Wniosek o pozostawienie ucznia w tej samej klasie wzór

15,00 

Wniosek o pozostawienie ucznia w tej samej klasie dotyczy powtarzania roku. Pismo może złożyć rodzic dziecka, bądź wychowawca klasy 1-3.

Kategoria:

Na czym polega pozostawienie ucznia w tej samej klasie?

Pozostawienie ucznia w tej samej klasie na kolejny rok dotyczy klas od 1 do 3 szkoły podstawowej. W tych klasach uczeń otrzymuje bowiem promocję do klasy wyższej w sposób automatyczny, czyli bez względu na to, jakie są jego wyniki w nauce.

Jeśli wychowawca klasy lub sam rodzic uważają, że dziecko nie powinno przejść do kolejnej klasy, ponieważ ma problemy rozwojowe, istnieje możliwość powtórzenia przez nie danego roku edukacji.

Wniosek o pozostawienie ucznia w tej samej klasie może złożyć wychowawca lub rodzic. Pismo należy skierować do rady pedagogicznej, za pośrednictwem sekretariatu szkoły. 

Jak uzasadnić wniosek o pozostawienie ucznia w tej samej klasie?

Pismo o pozostawienie ucznia w tej samej klasie będzie uzasadnione, jeśli dziecko odbiega poziomem rozwoju od innych dzieci w swojej grupie. Mały uczeń może natomiast nie radzić sobie z nauką między innymi z powodu złego stanu emocjonalnego czy złego stanu zdrowia.

Celem wniosku o powtarzanie roku przez ucznia jest wyrównanie różnic w poziomie rozwoju między nim a rówieśnikami. Oznacza to, że pozytywne rozpatrzenie pisma w uzasadnionej sytuacji stanowi dla młodego człowieka najlepsze rozwiązanie, gdyż problemy z przyswajaniem wiedzy na kolejnych etapach nauki mogą ulec pogłębieniu.

Podejmując decyzję o pozostawieniu ucznia w tej samej klasie, rada pedagogiczna może zaproponować również objęcie go szczególną opieką i wdrożenie dodatkowych zajęć wyrównawczych. 

Jeśli wniosek o pozostawienie ucznia w tej samej klasie składa wychowawca, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez dziecko nawet wbrew woli rodziców, ale nie ma prawa podjąć takiej decyzji bez uzyskania ich opinii.

Natomiast w przypadku, kiedy to rodzic składa podanie o pozostawienie ucznia w tej samej klasie, rada ma obowiązek zasięgnąć opinii wychowawcy klasy, zanim przychyli się do wniosku opiekunów.