Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy wzór

(1 opinia klienta)

15,00 

Jak napisać wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy? jest to dość trudne w sporządzeniu pismo, ponieważ musi ono spełnić kilka wytycznych przewidzianych dla tego typu pism. Aby ułatwić Ci napisanie takiego wniosku, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wniosku. Wniosek wystarczy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć do banku, w którym zaciągnięty był kredyt.

Kategorie: ,

Składając w banku wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy, jesteś w stanie uniknąć spłaty kredytu po mężu, żonie, bracie, córce czy innej osobie z rodziny, która niegdyś taki kredyt bądź pożyczkę w banku zaciągnęła.

Każdy bank, czy firma pożyczkowa indywidualnie podchodzą do tego typu spraw, kluczową rolę będzie grać tutaj wysokość kwoty pozostającej do spłaty, dotychczasowy przebieg spłaty kredytu, czy też inne okoliczności, które bank brał pod uwagę podczas udzielania kredytu.

Spłata kredytu a śmierć kredytobiorcy

O dziedziczeniu długów wraz z majątkiem wiele zostało już napisane, warto jednak pamiętać, że bez względu na to czy doszło już do dziedziczenia majątku po zmarłym, a w tym również kredytu po zmarłej osobie, zawsze masz prawo domagać się od banku umorzenia tego kredytu.

wniosek-o-umorzenie-kredytu-po-smierci-kredytobiorcy-wzor-doc-pdfWniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy należy złożyć na piśmie w siedzibie banku lub w jego placówce terenowej, do której należał zmarły kredytobiorca. Wniosek można doręczyć osobiście, lub wysłać za pośrednictwem poczty. Wtedy konieczne jest, aby była to przesyłka polecona za potwierdzeniem odbioru. Musisz mieć pewność, że wniosek dostarczono.

Co dzieje się z kredytem po śmierci kredytobiorcy?

Każdy bank ma swoje procedury, które uruchamiane są po śmierci kredytobiorcy. Najczęściej jednak bank likwiduje kredyt, stawiając go od razu w pełnej wymagalności.

Bank wtedy kieruje pismo do pierwotnego kredytobiorcy, bądź jego małżonka, że z przyczyn niezależnych od klienta, umowa kredytu zostaje wypowiedziana i należy kredyt spłacić w całości.

Od takiego kredytu nie są naliczane odsetki, a kredytobiorcy mają 30 dni na spłatę pozostałej kwoty, w tym momencie należy wnioskować o umorzenie kredytu. Można też zrobić to wcześniej, tuż po śmierci kredytobiorcy.

Bank nie zawsze dowiaduje się o śmierci kredytobiorcy, najczęściej bank informuje rodzina zmarłego, i dopiero wtedy ruszają opisane wyżej procedury. Często też bywa tak, że rodzina zmarłego kredytobiorcy nie wie nawet o istnieniu zadłużenia, dowiadują się o tym, próbując podjąć pieniądze z konta osoby zmarłej, przedstawiając w banku jej akt zgonu.

Czasem spłata kredytu po śmierci rodzica (na przykład) nie stanowi problemu, czasem jednak jest to dość ciężkie obciążenie i zwyczajnie brakuje środków, by taki kredyt spłacić. W takich sytuacjach umorzenie kredytu w razie śmierci kredytobiorcy jest jedyną szansą na dziedziczenie spadku bez długów.

Podobne:

1 opinia dla Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy wzór

  1. Maria i Antoni

    Dziękujemy za pomoc, udało umorzyć się pozostały do spłaty kredyt, pozdrawiamy!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *