Pismo do spółdzielni o wymianę rur WZÓR z instrukcją

pismo-do-spoldzielni-o-wymiane-rur-wzor-pdf-doc-wordJak napisać pismo do spółdzielni o wymianę rur w mieszkaniu? stan techniczny pionów wodnych ma wpływ na odpowiednią jakość, temperaturę i ciśnienie wody w centralnym ogrzewaniu. Stare rury wymagają wymiany, której najczęściej dokonuje się w sposób kompleksowy, bowiem tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie zamierzonych efektów.

Wstęp

wazneKto odpowiada za stan techniczny rur i do kogo należy skierować podanie o ich wymianę? pismo należy skierować do właściciela budynku, będzie to więc albo Spółdzielnia mieszkaniowa, albo Wspólnota.

Aby pismo zostało przyjęte i rozpatrzone przez administrację bez zbędnej zwłoki (np. wzywanie wnioskodawcy do uzupełnienia braków formalnych), należy zawrzeć w piśmie odpowiednie informacje i dane umożliwiające spółdzielni przeprowadzenie wymiany rur w mieszkaniu.

Aby ułatwić Ci sporządzenie skutecznego dokumentu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma do spółdzielni o wymianę rur, które pobierzesz poniżej:

Pismo do spółdzielni o wymianę rur wzór

pismo-do-spoldzielni-o-wymiane-rur-wzor-pdf-doc-word
Pismo do spółdzielni o wymianę rur wzór

Do kogo adresować podanie o wymianę rur?

wazneW przypadku konieczności wymiany rur znaczenie ma przede wszystkim określenie granicy pomiędzy własnością, odpowiedzialnością właściciela a częścią wspólną budynku. Zgodnie z ustawą o własności lokali, wszystko, co nie służy do wyłącznego użytku przez indywidualnego właściciela, należy do części wspólnych nieruchomości.

Według tej zasady włączone są do nich również piony wodne i kanalizacyjne – odpowiedzialność za ich stan techniczny ponosi spółdzielnia mieszkaniowa. Z kolei w przypadku elementów poziomych instalacji odpowiedzialność leży po stronie indywidualnego właściciela.

Jak przebiega granica pomiędzy instalacją poziomą i pionową? W przypadku rur kanalizacyjnych część wspólną stanowi pion kanalizacyjny z trójnikiem na pionie. Tymczasem wszystkie podejścia pod przybory, odcinki poziome rur i urządzenia są własnością właściciela lokalu.

W przypadku instalacji wodnych granica pomiędzy częścią wspólną a indywidualną biegnie wzdłuż zaworów odcinających, montowanych na pionach wody ciepłej i zimnej. Odcinki pionowe instalacji mieszczące się w lokalu są własnością właściciela mieszkania i to on ponosi odpowiedzialność za ich stan techniczny.

Wymiana rur wodnych w bloku a koszty

wazneObowiązkiem właściciela nieruchomości jest między innymi wykonywanie niezbędnych zabiegów konserwacyjnych i napraw. Zarządca budynku jest więc zobligowany do zlecania napraw i wymiany uszkodzonych, bądź zużytych elementów instalacji, która należy do części wspólnej.

Wszystkie te prace obciążają właściciela budynku i powinny zostać wykonane na jego koszt (a dokładniej: koszt wspólnoty mieszkaniowej).

Warto podkreślić także, że jeśli to właściciel konkretnego lokalu ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie pionu wodnego, to na nim spocznie ciężar pokrycia kosztów usunięcia awarii. Wiele zależy więc od uwarunkowań konkretnej sytuacji.

Kiedy złożyć wniosek o wymianę rur w pionie?

wazneWymianę rur wodnych i kanalizacyjnych zaleca się wszystkim budynkom wybudowanym przed 2000 rokiem. Stare instalacje mogą nie tylko nie spełniać oczekiwanych standardów, ale również grozić awarią.

Obowiązkiem każdego mieszkańca bloku jest informowanie administratora budynku o zauważonych uszkodzeniach instalacji, jeśli ich naprawa leży po stronie wspólnoty.

W przypadku uszkodzeń lub zakłóceń funkcjonowania instalacji bądź urządzeń, jeśli ich użytkowanie może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia konieczne jest również natychmiastowe wstrzymanie ich eksploatacji.

Jak napisać podanie o wymianę rur wodociągowych?

waznePismo do spółdzielni o wymianę rur ma formę tradycyjnego podania. Należy sporządzić je zgodnie z obowiązującymi zasadami formalnymi, w sposób jasny i przejrzysty. Warto wykorzystać w tym celu gotowy do wypełnienia druk, jakim jest podanie o wymianę pionu wodnego wzór.

Pismo do spółdzielni o wymianę rur powinno zawierać datę i miejsce sporządzenia, dane wnioskującego oraz dane zarządcy budynku. Jego treść trzeba podzielić na wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

We wstępnie wnioskujący powinien określić, czego dotyczy podanie, czyli złożyć prośbę o wymianę rur wodociągowych. Następnie należy opisać ich stan techniczny czy też problemy związane z korzystaniem z instalacji.

Podanie do spółdzielni o wymianę rur musi być odpowiednio uzasadnione, ponieważ inwestycja tego typu jest bardzo kosztowna. Zakończenie stanowi prośba o szybkie i pozytywne rozpatrzenie podania. Na koniec pismo należy opatrzyć czytelnym podpisem.

Wymiana rur a uszkodzenie lokalu mieszkalnego

wazneInstalacja wodno-kanalizacyjna stanowi element współwłasności przymusowej. Oznacza to, że chociaż odpowiedzialność za utrzymanie rur w prawidłowej kondycji leży po stronie spółdzielni mieszkaniowej, to obowiązkiem właścicieli lokali jest umożliwienie przeprowadzenia ewentualnych remontów.

Mieszkańcy bloku muszą wpuścić ekipę remontową i zapewnić dostęp do instalacji w celu jej wymiany lub naprawy – w określonym przez spółdzielnię terminie.

Takie uprawnienie nie jest jednak jednoznaczne z możliwością dokonania jakichkolwiek szkód bez ich rekompensaty. Jeśli montaż nowych rur wymaga na przykład skucia płytek, spółdzielnia zobligowana jest dokonać odpowiednich napraw lub wypłacić odszkodowanie.

Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 roku, według którego przeprowadzenie napraw nie może godzić w interesy użytkowników lokali ani skutkować pogorszeniem stanu technicznego lub własności użytkowych mieszkań. Jest to równoznaczne z koniecznością doprowadzenia lokalu do stanu pierwotnego po zakończeniu remontu.

Wpis pochodzi z kategorii: