Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania – wzór

(1 opinia klienta)

10,00 

Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania jest niezbędna! Owszem, współwłaściciel może wynająć mieszkanie samodzielnie, ale przy podpisywaniu umowy najmu z najemcą, konieczna będzie zgoda innych współwłaścicieli wynajmowanej nieruchomości. W tym celu należy pobrać wzór zgody współwłaściciela na wynajem mieszkania lub lokalu i poprosić współwłaściciela/współwłaścicieli o podpisanie zgody. Jasno wynika to z art. 199 Kodeksu cywilnego.

Kategoria:

Jak napisać zgodę współwłaściciela na wynajem mieszkania bądź lokalu? aby taka zgoda w świetle prawa była skuteczna, musi posiadać kilka niezbędnych elementów. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego, do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.

Sąd Okręgowy w Łodzi w sprawie o sygn. akt III Ca 1001/15 jasno wskazał, że najem lokalu mieszkalnego przekracza zwykły zarząd i zgoda współwłaściciela mieszkania jest w takiej sytuacji konieczna.

Co więcej, zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego:

Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Wynajęcie mieszkania bez zgody współwłaściciela może więc przysporzyć zarówno wynajmującemu jak i najemcy pewnych problemów, warto więc w pierwszej kolejności postarać się o taką zgodę.

1 opinia dla Zgoda współwłaściciela na wynajem mieszkania – wzór

 1. Avatar

  Janik M.

  Szybka wysyłka pisma na maila – polecam

  • Grzegorz Szwaciński

   Grzegorz Szwaciński

   Dzięki za komentarz!

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany.