Jak napisać zgodę współwłaściciela na wynajem mieszkania bądź lokalu? aby taka zgoda w świetle prawa była skuteczna, musi posiadać kilka niezbędnych elementów. Zgodnie z art. 199 Kodeksu cywilnego, do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.
Sąd Okręgowy w Łodzi w sprawie o sygn. akt III Ca 1001/15 jasno wskazał, że najem lokalu mieszkalnego przekracza zwykły zarząd i zgoda współwłaściciela mieszkania jest w takiej sytuacji konieczna.
Co więcej, zgodnie z art. 207 Kodeksu cywilnego:
Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
Wynajęcie mieszkania bez zgody współwłaściciela może więc przysporzyć zarówno wynajmującemu jak i najemcy pewnych problemów, warto więc w pierwszej kolejności postarać się o taką zgodę. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak napisać zgodę współwłaściciela na wynajem nieruchomości?
Podobne wzory pism:
Janik M. –
Szybka wysyłka pisma na maila – polecam
Grzegorz Szwaciński –
Dzięki za komentarz!
Marta Gazdzik –
polecam pismo