Jak przygotować opinię o nauczycielu?
Opinia o nauczycielu nie jest tym samym, co ocena pracy nauczyciela, choć oba dokumenty opierają się na tych samych przepisach i kryteriach. Opinia ma charakter opisowy.
Odnosi się natomiast do kryteriów podstawowych (wszystkich) i kryteriów dodatkowych (dwóch wybranych) oceny pracy nauczyciela, takich jak:
- poprawność merytoryczna i metodyczna prowadzonych zajęć,
- dbałość o bezpieczne i higieniczne warunki nauki i opieki,
- znajomość praw dziecka i praw ucznia,
- wspieranie każdego ucznia w jego rozwoju,
- kształtowanie u uczniów szacunku do drugiego człowieka,
- kształtowanie u uczniów postaw obywatelskiej, patriotycznej i prospołecznej,
- współpraca z innymi nauczycielami,
- współpraca z rodzicami,
- przestrzeganie przepisów prawa z zakresu funkcjonowania szkoły,
- poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności nauczyciela.
Jak dokonuje się oceny pracy nauczyciela?
Przykładowa opinia o nauczycielu jest przydatna zarówno dla dyrektora, który musi uzasadnić ustaloną przez siebie ocenę pracy, jak i dla tych podmiotów, które powinny na jego wniosek taką opinię przedstawić.
Co prawda, brak opinii mentora czy rady rodziców nie wstrzymuje procedury ustalenia oceny pracy nauczyciela, ale dyrektor i tak musi o taką opinię poprosić oraz odczekać 14 dni na jej sporządzenie zanim ustali ostateczną ocenę pracy pedagoga.
Warto wiedzieć, że taką ocenę nauczycielowi ustala się zarówno na jego własny wniosek, jak i z inicjatywy kierującego placówką lub na wniosek innych podmiotów, jak chociażby rada rodziców.
Na ustalenie oceny pracy dyrektor ma 3 miesiące, licząc od dnia otrzymania wniosku w tej sprawie lub od dnia poinformowania nauczyciela o rozpoczęciu ustalania oceny pracy. Od ustalonej oceny pracy nauczyciel może odwołać się w ciągu 14 dni.