Wniosek o przedłużenie terminu WZÓR ogólny

Jak napisać wniosek o przedłużenie terminu płatności i jak go uzasadnić? pismo takie dotyczy najczęściej odroczenia terminu płatności za fakturę – lecz nie tylko. Z takim pismem można wystąpić zarówno do organów państwowych, jak i do prywatnych przedsiębiorców bądź też innych wierzycieli.

Wprowadzenie

wniosek-o-przedluzenie-terminu-wzor-pdf-doc-wordJest to rozwiązanie, które sprawdza się w sytuacjach tymczasowych problemów finansowych, wynikających na przykład ze zdarzenia losowego. Jak sporządzić wniosek o przedłużenie terminu płatności? aby pismo było faktycznie skuteczne, muszą znaleźć się w nim wszystkie niezbędne informacje oraz dane, pismo powinno także spełniać wszystkie wymogi formalne.

Dla ułatwienia Ci napisania takiego pisma przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o przedłużenie terminu, który pobierzesz poniżej, wzór jest uniwersalny i można zastosować go w wielu sytuacjach:

Wniosek o przedłużenie terminu wzór

wniosek-o-przedluzenie-terminu-wzor-pdf-doc-word
Wniosek o przedłużenie terminu wzór

Kiedy składa się wniosek o przedłużenie terminu?

Wnioski o przedłużenie terminu znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach. Dotyczą przedłużenia terminu złożenia wymaganych dokumentów, przedłużenia terminu wykonania umowy oraz – bardzo często – przedłużenia terminu płatności.

Prolongata terminu płatności odnosi się do różnych rodzajów zobowiązań, w tym między innymi zadłużenia z tytułu pożyczki czy kredytu, bądź należności wynikających z wystawionej faktury.

Z reguły takie odroczenie terminu płatności jest dodatkowo płatną usługą, a informacje na temat szczegółowych kosztów można uzyskać, sięgając do umowy kredytowej lub innego dokumentu.

Zdarza się, że prolongata terminu płatności następuje automatycznie – ma to miejsce głównie w przypadku rachunków za media.

Odroczenie terminu płatności składek lub zaległości podatkowych

Podatnikowi, który zalega z płatnościami podatku, zaległości podatkowych czy różnego typu składek, przysługuje prawo do złożenia wniosku o przedłużenie terminu płatności. Informacje na ten temat znajdziemy na stronach urzędów oraz na oficjalnych stronach rządowych.

Podanie o przedłużenie terminu płatności może dotyczyć między innymi:

  • terminu zapłaty podatku,
  • terminu zapłaty zaległości podatkowych oraz odsetek za zwłokę,
  • terminu zapłaty odsetek naliczonych za nieuregulowane w terminie zaliczki na podatek,
  • terminu zapłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, na Fundusz Emerytur Pomostowych, na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

O odroczenie terminu płatności może ubiegać się podatnik lub płatnik składek (pracodawca), a także upoważniona osoba trzecia. Wniosek o prolongatę płatności składa się w sytuacji chwilowych problemów finansowych, które uniemożliwiają terminowe regulowanie zobowiązań.

Najczęściej są to zdarzenia losowe lub nadzwyczajne, na przykład losowa utrata majątku lub utrata możliwości zarobkowania.

Pod uwagę brany jest także interes publiczny, czyli to, czy zapłata należności spowoduje konieczność sięgania przez podatnika po pomoc ze środków państwa, ponieważ nie będzie on w stanie zaspokoić swoich potrzeb materialnych.

Wniosek o przedłużenie terminu ze względu na COVID

W przypadku chęci przedłużenia terminu realizacji umowy lub odroczenia płatności ze względu na Covid należy odwoływać się do zapisów ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Według tego dokumentu po stwierdzeniu, że okoliczności związane z wystąpieniem choroby mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie umowy, strony mają możliwość zmiany jej warunków w zakresie sposobu wykonania usług lub dostaw, a także w zakresie terminu wykonania całej umowy lub jej części.

Dopuszczalne jest także czasowe zawieszenie wykonywania umowy.

W jaki sposób przedłużamy termin płatności?

Aby przedłużyć termin płatności, wniosek o prolongatę należy złożyć najpóźniej w dniu upływu terminu zapłaty środków. Wymaganymi załącznikami do pisma są dokumenty, które potwierdzają trudną sytuację finansową, majątkową, bądź rodzinną.

Może to być oświadczenie o bieżącej sytuacji materialnej oraz – w przypadku podmiotów gospodarczych – rachunek zysków i strat oraz dane z okresowego bilansu. Jeśli wnioskodawca nie dołączy do pisma odpowiednich dokumentów, organ będzie rozpatrywał sprawę na podstawie własnego materiału dowodowego.

Warto pamiętać również, że treść wniosku jest wiążąca dla organów, które rozpatrują pismo. Jeśli dokument odnosi się do przesunięcia terminu płatności, wnioskodawca nie powinien liczyć na rozłożenie zadłużenia na raty ani na jego umorzenie.

Co powinien zawierać wzór wniosku o przedłużenie terminu?

Niezależnie od rodzaju płatności, wniosek o przesunięcie terminu zapłaty środków należy złożyć do siedziby wierzyciela lub jego przedstawiciela. Prawidłowo wypełniony wzór podania o przedłużenie terminu powinien zawierać:

  • dane dłużnika, czyli imię, nazwisko, adres lub nazwa firmy i numer NIP w przypadku podmiotów gospodarczych,
  • dane wierzyciela,
  • tytuł zadłużenia, na przykład odsetki od zaległej wpłaty podatku, ratę spłaty kredytu lub pożyczki, należną składkę na ubezpieczenie, itd.,
  • przewidywany termin płatności,
  • proponowany nowy termin spłaty zadłużenia.

Pismo należy zatytułować w sposób, który nie pozostawia wątpliwości dotyczących celu sporządzenia dokumentu. Może to być na przykład “Wniosek o odroczenie terminu płatności”. Podanie trzeba także podpisać, a w przypadku firm opatrzyć pieczątką.

Większe szanse na pozytywne rozpatrzenie będzie miało pismo zawierające uzasadnienie wniosku o przedłużenie terminu, najlepiej poparte dowodami w postaci odpowiednich załączników.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: