Skreślenie z listy studentów – ODWOŁANIE – wzór

16,00 

Student może zostać skreślony z listy między innymi w przypadku, kiedy ma bardzo niską frekwencję, nie przystąpił do egzaminów lub nie zaliczył ich również w terminie poprawkowym. Od decyzji o skreśleniu z listy można jednak skutecznie się odwołać. 

Kategoria:

Zasady odwoływania się od decyzji o skreśleniu z listy studentów

Sytuacje, w których student może zostać wydalony z uczelni, określa jej regulamin. Najczęściej przyczyną skreślenia studenta z listy jest jego niska frekwencja, fakt nieprzystąpienia do zaliczeń i egzaminów, czy też uzyskanie negatywnych ocen z egzaminów semestralnych lub końcowych.

Jeśli student zostanie skreślony z listy, może odwołać się od tej decyzji do rektora za pośrednictwem dziekana. Ma na to 14 dni, licząc od dnia otrzymania informacji o skreśleniu go z listy studentów.

Odwołanie wnosi się na piśmie, przygotowując je na podstawie przyczyn skreślenia z listy, ujętych w zawiadomieniu z uczelni. 

Jak napisać odwołanie od decyzji o skreśleniu z listy studentów?

Pismo odwoławcze od decyzji o skreśleniu z listy studentów powinno zawierać kilka niezbędnych elementów formalnych, jak dane studenta wraz z oznaczeniem roku i kierunku studiów, a także dane adresata pisma (rektor) czy data i miejsce sporządzenia.

Jeśli chodzi o treść odwołania, to student ma tutaj do wyboru dwie możliwości: może podważyć decyzję o wydaleniu go z uczelni, wskazując na fakt złamania przepisów czy regulaminu lub wyjaśnić przyczyny swoich zaniedbań i poprosić rektora o anulowanie decyzji o skreśleniu go z listy.

Jeśli student woli przyznać się do błędu, swoje niedbalstwo może wytłumaczyć, powołując się na różne przyczyny związane z życiem prywatnym, takie jak ciężka choroba i hospitalizacja, brak czasu na naukę spowodowany podjęciem pracy zarobkowej, konieczność sprawowania opieki nad bliską osobą chorą lub niepełnosprawną i wiele innych.

Warto pamiętać jednak, aby nie powoływać się na okoliczności nieprawdziwe, gdyż władze uczelni mogą zażądać przedstawienia im dowodów na podane argumenty.