Aneks do umowy spółki cywilnej wstąpienie wspólnika WZÓR

Jak napisać aneks do umowy spółki cywilnej dotyczący przystąpienia wspólnika? Chociaż spółka cywilna powinna mieć co do zasady, niezmienny skład, to jednak możliwe jest wprowadzenie do niej kolejnego członka za zgodą pozostałych. Warto pamiętać, że wszelkie zmiany tego typu wymagają zachowania formy pisemnej, a niekiedy nawet formy aktu notarialnego.

Wprowadzenie

aneks-do-umowy-spolki-cywilnej-wstapienie-wspolnika-wzor-pdf-docJak zmienić umowę spółki cywilnej, aby poszerzyć grono jej członków? Zmiana umowy najlepiej, aby odbyła się za pomocą aneksu, który wprowadzi do umowy spółki cywilnej oczekiwane zmiany, aby ułatwić Ci sporządzenie takiego aneksu, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór aneksu, który pobierzesz poniżej:

Aneks do umowy spółki cywilnej wstąpienie wspólnika wzór

aneks-do-umowy-spolki-cywilnej-wstapienie-wspolnika-wzor-pdf-doc
Aneks do umowy spółki cywilnej wstąpienie wspólnika wzór

Jak powinna wyglądać zmiana umowy spółki cywilnej?

Zmiana umowy spółki cywilnej może zostać przeprowadzona za pomocą aneksów lub uchwał, które muszą przyjmować formę pisemną. Jeżeli spółkę cywilną zawarto poprzez umowę aktu notarialnego, to do jej zmiany również wymagana będzie taka sama forma (akt notarialny).

Poza tym sama treść umowy spółki może wprowadzać zastrzeżenia dotyczące formy wprowadzania zmian w umowie. Przykładowo, wymagana może być forma pisemna z notarialnie poświadczonymi podpisami. 

Przystąpienie wspólnika do umowy spółki cywilnej można udokumentować zatem poprzez:

  • sporządzenie aneksu wprowadzającego nowe postanowienia do treści umowy,
  • sporządzenie nowej umowy z zaznaczeniem celu jej sporządzenia, czyli zastąpienia poprzedniej (brak takiego zastrzeżenia powoduje zawiązanie nowej spółki cywilnej),
  • podjęcie uchwały przez wspólników, określającej modyfikowane postanowienia.

Warto pamiętać, że jeśli zmiana umowy spółki cywilnej dotyczy także zmiany proporcji udziału w zyskach i stratach, to podlega ona zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego.

Wynika to z faktu wpływu wielkości proporcji udziału w zyskach i stratach na rozliczenie podatku dochodowego. 

Zgodnie z zasadami, przychód wspólnika w spółce cywilnej ustala się proporcjonalnie do jego prawa udziału w zysku spółki. Na tej samej zasadzie rozliczane są też koszty uzyskania przychodu. 

Czym jest aneks do umowy?

Aneks do umowy to dokument, który pozwala poprawić lub zaktualizować treść umowy, do której się odnosi. Z pomocą aneksu możemy:

  • zmieniać i poprawiać postanowienia umowy,
  • usuwać postanowienia umowy,
  • dodawać nowe postanowienia do treści umowy.

Aneks musi przyjmować formę pisemną i zawsze powinien zostać dołączony do oryginalnego dokumentu, ponieważ stanowi jego nieodłączny element.

Poza tym aneks nie może mieć formy „niższej” niż oryginalna umowa, dlatego w przypadku umów zawartych w formie aktu notarialnego, konieczne jest sporządzenie aneksu w takiej samej formie, pod rygorem nieważności.

Sama umowa może dodatkowo określać, w jakiej formie należy sporządzić do niej aneksy zmieniające.

Każdy aneks do umowy powinien:

  • określać umowę, której dotyczy,
  • określać strony umowy i aneksu,
  • opisywać wprowadzane zmiany,
  • wskazywać termin obowiązywania wprowadzanych zmian. 

Do sporządzenia aneksu potrzebna jest zgoda wszystkich stron umowy – członków spółki cywilnej – dlatego na dokumencie musi podpisać się każdy z nich. 

Jak wprowadzić do spółki cywilnej nowego wspólnika?

Zasadniczo, spółka cywilna powinna mieć niezmienny skład, jednak ustawodawca dopuszcza możliwość zmiany składu osobowego wspólników. Takie zmiany mogą być skutkiem:

  • wystąpienia wspólnika ze spółki,
  • przystąpienia nowego wspólnika do spółki,
  • śmierci lub ustania bytu prawnego wspólnika.

Jeżeli do spółki cywilnej chce przystąpić nowy członek, wymagana jest zgoda wszystkich pozostałych wspólników. Konieczne jest także wprowadzenie zmian w umowie spółki. Takie zmiany można wprowadzić poprzez sporządzenie nowej umowy lub aneksu do umowy istniejącej. 

Aneks do umowy spółki cywilnej wstąpienie wspólnika powinien zawierać przynajmniej takie elementy, jak:

  • wskazanie nowego wspólnika (dane osobowe),
  • określenie wnoszonych przez nowego wspólnika wkładów oraz ich wartości,
  • określenie uczestnictwa nowego wspólnika w prowadzeniu spraw spółki i jej reprezentowaniu.

Do sporządzenia takiego dokumentu warto wykorzystać przygotowany przez nas – gotowy do wypełnienia wzór aneksu do umowy spółki cywilnej wstąpienie wspólnika, który pozwala upewnić się, że dokument nie ma żadnych braków formalnych.

W piśmie nie może zabraknąć bowiem również takich elementów, jak:

  • data i miejsce sporządzenia,
  • wskazanie oryginalnej umowy, której aneks dotyczy (numer, data i miejsce zawarcia),
  • określenie stron umowy i aneksu,
  • wskazanie terminu obowiązywania wprowadzanych zmian,
  • podpisy stron aneksu. 

Nowa umowa spółki także rozwiązaniem, choć niepraktycznym

Zmiana składu osobowego i zmiana udziałów w spółce cywilnej mogą zostać wprowadzone także poprzez sporządzenie zupełnie nowej umowy spółki.

Należy pamiętać wtedy, że nowy dokument powinien jasno wskazywać na fakt, że jego sporządzenie ma na celu zastąpienie obowiązującej do tej pory umowy.

W przypadku braku takiego postanowienia, zawarcie takiej umowy będzie jednoznaczne z założeniem nowej spółki. 

Dla celów dowodowych umowę spółki należy zmieniać z wykorzystaniem formy pisemnej, dlatego aneks do umowy powinien być formą wystarczającą.

Jeżeli jednak umowa była zawarta w formie szczególnej (aktu notarialnego) lub w trakcie jej trwania wspólnicy nabyli do majątku wspólnego spółki takie składniki, których przeniesienie wymaga formy szczególnej (np. prawo własności nieruchomości), to również dokument zmieniający umowę spółki powinien przyjmować taką właśnie formę szczególną.

Podobne:

Wpis pochodzi z kategorii: