Odpowiedź na wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej WZÓR

Jak napisać odpowiedź na wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej? Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej może wpłynąć do sądu zarówno za pośrednictwem instytucji, takich jak szkoły czy ośrodki pomocy społecznej, jak i od członków rodziny dziecka czy nawet od sąsiadów. Odpowiedź na ten wniosek to dla rodzica szansa na reakcję i uniknięcie utraty lub ograniczenia władzy rodzicielskiej, którą niełatwo jest odzyskać.

Wstęp

Ponieważ podstawą do złożenia wniosku o ograniczenie lub odebranie rodzicowi praw rodzicielskich jest zagrożenie dobra dziecka poprzez nieprawidłowe sprawowanie nad nim władzy rodzicielskiej, celem odpowiedzi na taki wniosek jest udowodnienie, że zarzuty te są nieprawdziwe. Jak to zrobić? należy przygotować spełniającą wszelkie formalne wymogi odpowiedź, aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, poniżej zamieściliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku:

Odpowiedź na wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej wzór

odpowiedz-na-wniosek-o-pozbawienie-wladzy-rodzicielskiej-wzor-pdf-doc
Odpowiedź na wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej WZÓR

Jakie zarzuty mogą pojawić się we wniosku o ograniczenie lub odebranie władzy rodzicielskiej?

Odpowiedź na wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej powinna odnosić się do zarzutów strony pozywającej. Jakie argumenty mogą pojawić się w takim pozwie?

Wszystkie okoliczności, które wskazują na zagrożenie dobra dziecka i nieprawidłowe sprawowanie władzy rodzicielskiej stanowią podstawę do ograniczenia lub odebrania rodzicowi praw rodzicielskich, dlatego we wniosku najczęściej należy podważyć prawdziwość stwierdzenia, że:

  • zaniedbywane są podstawowe potrzeby dziecka,
  • troska o zdrowie dziecka jest niewłaściwa,
  • dziecko jest pozostawiane bez opieki,
  • zaniechany został obowiązek szkolny dziecka,
  • rodzic doprowadza do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. 

Poza tymi zarzutami sądy najczęściej odbierają rodzicom prawa rodzicielskie za:

  • psychiczne i fizyczne znęcanie się nad dzieckiem,
  • przekraczanie granic karcenia dziecka,
  • nakłanianie dziecka do picia, palenia papierosów, stosowania innych używek,
  • porzucenia dziecka,
  • zmuszanie/nakłanianie dziecka do niemoralnych zachowań, nieodpowiedniej pracy, nadmiernej pracy,
  • dopuszczanie się nadużyć w związku z zarządzaniem majątkiem dziecka,
  • agresywne zachowanie zarówno wobec dziecka, jak i drugiego rodzica,
  • pozbawianie dziecka możliwości wychowywania się z rodzeństwem. 

Kto ma prawo wnioskować o odebranie rodzicowi praw rodzicielskich?

Wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich może wpłynąć do sądu z różnych źródeł. Czasami są to sąsiedzi, zaniepokojeni oznakami agresji, przemocy, nadużywaniem alkoholu czy innych używek w lokalu obok.

Z pozwem często występują też dalsi członkowie rodziny, którzy zdają sobie sprawę z zagrożenia dobra dziecka. Mogą to być dziadkowie czy kuzynostwo. Właściwie każdy, kto ma świadomość, że dobro małoletniego może być zagrożone, ma prawo wystąpić z takim wnioskiem do sądu.

Ten zaś ma obowiązek sprawdzić, czy zarzuty te są prawdziwe. 

Z reguły postępowanie w sprawie odebrania lub ograniczenia władzy rodzicielskiej zainicjowane zostaje na wniosek innych organów, na przykład policji, szkoły, kuratora czy ośrodka pomocy społecznej. Wtedy sprawa wszczynana jest z urzędu. 

Odpowiedź na wniosek o pozbawienie/ograniczenie władzy rodzicielskiej

Czym jest odpowiedź na wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej? Jak sama nazwa wskazuje, jest to pismo, w którym należy odpowiedzieć na stawiane zarzuty. Rodzic powinien odnieść się do wszystkich argumentów przeciwnej strony, podważając ich prawdziwość.

Jest to jego pierwsza linia obrony. Sąd nie odbierze mu bowiem praw rodzicielskich, jeśli nie zostanie udowodnione, że dobro dziecka jest zagrożone. 

Odpowiedź na wniosek powinna zawierać zatem dowody przeciwne do tez stawianych przez autora pozwu. Nie wystarczy jednak słowo przeciwko słowu. Każdy argument musi zostać odpowiednio udokumentowany, poparty dowodami.

Będą to między innymi zeznania świadków (sąsiadów, rodziny, nauczycieli, pracowników ośrodka pomocy społecznej), a także nagrania, zdjęcia, opinie, zaświadczenia czy nawet wyniki badań. 

Pismo odpowiedź na wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej należy sporządzić w dwóch egzemplarzach: dla sądu i dla strony przeciwnej (chyba, że postępowanie zostało wszczęte z urzędu).

Dokument musi zawierać wszystkie dane formalne, dlatego najłatwiej sporządzić go poprzez wypełnienie gotowego druku, jakim jest wzór odpowiedzi na wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich. Od złożenia pisma sąd nie pobiera żadnej opłaty. 

Na co można powołać się w odpowiedzi na wniosek o ograniczenie/pozbawienie praw rodzicielskich?

Udzielenie odpowiedzi na wniosek o ograniczenie lub odebranie praw rodzicielskich wymaga odniesienia się do konkretnych zarzutów strony, która wystąpiła z takim wnioskiem. 

Odpowiedz na wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich, warto przygotować skrupulatnie, ponieważ znacznie łatwiej jest uniknąć odebrania lub ograniczenia władzy rodzicielskiej, niż później ją odzyskać. Przygotowanie stosownych dokumentów na poparcie własnych tez to szansa na przedstawienie swojego stanowiska i udowodnienie, że rodzicowi zależy na dobru dziecka. 

Odpowiedź na wniosek o odebranie praw rodzicielskich przygotowujemy w taki sposób, aby odpierać wszelkie zarzuty pozwu. Oznacza to, że musimy wykazać również, że opisywane sytuacje nie miały miejsca. Aby to zrobić, należy dołączyć do odpowiedzi:

  • zeznania świadków,
  • opinie pracowników szkoły, opieki społecznej, 
  • zdjęcia,
  • nagrania,
  • zaświadczenia, np. lekarskie. 

O opinię warto poprosić przede wszystkim biegłych z Rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego (RODK). Równie cennym dowodem może okazać się także zeznanie samego małoletniego, który zaprzeczy opisywanym we wniosku zarzutom. 

Co sąd bierze pod uwagę, decydując o ograniczeniu/odebraniu praw rodzicielskich?

Sąd nie może odebrać ani ograniczyć praw rodzicielskich żadnemu z rodziców, dopóki nie udowodni, że dobro dziecka jest przez nich zagrożone. W trakcie postępowania przesłuchuje więc różnych świadków – dalszych członków rodziny, sąsiadów, pracowników ośrodka pomocy społecznej, pracowników szkoły, itd.

Może poprosić o wywiad środowiskowy kuratora rodzinnego, a także skierować całą rodzinę do RODK, aby uzyskać opinię biegłych – jeśli rodzic sam wcześniej o to nie wnioskował.

O ile pozwala na to wiek i stan psychiczny małoletniego, to również jego zeznania mogą zostać wzięte pod uwagę w trakcie postępowania. 

Podobne:

Wpis pochodzi z kategorii: