Umowa agencyjna – wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Jak sporządzić umowę agencyjną? nie jest łatwa w sporządzeniu umowa, ponieważ zawiera sporo klauzul regulujących współpracę między przedsiębiorcą a agentem. Aby znacznie ułatwić Ci napisanie takiej umowy, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór umowy agencyjnej. Zachęcamy więc do jego pobrania.

Kategoria:

Jak napisać umowę agencyjną? w umowie powinny znaleźć się odpowiednie klauzule charakterystyczne dla umów pośrednictwa. Istotą umowy agencyjnej jest pośredniczenie przez agenta trwale na rzecz przedsiębiorcy w pozyskiwaniu dla niego klientów.

Wynagrodzeniem dla agenta, który zawarł umowę agencyjną, jest prowizja, którą otrzymuje on od przedsiębiorcy. Będąc agentem mamy możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, po konsultacji z przedsiębiorcą, agent może mieć prawo zawierać w imieniu przedsiębiorcy umowy z klientami, co więcej, agent w zależności od treści umowy agencyjnej może nie mieć określonego stałego wynagrodzenia, a jedynie wynagrodzenie prowizyjne.

Co powinno znaleźć się w umowie agencyjnej? w umie powinny znaleźć się m.in. takie elementy jak:

  • zapis dotyczący przedmiotu umowy agencyjnej,
  • zapis dotyczący uprawnienia do zawierania w imieniu przedsiębiorcy umów z klientami,
  • zapis dotyczący sposobu obliczania wynagrodzenia dla agenta,
  • czas trwania umowy agencyjnej,
  • szczegółowe prawa i obowiązki agenta,
  • zapis dotyczący zakazu konkurencji po zakończeniu umowy,
  • zapis dotyczący właściwości sądu do rozpatrywania sporów,
  • itd.

Pobierając przygotowany przez nas wzór umowy agencyjnej, otrzymasz dokument, który wystarczy jedynie wydrukować i wypełnić, a na końcu podpisać przez obie strony.

Dodać trzeba, że stronami umowy agencyjnej są agent (zleceniobiorca) oraz osoba dająca zlecenie (przedsiębiorca). Umowa agencyjna stanowić będzie wzajemne zobowiązanie profesjonalne, a więc obie strony umowy muszą być przedsiębiorcami.

Art. 43[1] Kodeksu cywilnego. Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Oczywiście są pewne wyjątki, w których agent nie będzie musiał być przedsiębiorcą, umowę agencyjną podjąć więc będzie mogła osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej:

art. 764 (9) Kodeksu cywilnego. Do umowy o treści określonej w art. 758 § 1, zawartej z agentem przez osobę nie będącą przedsiębiorcą, stosuje się przepisy niniejszego tytułu, z wyłączeniem art. 761-7612, art. 7615 oraz art. 7643-7648.

W jakiej formie sporządzić umowę agencyjną? najlepiej jeśli będzie to forma pisemna, ponieważ łatwiej stronom będzie ustalić moment rozpoczęcia współpracy i moment jej zakończenia, a także łatwiej będzie doprecyzować zasady współpracy między stronami.

Umowa agencyjna uregulowana została w kodeksie cywilnym (Kc.) w art. od 758 do 764, umowa nazwana zobowiązuje agenta do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów z klientami na rzecz przedsiębiorcy dającego zlecenie i w jego imieniu.

System prowizyjny jest najczęściej wybieraną formą współpracy, zatem zarobki agenta zależeć będą od liczby transakcji i łącznej ich wartości. Podpisując wzór umowy agencyjnej, obie strony zobowiązują się do zachowania lojalności wobec siebie.

Co więcej, dający zlecenie przedsiębiorca zobowiązuje się dostarczać agentowi wszelkie niezbędne dokumenty oraz informacje umożliwiające agentowi prawidłowe wykonanie umowy.

Warto też dodać, że umowa agencyjna może być zawarta na czas oznaczony bądź nieoznaczony.

Jak wypowiedzieć umowę agencyjną na czas nieokreślony? umowa, która zawarta została na czas nieoznaczony, może zostać wypowiedziana na 3 sposoby w zależności od długości trwania umowy:

  • w pierwszym roku – miesięczne wypowiedzenie
  • w drugim roku – dwumiesięczne wypowiedzenie
  • w trzecim roku i następnych latach – trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

*terminy wypowiedzenia umowy mogą zostać wydłużone jeśli istnieje taka potrzeba, nie mogą natomiast być skracane, bowiem będzie to wbrew prawu.

Natychmiastowe wypowiedzenie umowy agencyjnej (bez zachowania terminów wypowiedzenia) jest możliwe w przypadku, kiedy jedna ze stron nie wykonuje należycie zapisów umowy, lub gdy między stronami zaistniał nadzwyczaje okoliczności (np. zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej przez agenta).

Przydatne wzory pism: Wypowiedzenie umowy agencyjnej wzór

1 opinia dla Umowa agencyjna – wzór

  1. Kornelia D.

    Dobry kontakt – szybka transakcja.

    • Grzegorz Szwaciński

      Dzięki Kornelia za miłe słowa.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *