Wniosek o wycinkę drzew WZÓR + przykładowe argumenty

wniosek-o-wycinke-drzew-wzor-pdf-doc-wordJak napisać wniosek o wycięcie drzewa i jak powinno wyglądać przykładowe uzasadnienie, aby pismo było skuteczne? Zgodnie z ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody drzew i krzewów nigdy nie wolno usuwać samowolnie. Nawet jeśli znajdują się one na prywatnej posesji, jej właściciel zobligowany jest do dokonania odpowiedniego zgłoszenia.

Wprowadzenie

O pozwolenie na wycięcie drzewa muszą więc ubiegać się przedsiębiorcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także osoby prywatne.

Jak sporządzić odpowiednie pismo i co należy przygotować, aby uzyskać zezwolenie? najważniejszym krokiem jak się pewnie domyślasz -> będzie przygotowanie prawidłowego pisma, aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o wycinkę drzew wzór

Kogo dotyczy obowiązek uzyskania pozwolenia na wycinkę drzewa?

Wniosek o wycinkę drzew może złożyć właściciel nieruchomości, jej najemca lub dzierżawca (jeśli posiada zgodę właściciela) oraz właściciel urządzeń służących do doprowadzania, bądź odprowadzania pary, gazu, płynów czy energii elektrycznej w sytuacji, kiedy rośliny zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.

Wniosek o wycięcie drzewa może złożyć także spółdzielnia mieszkaniowa oraz zarząd wspólnoty mieszkaniowej po dopełnieniu dodatkowych formalności.

Spółdzielnia mieszkaniowa musi poinformować o zamiarze wycinki wszystkich członków spółdzielni, właścicieli lokali i budynków oraz osoby, które nie są członkami spółdzielni, ale posiadają spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

Z kolei zarząd wspólnoty powinien poinformować o wycince wszystkich członków wspólnoty przynajmniej 30 dni przed planowaną wycinką, ponieważ tyle czasu członkowie wspólnoty mają na zgłaszanie uwag co do takiej inwestycji.

Kiedy wniosek o wycinkę drzew nie jest wymagany?

W niektórych okolicznościach wniosek na wycinkę drzew nie jest wymagany – wystarczające jest zgłoszenie zamiaru dokonania takiej czynności w urzędzie. Pozwolenie nie jest konieczne między innymi w sytuacji, kiedy:

  • pień drzewa nie ma odpowiedniej grubości,
  • rośliny nie zajmują większej powierzchni niż 25 metrów kwadratowych,
  • działka, na której znajdują się drzewa, jest własnością osoby fizycznej (o ile wycinka nie jest prowadzona w związku z działalnością gospodarczą),
  • usuwane są drzewa lub krzewy owocowe,
  • drzewa lub krzewy usuwane są w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego,
  • drzewa lub krzewy są złamane, lub przewrócone.

pozwolenie-na-wyciecie-drzew-srednica-drzewa

Gdzie złożyć wniosek o usunięcie drzewa?

W zależności od sytuacji wniosek o usunięcie drzewa należy złożyć do następujących urzędów:

  • urzędu miasta lub gminy,
  • urzędu marszałkowskiego,
  • starostwa powiatowego,
  • wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków,
  • urzędu miasta na prawach powiatu.

Wiele zależy od rodzaju terenu, na którym znajdują się rośliny oraz ich gatunków. W większości przypadków wniosek składany będzie do urzędu gminy lub miasta.

Jak uzyskać pozwolenie na wycięcie drzewa?

Prośba o wycięcie drzewa zagrażającego lub utrudniającego zagospodarowanie terenu musi mieć formę pisemną. Wniosek powinien zawierać takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy,
  • adres nieruchomości,
  • lista drzew i krzewów, które są celem wycinki (z uwzględnieniem gatunków i obwodów pni),
  • adres i numer działki,
  • wielkość powierzchni wycinki krzewów,
  • przyczynę chęci usunięcia drzew i krzewów ze wskazaniem, czy wycinka wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • termin planowanej wycinki.

Jak zmierzyć obwód drzewa do wycięcia?

We wniosku o wycinkę drzew należy uwzględnić ich dane techniczne, co wiąże się z koniecznością dokonania odpowiednich pomiarów. Wymagane jest określenie gatunków roślin oraz zmierzenie obwodów pni na wysokości 130 cm od ziemi.

Jeśli roślina posiada kilka pni, należy zmierzyć obwód każdego z nich. Jeśli pnia nie ma wcale, pomiar dotyczy miejsca tuż pod koroną drzewa. W przypadku krzewów wnioskodawca musi ustalić ich gatunek oraz zajmowany przez nie obszar (w metrach kwadratowych).

Zezwolenie nie jest potrzebne, gdy drzewo ma mniej niż 50 cm obwodu na wysokości 5 cm od ziemi. W przypadku niektórych gatunków parametry te są nieco inne. Kasztanowiec zwyczajny, robinię akacjową oraz platan klonolistny można ściąć bez zezwolenia przy 65 cm obwodu. Wierzbę, topolę i klon jesionolistny oraz srebrzysty nawet przy 80 cm obwodu.

Wniosek o wycięcie drzewa uzasadnienie

Jakie argumenty do wycięcia drzew można uwzględnić we wniosku? Będzie to przede wszystkim wskazanie na zagrożenie, jakie wiąże się z obecnością rośliny na danym terenie. Drzewa stare, spróchniałe, pęknięte grożą przewróceniem w dowolnym momencie.

Z kolei te wysokie w pobliżu zabudowań lub linii energetycznych stanowią potencjalne niebezpieczeństwo w trakcie burz i silnych wiatrów.

Przykładowe uzasadnienie wycinki drzew może wiązać się także z chęcią rozpoczęcia inwestycji budowlanej na terenie zajętym przez dane gatunki roślinności.

Co należy dołączyć do wniosku?

Wniosek o wycinkę drzew należy połączyć z odpowiednimi oświadczeniami. W zależności od sytuacji może to być:

  • oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do władania nieruchomością,
  • oświadczenie właściciela działki o wyrażeniu zgody na wycinkę,
  • oświadczenie o udostępnieniu informacji o planowanej wycince mieszkańcom (dotyczy wspólnoty),
  • projekt planu nasadzeń lub przesadzeń (o ile są one planowane),
  • zezwolenie Generalnego lub Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, jeśli chodzi o gatunki chronione.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: