Wniosek o umorzenie długu za czesne na uczelni – wzór

15,00 

Dług na uczelni może powstać w sytuacji, kiedy student przestaje przychodzić na uczelnię bez uprzedniej formalnej rezygnacji ze studiów. Dług jest zatem naliczonym i nieopłaconym czesnym, ewentualnie inną opłatą, na przykład za powtarzanie semestru.

Kategoria:

Kiedy można złożyć wniosek o umorzenie długu za czesne na uczelni?

Student, który ma dług wobec uczelni, jest traktowany jako dłużnik, natomiast uczelnia jako jego wierzyciel. Należy wiedzieć, że dłużnik może porozumieć się ze swoim wierzycielem na każdym etapie dochodzenia zaległych opłat.

To oznacza, że podanie o umorzenie długu za czesne na uczelni można złożyć zarówno w chwili rezygnacji (wniosek o anulowanie opłat), jak i w chwili otrzymania wezwania do zapłaty.

Nawet jeśli uczelnia skieruje sprawę na drogę sądową, student nie powinien rezygnować z podjęcia próby polubownego załatwienia problemu. Wszczęcie postępowania sądowego nie uniemożliwia zatem wnioskowania o umorzenie długu. 

Jaką prośbę można zawrzeć w podaniu o umorzenie długu za czesne na uczelni?

Student, który przygotowuje podanie o umorzenie długu za czesne na uczelni, powinien kierować się przy tym jej wewnętrznymi przepisami, które mogą szczegółowo regulować taką procedurę.

Zasadniczo, pismo dotyczy najczęściej umorzenia całego długu lub części długu, rozłożenia długu na raty, umorzenia odsetek czy też odroczenia terminu płatności. Prośba o umorzenie długu za czesne na uczelni jest propozycją zawarcia ugody, dlatego mogą pojawić się w niej różne propozycje kompromisu.

Jak uzasadnić wniosek o umorzenie długu za czesne na uczelni?

Umorzenie długu za czesne na uczelnie – w części lub w całości – z reguły musi zostać uzasadnione trudną sytuacją materialną studenta. W związku z tym, kierując takie pismo do władz uczelni, student powinien powołać się na przyczyny, które uniemożliwiają mu uregulowanie zaległych opłat.

Mogą to być takie okoliczności jak śmierć bliskiego członka rodziny, utrata pracy, ciężka, długotrwała choroba, konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny i brak możliwości zarobkowania, czy też zdarzenie losowe, np. wypadek.