Wniosek o ukaranie grzywną za niewykonywanie kontaktów WZÓR

Jak napisać wniosek o ukaranie grzywną za niewykonywanie kontaktów z dzieckiem? Niestety coraz częściej dochodzi do alienacji rodzicielskiej, która polega na nie realizowaniu przez jednego z rodziców kontaktów z dzieckiem.

Najczęściej to ojciec nie stosuje się do postanowienia sądu lub zawartej ugody, ale bywa też i tak, że matka dziecka zaniedbuje kontakty ze swoim dzieckiem, układając sobie życie w innej rodzinie.

Wstęp

wniosek-o-ukaranie-grzywna-za-niewykonywanie-kontaktow-wzor-doc-pdf-przykladAby zmotywować rodzica do wykonywania kontaktu z dzieckiem, rodzic sprawujący władzę rodzicielską może złożyć pismo do sądu, w którym wniesie o ukaranie grzywną drugiego rodzica. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o ukaranie grzywną za niewykonywanie kontaktów z dzieckiem, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o ukaranie grzywną za niewykonywanie kontaktów wzór

wniosek-o-ukaranie-grzywna-za-niewykonywanie-kontaktow-wzor-doc-pdf-przyklad
Wniosek o ukaranie grzywną za niewykonywanie kontaktów wzór

*pismo stosuje się w celu przymuszenia wykonania obowiązku rodzicielskiego przez drugiego rodzica.

Procedura nałożenia kary krok po kroku

Proces nałożenia kary za niewykonywanie kontaktów z dzieckiem jest dwuetapowy:

  1. W pierwszej kolejności sąd po otrzymaniu wniosku o ukaranie przygląda się sprawie, jednak nie bada jeszcze, dlaczego nie doszło do naruszenia obowiązku kontaktów z dzieckiem. Sąd bada natomiast czy faktycznie doszło do naruszenia obowiązku rodzicielskiego.
  2. W drugim etapie sąd nakłada karę grzywny na rodzica zaniedbującego kontakty z dzieckiem jeśli rodzic pomimo wydanego przez sąd ostrzeżenia, nadal nie wypełnia swoich obowiązków wynikających z orzeczenia sądu lub ugody zawartej między rodzicami.

Sąd nakładając karę, zbada także sytuację materialną rodzica, na którego zamierza nałożyć grzywnę, ustalając przy tym jej wysokość.

Drugi etap postępowania sądowego kończy się wydaniem przez sąd postanowienia, w którym sąd nakazuje zapłacić grzywnę.

Postanowienie sądu uwzględniające wniosek rodzica sprawującego władzę rodzicielską powinno jasno określać rodzaj naruszenia, jakiego dopuszcza się rodzic niewykonujący kontaktów z dzieckiem.

Wysokość grzywny za niewykonywanie kontaktów

Kodeks postępowania cywilnego nie zawiera żadnych ram finansowych, ani określonych z góry stawek, dotyczących minimalnej i maksymalnej granicy wysokości grzywny.

Kwestia wysokości grzywny pozostaje więc całkowicie w uznaniu sądu, z tego też względu sąd przed nałożeniem grzywny za niewykonywanie kontaktów z dzieckiem zbada dokładnie sytuację życiową jak i majątkową rodzica, na którego zamierza nałożyć karę grzywny.

Ile więc może wynosić kara grzywny? Grzywnę płacić będzie rodzic niewywiązujący się z obowiązków rodzicielskich za każdy niezrealizowany kontakt z dzieckiem.

Co ważne, grzywna będzie trafiać bezpośrednio do rąk rodzica sprawującego władzę nad dzieckiem. Grzywna może wynosić od 100 do 500 zł, a jeśli sąd uzna za konieczne, grzywna może wynosić nawet 1000 zł.

Wszystko zależy od majętności rodzica, który zaniedbuje obowiązków rodzicielskich.

Gdzie złożyć wniosek o ukaranie karą grzywny?

Wniosek o ukaranie za nieprzestrzeganie postanowienia sądu należy złożyć do sądu rejonowego, w wydziale rodzinnym.

Wniosek o nakazanie zapłaty za niewykonywanie kontaktów z dzieckiem powinien zawierać szereg niezbędnych elementów, spełniających wszystkie formalne wymagania dla pism procesowych.

Wniosek powinien zawierać:

  • oznaczenie stron,
  • dane adresowe stron,
  • numer PESEL wnioskodawcy,
  • dane personalne dziecka,
  • wskazanie sposobu, miejsca jak i terminu odbywania kontaktów, a także wykazanie dat, w których nie doszło do kontaktu, lub jeśli jest takie zagrożenie, to wnioskodawca powinien wskazać, na jakiej podstawie istnieje podejrzenie, że do kontaktów z dzieckiem nie dojdzie w przyszłości.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wniosku, do którego pobrania gorąco Cię zachęcam!

Podsumowanie

Jak wskazuje Art. 113. Kontakty rodziców z dzieckiem Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Jak widać, oboje rodziców ma obowiązek utrzymania kontaktu z małoletnim dzieckiem wniosek, a jeśli któryś z rodziców niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z ugody zawartej między rodzicami lub ostatniego postanowienia sądu, bądź co gorsze utrudnia kontakty z dzieckiem, może spodziewać się kary nałożonej przez sąd w postaci grzywny.

Za niewłaściwe realizowanie kontaktów z dzieckiem należy złożyć wniosek o ukaranie karą grzywny za niewykonywanie kontaktów, a za utrudnianie kontaktów z dzieckiem, składa się wniosek o ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem wzór.

Grzywnę za niewykonywanie obowiązku rodzicielskiego ustala indywidualnie sąd z powodu różnych życiowych okoliczności życiowych i finansowych pozwanego.

Wpis pochodzi z kategorii: