Opinia o pracowniku do sądu WZÓR [.PDF + .DOC]

Opinia o pracowniku to rodzaj oceny postawy pracownika, przygotowanej przez pracodawcę na prośbę zainteresowanego. Przedsiębiorcy nie są zobligowani, aby ją wystawiać, jednak w przypadku kierowania takiej opinii do sądu, często przychylają się do prośby pracownika.

Przyjmuje się, że opinia pracodawcy o pracowniku do sądu powinna być oceną pozytywną. Jeśli zaś miałaby być negatywna, nie należy jej wystawiać. Co jeszcze warto wiedzieć na temat opinii o pracowniku do sądu i jak prawidłowo ją sporządzić?

wazneWszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu, dodatkowo przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór opinii o pracowniku do sądu, który znajduje się poniżej.

Czemu służy opinia o pracowniku do sądu?

Opinia o pracowniku do sądu jest dokumentem, który pracodawca może wystawić na prośbę samego pracownika. Kodeks pracy nie obliguje przedsiębiorców do sporządzania takiej oceny – taką możliwość ma jedynie sam sąd.

Jeśli jednak pracownik jest osobą, która wykonuje swoją pracę sumiennie i ma dobre relacje z pracodawcą, to ten z reguły przychyla się do wniosku o jej wystawienie.

Opinia o pracowniku do sądu karnego może przyczynić się do korzystniejszego odebrania osoby pracownika przez ławników czy kuratorów sądowych. Tym samym nierzadko okazuje się pomocna przy osiągnięciu pozytywnego rozstrzygnięcia w różnego typu rozprawach karnych.

Również opinia pracownika do sądu rodzinnego stanowi wartościowy dokument, pomagający zainteresowanemu w szczególności w przypadku rozwodu i regulowania kontaktów z dzieckiem, a także w przypadku walki o przywrócenie władzy rodzicielskiej.

Opinia o pracowniku do sądu – wzór

opinia-o-pracowniku-do-sadu-wzor-przyklad-pozytywna-negatywna-opinia
Opinia o pracowniku do sądu – wzór

Znaczenie opinii o pracowniku w procesie karnym

Chociaż prywatna opinia pracodawcy o pracowniku nie stanowi formalnego dowodu w sprawie, to nie sposób zaprzeczyć, iż może ona zawierać ważną dla sądu treść lub istotne dla podjęcia ostatecznej decyzji wskazówki.

Istnieją dwie koncepcje mówiące o tym, w jaki sposób należy traktować przedłożenie opinii o pracowniku w procesie karnym. Pierwsza zakłada, że ocenę tego typu trzeba traktować jako wniosek o powołanie biegłego na okoliczności wskazane w opinii, zaś druga, że opinia nie jest wnioskiem dowodowym, lecz informacją o potencjalnym dowodzie.

W każdym przypadku opinia stanowi więc źródło informacji, mogące zawierać istotne dla sprawy wiadomości. Jeśli więc ocena pracownika jest pozytywna, powinna przynieść korzyść stronie, ujawniając informacje, które przemawiają za rozstrzygnięciem sprawy zgodnie z wolą zainteresowanego.

Czym charakteryzuje się opinia o pracowniku do sądu?

W przeciwieństwie do referencji opinia o pracowniku może mieć zarówno wydźwięk pozytywny, jak i negatywny. Wskazane jest, aby przede wszystkim zawierała sformułowania umożliwiające ocenę postawy danego pracownika.

W opinii do sądu nie warto umieszczać samych superlatywów, gdyż tak skomponowane pismo może wydawać się stronnicze lub nierzeczywiste. Opinia pracodawcy powinna zostać napisana w sposób obiektywny i sprawiedliwy.

Najlepiej, jeśli przedstawia się w niej konkretne fakty. Poza tym, należy zawsze sporządzać ją w sposób formalny, jako pismo o charakterze oficjalnym.

Jak wygląda wzór opinii o pracowniku?

Osoby zastanawiające się, jak napisać opinię o pracowniku, powinny rozpocząć takie pismo od zapisania podstawowych danych, czyli daty i miejsca sporządzenia dokumentu oraz informacji o podmiocie wystawiającym opinię o pracowniku.

W piśmie tego typu nie może zabraknąć także nagłówka, czyli zwrotu “Opinia”. Kolejne niezbędne elementy to:

  • przedstawienie pracownika: informacje o zajmowanym przez niego stanowisku, a także czasie i miejscu zatrudnienia,
  • opis kwalifikacji zawodowych pracownika,
  • informacje na temat jego osiągnięć w pracy, awansów, sukcesów,
  • ocena wywiązywania się pracownika z obowiązków,
  • charakterystyka osoby podlegającej ocenie (cechy osobowości, predyspozycje),
  • krótka ocena w formie podsumowania.

Warto pamiętać, że opinia o pracowniku do sądu może poruszać także kwestie jego charakteru i kultury osobistej. Wystawiający ocenę nie musi więc wstrzymywać się przed opisywaniem takich aspektów, jak osobiste relacje z pracownikiem, jego kontakty ze współpracownikami czy też cechy osobowości, np. życzliwość czy zaangażowanie.

Czy opinia o pracowniku może być negatywna?

Tym, co odróżnia opinię o pracowniku od referencji jest właśnie jej wydźwięk – w przypadku opinii pozytywny lub negatywny. Chociaż w praktyce zdarza się to bardzo rzadko, to pracodawca ma prawo wystawić pracownikowi negatywną ocenę, nawet jeśli sporządza opinię na prośbę zainteresowanego.

Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy unikają jednak takich sytuacji, gdyż nieuzasadnione negatywne sformułowania mogą stanowić podstawę pozwu pod zarzutem wystawienia opinii nieprawdziwej i wadliwej.

Pracownik, który prosi pracodawcę o wystawienie opinii do sądu, powinien liczyć się z tym, że pismo może nie ograniczać się wyłącznie do opisywania jego zalet i mocnych stron. Opinia o pracowniku jest bowiem znacznie bardziej wartościowa, jeśli pracodawca pisze ją w pełni szczerze.

W interesie pracownika będzie w tym przypadku zwrócenie się z prośbą o wystawienie oceny całkowicie spersonalizowanej, najlepiej wyrażonej własnymi słowami, nie zaś schematycznej i pełnej utartych stwierdzeń.

Podobne wątki:

Wpis pochodzi z kategorii: