Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia sprzętu w systemie ratalnym? WZÓR

wzor-odstapienie-od-umowy-ubezpieczenia-rtv-euro-agd-pdf-doc-wordJak odstąpić od umowy ubezpieczenia sprzętu w systemie ratalnym? zakupy sprzętu na raty w sklepach, takich jak RTV Euro AGD, coraz częściej połączone są z polisą ubezpieczeniową, którą klient wykupuje wraz z produktem.

Wstęp

wazneW związku z ubezpieczeniem, raty za dane urządzenie proporcjonalnie rosną, co niekiedy okazuje się całkowicie nieopłacalnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć więc, że klient ma prawo złożyć odstąpienie od umowy ubezpieczenia sprzętu w określonym przepisami okresie po podpisaniu umowy, a w niektórych przypadkach nawet po upłynięciu tego okresu.

Aby ułatwić Ci rezygnację z ubezpieczenia, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odstąpienia, które pobrać możesz poniżej:

Wzór odstąpienie od umowy ubezpieczenia RTV euro AGD

wzor-odstapienie-od-umowy-ubezpieczenia-rtv-euro-agd-pdf-doc-word
Wzór odstąpienie od umowy ubezpieczenia RTV euro AGD

Czy odstąpienie od ubezpieczenia sprzętu w systemie ratalnym jest możliwe?

waznePodczas zakupu sprzętu RTV lub AGD na raty coraz częściej spotykamy się z „obowiązkiem” wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Sklepy zachęcają klientów do takiego rozwiązania stwierdzeniem, że miesięczna rata za polisę ubezpieczeniową jest niższa niż koszt jakiejkolwiek naprawy serwisowej.

Nie każdy konsument jest jednak w stanie pozwolić sobie na taką formę zabezpieczenia.

Tymczasem personel zatrudniony w sklepie często wmawia klientom, że nie mogą oni zakupić sprzętu na raty, jeśli nie zgodzą się na dodatkowe ubezpieczenie. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, gdyż każdemu konsumentowi przysługuje prawo do rezygnacji z polisy.

Odstąpienie od ubezpieczenia Euro AGD RTV jest możliwe w określonym czasie od dnia zawarcia umowy lub od chwili, w którym nabywca dowiedział się o tym prawie. Później można również zrezygnować z umowy poprzez jej wypowiedzenie – zwykle obowiązuje wtedy okres wypowiedzenia (karencja).

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia sprzętu w systemie ratalnym?

wazneAby odstąpić od umowy ubezpieczenia sprzętu w systemie ratalnym, należy złożyć odpowiednie pismo do firmy ubezpieczeniowej. Dokument musi zawierać dane klienta i dane zawartej przez niego umowy. Informacje te umożliwią jego weryfikację. Poza tym, zasadniczą częścią pisma jest sformułowanie dotyczące chęci odstąpienia od zawartej umowy ubezpieczenia.

Zdarza się również, że sama umowa zakupu sprzętu zawiera informacje odnoszące się do kwestii polisy ubezpieczeniowej. Niekiedy samo nieuiszczenie jednej raty – w tym składki ubezpieczeniowej – skutkuje rozwiązaniem umowy ubezpieczenia. Ubezpieczyciel zwykle przesyła jednak odpowiednie ponaglenie do zapłaty należności w dodatkowym terminie.

Ile czasu mamy na odstąpienie od umowy ubezpieczenia sprzętu AGD?

wazneNiezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze sklepem Media Expert, czy RTV Euro AGD odstąpienie od umowy ubezpieczenia sprzętu zawsze objęte jest tymi samymi regulacjami prawnymi. Do tematu odstąpienia od umowy ubezpieczenia odnosi się kodeks cywilny, określając odpowiednie terminy zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

Według przepisów, jeżeli umowa ubezpieczenia została zawarta na czas przekraczający 6 miesięcy, ubezpieczony ma prawo odstąpić od tejże umowy w terminie 30 dni. W przypadku przedsiębiorców termin został skrócony jedynie do 7 dni.

Poza tym należy wiedzieć, że czas ten liczony jest od dnia zawarcia umowy, jeśli ubezpieczony w momencie jej podpisania wiedział o prawie do odstąpienia.

W sytuacji, kiedy ubezpieczyciel nie poinformuje konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy, termin ten liczony jest od chwili, kiedy ubezpieczony dowiedział się o obowiązującym prawie.

Warto zaznaczyć przy tym, że rezygnacja z ubezpieczenia Euro RTV AGD nie zwalnia konsumenta z obowiązku opłacenia składek za okres, w jakim ubezpieczyciel udzielał mu ochrony ubezpieczeniowej.

Jak wypełnić wzór odstąpienie od umowy ubezpieczenia RTV Euro AGD?

wazneRezygnacja z ubezpieczenia sprzętu RTV Euro AGD to proste pismo, w którym należy zawrzeć podstawowe informacje dotyczące osoby ubezpieczonej. Niekiedy firmy ubezpieczeniowe udostępniają na swoich stronach internetowych gotowy formularz odstąpienia od umowy. W przeciwnym razie konsument musi przygotować takie pismo samodzielnie, pilnując odpowiednich terminów.

Warto wykorzystać wzór odstąpienia od umowy ubezpieczenia, który uwzględnia wszystkie niezbędne dane.

W celu uzupełnienia takiego schematu należy przygotować dane własne (imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, numer PESEL i numer dokumentu tożsamości) oraz dane polisy ubezpieczeniowej.

Gotowy wzór zawiera oświadczenie o odstąpieniu od umowy/rezygnacji z umowy. W piśmie należy zawrzeć także aktualną datę i czytelny podpis.

Brak którejkolwiek z tych informacji może skutkować wezwaniem do uzupełnienia danych, co przedłuży proces odstąpienia od umowy i może narazić konsumenta na dodatkowe koszty.

Odstąpienie od umowy ubezpieczenia sprzętu po terminie

wazneRezygnacja z umowy ubezpieczenia sprzętu po upływie terminu na odstąpienie od umowy będzie już jej wypowiedzeniem. Konsument ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia w dowolnym czasie.

Zwykle obowiązuje go wtedy okres wypowiedzenia, co oznacza, że jeszcze przez kilka miesięcy po rozwiązaniu umowy będzie zobowiązany do opłacania składek z tytułu polisy.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia składa się w podobny sposób, co odstąpienie od umowy – różnica pojawia się jedynie w treści orzeczenia o wypowiedzeniu, nie o odstąpieniu od umowy.

Wpis pochodzi z kategorii: