Jak napisać wniosek o odszkodowanie do zarządcy drogi WZÓR

Jak napisać wniosek o odszkodowanie od zarządcy drogi za uszkodzenie opony, felgi bądź innej części samochodu? np. zderzaka? Uszkodzenia powstałe wskutek kiepskiego stanu dróg wojewódzkich, czy gminnych to codzienność na polskich drogach publicznych.

Wstęp

jak-napisac-wniosek-o-odszkodowanie-do-zarzadcy-drogi-wzor-pdf-docCodziennością więc stały się także roszczenia kierowców skierowane do zarządców drogi o wypłatę odszkodowania za powstałe szkody. W związku z tym przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia sprawdzony wzór wniosku o odszkodowanie do zarządcy drogi, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o odszkodowanie od zarządcy drogi wzór

jak-napisac-wniosek-o-odszkodowanie-do-zarzadcy-drogi-wzor-pdf-doc
Wniosek o odszkodowanie od zarządcy drogi wzór

Kim jest zarządca drogi?

Wiesz już jak napisać wniosek o odszkodowanie do zarządcy drogi o odszkodowanie dotyczące szkody powstałej z tytułu kiepskiej jakości stanu drogi.

Czas jednak dowiedzieć się, do którego zarządcy skierować swoje roszczenie, aby otrzymać odszkodowanie za szkodę w samochodzie.

  • Zarządcą drogi krajowej i autostrady jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
  • Zarządcą drogi gminnej jest burmistrz, wójt, bądź prezydent.
  • Zarządcy drogi powiatowej jest powiatowy zarząd dróg.
  • Zarządcą drogi wojewódzkiej jest wojewódzki zarząd dróg.

Na podstawie powyższego podziału dość łatwo zweryfikować, do kogo należy droga, na której doszło do uszkodzenia samochodu i kogo pociągnąć do odpowiedzialności.

Kiedy można starać się o odszkodowanie?

Jak wiadomo, zarządca drogi powinien wypełniać swoje obowiązki związane z utrzymaniem dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a więc wszystkich podległych mu dróg w należytym stanie.

Zarządca na podstawie Art. 20 Ustawy o drogach publicznych z dnia 21. marca 1985 roku powinien:

  • utrzymywać nawierzchnię drogi i chodników w dobrym stanie technicznym,
  • przeciwdziałać zniszczeniom nawierzchni,
  • prawidłowo znakować drogi,
  • kontrolować stan dróg mu podległych,
  • prawidłowo zabezpieczać roboty drogowe.

Niewypełnienie któregoś z obowiązków jest podstawą, by kierowca złożył wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu do konkretnego zarządcy drogi.

Procedura starania się o odszkodowanie

Podstawą otrzymania odszkodowania od zarządcy drogi (zgodnie z art. 415 KC) jest udowodnienie zarządcy jego zaniechania. Bo jak już pisaliśmy, zarządca (zgodnie z Art. 20 Ustawy o drogach publicznych) ma obowiązek dbać o drogi w sposób należyty, uniemożliwiając uszkodzenie samochodu.

Zatem, aby udowodnić zarządcy drogi jego zaniechanie, trzeba podjąć kilka kroków, oto one:

  1. Po uszkodzeniu samochodu wzywamy Policję lub Straż Miejską, aby sporządzono stosowną notatkę z miejsca zdarzenia.
  2. Jeśli z jakichś przyczyn nie ma możliwości pojawienia się służb w miejscu uszkodzenia samochodu, notatkę (protokół) należy sporządzić samemu i właściwie udokumentować zdarzenie wykonując zdjęcia telefonem.
  3. Jeśli masz świadków, poproś ich o złożenia krótkiego zeznania na piśmie.
  4. Wyceń w warsztacie samochodowym szkodę w samochodzie spowodowaną dziurą ubytkiem w drodze (kosztorys naprawy samochodu).
  5. Po naprawie samochodu zatrzymaj uszkodzoną część, aby w razie potrzeby udostępnić ją ubezpieczycielowi do wglądu.
  6. Następnie sprawdź, kto jest zarządcą drogi.
  7. Pobierz przygotowany przez nas wzór pisma o odszkodowanie za uszkodzenie samochodu i wypełnij go zgodnie z instrukcją się w nim znajdującą.

Sporządzając protokół uszkodzenia samochodu samodzielnie, zadbaj o to, aby znalazły się w nim takie informacje jak:

  • czas i miejsce zdarzenia,
  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • nr. drogi i konkretny odcinek, na którym doszło do uszkodzenia,
  • opis uszkodzeń,
  • zdjęcie uszkodzeń wraz z uszkodzeniem nawierzchni.

Dodać należy, że odpowiedzialność zarządcy drogi za powstanie szkody na samochodzie wynosi trzy lata od dnia, w którym doszło do zdarzenia.

Zatem masz nie więcej niż 3 lata, by złożyć wniosek o odszkodowanie do zarządu dróg!

Rodzaje uszkodzeń za które zapłaci zarządca drogi

Odszkodowanie, które otrzymasz, będzie pochodzić z polisy OC zarządcy drogi (firmy ubezpieczeniowej) nie zaś z jego własnego budżetu.

Zgłoszenie roszczenia z polisy OC zarządcy drogi powinno nastąpić jak najszybciej, a więc zaraz po wystąpieniu szkody.

Nie należy więc zwlekać ze zgłoszeniem szkody, ponieważ możemy być poproszeni o dostarczenie jakichś szczegółów dotyczących zdarzenia.

A upływający czas trwale może zatrzeć wspomnienia z dnia zdarzenia, uniemożliwiając dostarczenie ubezpieczycielowi wymaganych informacji.

Zgłaszanie szkód z ubezpieczenia OC zarządcy drogi może dotyczyć:

  • dziury w drodze,
  • wyrwy w jezdni,
  • wystającej lub obniżonej studzienki,
  • wybrzuszenia,
  • wystającego krawężnika,
  • uszkodzenia pojazdu przez drzewo,
  • spadających gałęzi,
  • niewłaściwego oznakowania drogi,
  • itd.

Czy czekać z naprawą auta?

Jeśli jest to możliwe, warto zaczekać z naprawą samochodu na własną rękę, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których samodzielna próba naprawy auta staje się pretekstem zarządcy do odmowy przyznania odszkodowania za szkody powstałe w związku ze złym stanem jezdni.

A jeśli koniecznie potrzebujesz samochodu, należy za każdą naprawę i za każdą wymienioną część zamienną pobrać fakturę, by móc później udokumentować straty poniesione z tytułu wypadku i naprawy auta.

Podsumowanie

Jeśli za powstałe uszkodzenie samochodu odpowiada stan drogi, właściciel pojazdu ma prawo do odszkodowania bezpośrednio od zarządcy drogi.

Na rozpatrzenie wniosku zarządca drogi ma 30 dni, a jeśli odmówi wypłaty odszkodowania, właściciel samochodu ma możliwość odwołania się od tej decyzji.

Jeśli odwołanie nie przyniesie oczekiwanego skutku, właściciel samochodu może pozwać zarządcę drogi i wejść na drogę sądową, wytaczając zarządcy drogi powództwo cywilne.

Warto pamiętać, że na zgłoszenie szkody do zarządcy drogi by uzyskać odszkodowanie mamy 3 lata, po upływie tego terminu roszczenie ulega przedawnieniu!

Wpis pochodzi z kategorii: