zatem przykładem:

Tomasz Kowalski został zatrzymany prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości, zatrzymanie miało miejsce 1 stycznia 2021, policjanci od razu po kontroli zatrzymali prawo jazdy kierującego, a na rozprawie, sąd warunkowo umorzył postępowanie, orzekając wobec Tomasza zakaz prowadzenia pojazdów na 2 lata. Zakaz więc liczyć należy nie od dnia rozprawy sądowej, a od dnia kontroli drogowej, podczas której zabrano kierowcy prawo jazdy. Zakaz obowiązywać będzie do 1 stycznia 2023 roku.

Jeśli skazany kierowca pobierze wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych i złoży wniosek w sądzie, sąd będzie mógł na podstawie art 84 Kodeksu karnego skrócić zakaz i uznać środek za wykonany po roku od zatrzymania prawa jazdy, a więc 1 stycznia 2022 roku.

Z pewnością jednym z wymogów, oprócz odczekania połowy zakazu, jest przestrzeganie prawa, osoba ubiegająca się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów powinna przestrzegać porządku prawnego, nie powinny się wobec niej więc toczyć inne postępowania karne.

Gdzie złożyć pobrany i wypełniony wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów? wniosek złożyć należy do sądu, który zajmował się sprawą i wykonaniem wyroku, a więc do sądu, który wydał wyrok umarzający warunkowo postępowanie.

Warto do wniosku dołączyć jak najwięcej dokumentów, które potwierdzą nasze uzasadnienie. Np. będąc zatrudnionym jako kierowca, warto dołączyć umowę o pracę, która wskaże, że jesteśmy zatrudnieni jako kierowca, a w uzasadnieniu należy powołać się na trudności finansowe i konieczność zarobkowania jako kierowca.

Wniosek nie podlega żadnym opłatom, sąd rozpatrzy wniosek w ciągu około miesiąca lub dwóch od dnia złożenia wniosku. Aby zaoszczędzić na czasie, nie trzeba czekać cały rok i wstrzymywać złożenia wniosku, wniosek bowiem warto złożyć np. ten miesiąc wcześniej przed upływem połowy wyroku.

Jeśli więc zależy nam na prawie do jazdy, warto podjąć pewne kroki i dzięki pozytywnemu rozpoznaniu wniosku o skrócenie zakazu, sąd może nawet rok wcześniej uznać zakaz za wykonany.  Niestety nie podejmując żadnej inicjatywy, będziemy musieli czekać całe dwa lata.

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – jak skrócić i szybciej odzyskać prawo jazdy? w pierwszej kolejności pobierz przygotowany przez nas wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, dobrze uzasadnij wniosek, wskazując, dlaczego wcześniej potrzebujesz odzyskać prawo jazdy, jeśli to możliwe, dołącz dokumenty potwierdzające to co napisałeś w uzasadnieniu.

Oto jak odzyskać prawo jazdy w kilku krokach:

  1. Sprawdź datę zabrania prawa jazdy i odczekaj połowę kary.
  2. Pobierz wzór wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów
  3. Wypełniony wniosek złóż w sądzie, który wydał wyrok.
  4. Gdy sąd zgodzi się skrócić zakaz prowadzenia pojazdów:
    1. Zgłoś się do wydziału komunikacji po odbiór prawa jazdy
    2. Jeśli zakaz trwał dłużej niż rok, zgłoś się do wydziału komunikacji po dokument kierujący na ponowny egzamin na prawo jazdy.

Powodzenia!

Podobne wzory pism:

1 opinia dla Wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów wzór

  1. Kajetan R.

    Dzień dobry, dzięki wam udało mi się skrócić zakaz prowadzenia pojazdów, mogę tylko polecić pobrany wzór wniosku. Pozdrawiam

    • Grzegorz Szwaciński

      Ciesze się, że mogliśmy pomóc!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *