Prośba o przedłużenie terminu złożenia dokumentów WZÓR

Jak napisać prośbę o przedłużenie terminu złożenia dokumentów i jak ją uzasadnić, by była skuteczna? przedłużenie terminu złożenia dokumentów to rozwiązanie, z którego można skorzystać w wielu sytuacjach – ubiegając się o przyjęcie do szkoły wyższej, starając się o uzyskanie stypendium czy nawet w relacjach z organem podatkowym lub pomiędzy wykonawcą i zlecającym…

Wprowadzenie

prosba-o-przedluzenie-terminu-zlozenia-dokumentow-wzor-pdf-doc-wordProśba o przedłużenie terminu złożenia dokumentów ma charakter uznaniowy, co oznacza, że adresat wniosku może, lecz nie musi zgodzić się na odroczenie terminu. Jak sporządzić odpowiednie pismo w takiej sprawie? pismo powinno spełniać wszystkie wymogi formalne, powinno też zawierać wszystkie niezbędne elementy i informacje, które pozwolą odbiorcy odnieść się do prośby o przedłużenie terminu złożenia dokumentów. Aby ułatwić Ci napisanie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór prośby, którą pobierzesz poniżej:

Prośba o przedłużenie terminu złożenia dokumentów wzór

prosba-o-przedluzenie-terminu-zlozenia-dokumentow-wzor-pdf-doc-word
Prośba o przedłużenie terminu złożenia dokumentów wzór

Prośba o przedłużenie terminu złożenia dokumentów do US

W pewnych okolicznościach podatnik może złożyć podanie o przedłużenie terminu złożenia dokumentów (na przykład deklaracji). Możliwość taką przewiduje artykuł 48 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.).

Odpowiedni wniosek składa się wtedy do naczelnika urzędu skarbowego, pamiętając, że nie ma on obowiązku zgodzić się z argumentami podatnika, stanowiącymi uzasadnienie wniosku.

Jeśli prośba o przedłużenie terminu złożenia dokumentów związana jest z obowiązkiem uiszczenia zapłaty, wraz z odroczeniem terminu złożenia deklaracji przesunięciu ulega także data płatności.

Odsetki za zwłokę nie zostaną naliczone, jeśli podatnik wpłaci odpowiednią kwotę do dnia, do którego odroczony został termin złożenia dokumentów.

Przedłużenie terminu złożenia dokumentów w przypadku zamówień publicznych

Prośba o przedłużenie terminu złożenia dokumentów bardzo często odnosi się do zamówień publicznych. Termin na uzupełnienie dokumentów wyznacza zamawiający, zaś wykonawca zobowiązany jest do przestrzegania wyznaczonej daty.

Ma on jednak możliwość – w wyjątkowych sytuacjach – złożyć wniosek o przedłużenie terminu złożenia lub uzupełnienia dokumentów, o ile dokona tego przed upływem pierwotnego terminu.

Zamawiający podejmując decyzję o przedłużeniu terminu złożenia dokumentów, musi wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym przede wszystkim to, czy wyznaczony termin nie jest zbyt krótki.

Obowiązuje bowiem zasada równego traktowania i uczciwej konkurencji, dlatego każdy wykonawca powinien mieć tyle samo czasu na złożenie dokumentów lub ich uzupełnienie.

Podanie o przedłużenie terminu złożenia dokumentów na studia

Wniosek o przedłużenie terminu złożenia dokumentów często dotyczy także studentów, którzy nie zdążyli dostarczyć odpowiednich dokumentów w trakcie rekrutacji, podczas ubiegania się o pomoc finansową czy w celu przystąpienia do egzaminu dyplomowego.

W takich przypadkach uczelnie często określają własną procedurę ubiegania się o przesunięcie terminu.

Podanie należy kierować do dziekana, prodziekana lub kierownika studiów, zaś sam dokument składa się zwykle w dziekanacie odpowiednim ze względu na kierunek studiów.

Wniosek musi być uzasadniony i potwierdzony przez promotora pracy, który powinien odnieść się do argumentów uzasadniających prośbę studenta. Pismo należy opatrzyć własnoręcznym podpisem i złożyć przed wyznaczonym w regulaminie uczelni terminem.

Co powinien zawierać wzór podania o przedłużenie terminu składania dokumentów?

Wniosek o przedłużenie terminu złożenia dokumentów powinien mieć formę pisemną. Dokument musi zawierać kilka stałych elementów, takich jak data i miejsce sporządzenia, dane wnioskodawcy i dane adresata prośby.

Niezależnie od rodzaju wymaganych do złożenia lub uzupełnienia dokumentów, we wniosku powinny znaleźć się dane kontaktowe zainteresowanego, umożliwiające sprawną komunikację.

Bardzo ważnym elementem pisma jest określenie pierwotnego terminu złożenia dokumentów oraz zaproponowanie nowego terminu, który powinien być dobrze przemyślany. Nie warto wnioskować o termin zbyt krótki, jeśli istnieje ryzyko niedostarczenia wymaganych dokumentów w wyznaczonym czasie.

Dużą rolę odgrywa także uzasadnienie wniosku o przedłużenie terminu złożenia dokumentów. W wielu przypadkach argumenty muszą wskazywać na sytuację wyjątkową – zdarzenie losowe, okoliczności niezależne od zainteresowanego.

Wśród często stosowanych uzasadnień znajdują się zwykle:

  • długotrwałe stany chorobowe i hospitalizacje,
  • nagłe, nieprzewidziane i długotrwałe wyjazdy, np. służbowe,
  • kradzież, zagubienie lub zniszczenie dokumentów,
  • trudna sytuacja rodzinna/prywatna.

Warto pamiętać, że decyzja o przedłużeniu terminu złożenia dokumentów zależy wyłącznie od dobrej woli adresata pisma. Należy więc dużo uwagi poświęcić odpowiedniemu uzasadnieniu prośby.

Dobrym rozwiązaniem jest dołączenie do wniosku dokumentów potwierdzających wykorzystane argumenty. Mogą to być oświadczenia wnioskodawcy lub zaświadczenia, na przykład ze szpitala lub od pracodawcy. Jeśli do wniosku dołączane są jakiekolwiek pisma dodatkowe, należy uwzględnić ich listę pod treścią podania.

Warto mieć na uwadze, że pismo o odroczenie terminu złożenia dokumentów musi zostać złożone przed upływem pierwotnego terminu, bowiem nie można wnioskować o przesunięcie terminu, który już upłynął.

Różne podmioty mogą wyznaczać inne (wcześniejsze) terminy na składanie takich pism, dlatego warto zapoznać się z ich regulaminami jeszcze przed sporządzeniem odpowiedniego dokumentu.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: