Jak odwołać się od decyzji KRUS? z pewnością nie jest łatwe w samodzielnym sporządzeniu pismo, bo aby KRUS uznał odwołanie za pełnoprawne, w treści składanego odwołania zawarte powinny zostać pewne elementy, które określają przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (dalej Kpc.), a konkretnie chodzi o wymagania, które reguluje art. 126 [Ogólne warunki pism procesowych].
§ 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:
1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
3) oznaczenie rodzaju pisma;
4) osnowę wniosku lub oświadczenia;
5) w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
6) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
7) wymienienie załączników.§ 1(1). Do pisma procesowego dołącza się załączniki wymienione w tym piśmie.
Jeśli KRUS uzna Twoje odwołanie za zasadne, zmieni lub uchyli wcześniej wydaną decyzję, w takim scenariuszu odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.
W przypadku natomiast, gdy mimo złożonego odwołania KRUS nadal będzie podtrzymywać swoją decyzję, to KRUS zobowiązany będzie przesłać sprawę niezwłocznie do sądu, powinien to zrobić nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia odwołania od decyzji KRUS.
Kiedy trzeba wnieść odwołanie od decyzji KRUS? masz na to 30 dni od daty doręczenia decyzji z KRUS. Jeśli jednak z jakichś przyczyn po złożeniu przez Ciebie wniosku np. o świadczenie, KRUS w ciągu dwóch miesięcy nie wydał żadnej decyzji, to odwołanie można wnieść po upływie dwóch miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku (Art. 4779).
Ile kosztuje złożenie odwołania od decyzji KRUS? zgodnie z przepisami, w postępowaniu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych ubezpieczony nie musi uiszczać jakichkolwiek opłat sądowych. Wszelkie wydatki pokryj tu Skarb Państwa (art. 463 k.p.c.). Składając więc odwołanie od decyzji KRUS – nie ponosimy w związku z tym żadnych opłat!
Podsumowując: Odwołanie od decyzji KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymaliśmy decyzję z KRUS, odwołanie składa się do jednostki, która taką decyzję wydała – adresując odwołanie, jednocześnie adresujemy je do właściwego sądu (wszystkie szczegóły znajdują się we wzorze odwołania).
W jakich sytuacja można wykorzystać nasz wzór odwołania do KRUS? w każdej sytuacji, w której KRUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz:
- odwołanie od decyzji komisji lekarskiej KRUS
- odwołanie od decyzji KRUS w sprawie renty
- odwołanie od decyzji lekarza orzecznika KRUS wzór
- odwołanie od decyzji komisji lekarskiej KRUS do sądu
- wzór odwołanie od orzeczenia lekarskiego KRUS
- odwołanie od decyzji komisji lekarskiej KRUS wzór
- itd.
Podstawa prawna:
- Zasady odwoływania się od decyzji KRUS regulują przepisy ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 z późn. zm.)
- oraz ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).
Podobne wzory pism:
Ola Fereszka –
Transakcja przebiegła szybko i bezproblemowo, wzór odwołania jest OK!
Krzysztof Lubierek –
polecam pismo zgodnie z opisem
Ludwik D. –
ok