Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej wzór

Rodzice małoletniego lub jego opiekunowie prawni mogą powierzyć opiekę nad dzieckiem na określony czas osobie trzeciej. Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej może wynikać z potrzeby zabezpieczenia dobra dziecka oraz dbałości o jego rozwój w takich sytuacjach jak wyjazd rodziców do pracy za granicę, choroba rodzica lub inne przemijające przeszkody w wykonywaniu opieki.

Przy czym należy zaznaczyć, że powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej nie ma wpływu na samą władzę rodzicielską. Wyznaczenie opiekuna nie zwalnia bowiem rodziców z wykonywania pieczy rodzicielskiej nad dzieckiem. Niemniej jednak spokrewniony z dzieckiem opiekun, legitymując się pisemnym oświadczeniem rodziców o powierzeniu mu opieki, zyskuje szansę na „reprezentowanie dziecka” w szkole, w przedszkolu, a nawet u lekarza.

Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej wzór

Powierzenie-opieki-nad-dzieckiem-osobie-trzeciej-wzor-pdf-doc
Powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej wzór

Wyznaczona osoba nie będzie miała jednak takich samych praw jak rodzice, czy prawni opiekunowie dziecka. Aby osoba trzecia zyskała faktyczną opiekę, zasadne jest złożenie wniosku o powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej do właściwego Sądu Rodzinnego na mocy art. 110 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Opracowanie

wazneKażde dziecko do czasu uzyskania pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, która obejmuje w szczególności prawo i obowiązek do wykonywania pieczy nad majątkiem i osobą dziecka.

Niekiedy zdarza się jednak, że oboje lub jedno z rodziców nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem ze względu na przemijającą okoliczność, jaką jest na przykład pilny wyjazd służbowy czy nagła hospitalizacja.

W takim przypadku konieczne jest powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej. Jakich formalności należy dopełnić, aby upoważnić kogoś do sprawowania prawnej opieki nad małoletnim i dlaczego warto tego dopilnować?

Rodzice nie mogą sprawować opieki nad dzieckiem na odległość

wazneWyjeżdżając na jeden lub kilka dni z powodów związanych na przykład z pracą czy problemami zdrowotnymi, rodzice najczęściej w sposób nieformalny powierzają opiekę nad dzieckiem bliskiej i zaufanej osobie. Zwykle jest to ktoś, kogo dziecko dobrze zna – babcia, dziadek, ciocia czy przyjaciel rodziny.

Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że taka opieka jest jedynie opieką faktyczną, nie zaś prawną. Oznacza to, że z punktu widzenia przepisów prawa, taki tymczasowy opiekun nie posiada żadnych uprawnień do faktycznego decydowania o sprawach osoby małoletniej, ani do kierowania jej postępowaniem.

Dlaczego warto formalnie przekazać opiekę nad dzieckiem osobie trzeciej?

wazneFormalne powierzenie opieki nad dzieckiem na czas wyjazdu uprawni tymczasowego opiekuna do podejmowania decyzji w sprawie małoletniego na takim samym poziomie, jak rodziców, którzy sprawują nad dzieckiem władzę rodzicielską.

Jeśli jednak nie sporządzą oni w tym celu odpowiedniego dokumentu, nikt nie będzie uprawniony do reprezentowania dziecka np. w szkole czy u lekarza, gdzie do wielu czynności wymagana jest pisemna zgoda rodzica.

W konsekwencji małoletni nie będzie miał możliwości:

  • zapisania się do wybranej placówki oświatowej,
  • zmiany profilu klasy lub trybu nauczania,
  • brania udziału w zajęciach pozalekcyjnych, sportowych czy w konkursach,
  • wyjazdu na wycieczkę szkolną,
  • skorzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w ramach funkcjonowania poradni szkolnej,
  • skorzystania z opieki medycznej.

Problem może okazać się szczególnie poważny, jeśli zaistnieje potrzeba konsultacji lekarskiej lub jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku z udziałem dziecka i niezbędne będzie wydanie zgody rodzica na przeprowadzenie zabiegu medycznego.

Jak wygląda powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej?

waznePowierzenie opieki nad dzieckiem dziadkom, wujostwu czy przyjaciołom rodziny przyjmuje formę udzielenia formalnego i pisemnego pełnomocnictwa, czyli upoważnienia do wykonywania opieki nad małoletnim.

Dokument tego typu powinien wyrażać wolę rodziców do oddania dziecka pod tymczasową opiekę wyznaczonej osoby. Pismo musi wskazywać na konkretnego opiekuna, spełniającego określone prawnie wymogi.

Co więcej, należy umieścić w nim dokładny termin sprawowania opieki przez opiekuna tymczasowego (może to być kilka dni lub nawet kilka godzin). Jeśli rodzice będą nieobecni przez kilka dni, powinni poinformować o wyznaczeniu tymczasowego opiekuna również nauczycieli dziecka, aby wiedzieli, z kim należy kontaktować się w przypadku jakichkolwiek spraw związanych z uczniem.

Komu można powierzyć tymczasową opiekę nad dzieckiem?

wazneNajczęściej spotykana sytuacja to powierzenie opieki nad dzieckiem babci, cioci czy zaufanym przyjaciołom rodziny. Z oczywistych względów powinien to być bowiem ktoś, kogo dziecko zna i z kim będzie czuło się bezpiecznie.

Należy wiedzieć, że rodzice nie mogą formalnie przekazać małoletniego pod opiekę dowolnej osoby. Nawet tymczasowy opiekun musi spełniać prawnie określone wymogi, które sprowadzają się w uproszczeniu do następującego postanowienia: opieki nad dzieckiem nie można przekazać komuś, w stosunku do kogo zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż nie wywiąże się prawidłowo z obowiązku opieki nad dzieckiem.

Szczegółowe regulacje prawne wymieniają dokładnie, jakich osób nie można upoważnić do sprawowania opieki nad dzieckiem. Wykluczone są więc osoby, które:

  • nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • zostały kiedykolwiek pozbawione władzy rodzicielskiej,
  • zostały pozbawione praw publicznych,
  • zostały skazane za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej, bądź obyczajności,
  • zostały skazane za umyślne przestępstwo popełnione we współdziałaniu z małoletnim, bądź na szkodę osoby małoletniej,
  • posiadają zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, bądź edukacją małoletnich oraz opieką nad małoletnimi,
  • posiadają obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
  • posiadają zakaz kontaktowania się z określonymi osobami
  • posiadają zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu.

Krótko mówiąc, tymczasowym opiekunem osoby małoletniej może zostać tylko osoba godna zaufania, która nigdy nie była skazana między innymi za przestępstwa popełnione przeciwko małoletnim. Właśnie dlatego powierzenie opieki nad dzieckiem osobie trzeciej dotyczy najczęściej członków bliskiej rodziny lub przyjaciół, których rodzice dobrze znają i do których mają pełne zaufanie.

Wpis pochodzi z kategorii: