Podanie o komórkę lokatorską WZÓR z instrukcją

podanie-o-komorke-lokatorska-wzor-pdf-docJak napisać podanie o komórkę lokatorską? kiedyś komórkę lokatorską określano mianem piwnicy. W dzisiejszym budownictwie takie pomieszczenie coraz rzadziej znajduje się jednak pod parterem, ze względu na fakt, że tam budowane są podziemne garaże i parkingi.

Wstęp

wazneZmiany dotyczą więc również liczby dostępnych komórek lokatorskich. Dawniej każde mieszkanie posiadało jedno przypisane pomieszczenie gospodarcze. Obecnie o taki składzik należy ubiegać się poprzez złożenie odpowiedniego podania. Podanie natomiast należy złożyć na piśmie do właściciela budynku wielorodzinnego w którym mieszkamy, będzie to więc albo Spółdzielnia mieszkaniowa, albo Wspólnota mieszkaniowa.

Aby administracja uznała nasz wniosek za prawidłowy i by przydzieliła nam komórkę lokatorską, skierowane pismo musi zawierać wszystkie niezbędne dla tego typu pism elementy, a także uzasadnienie. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego skutecznego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania o komórkę lokatorską, które pobierzesz poniżej:

Podanie o komórkę lokatorską wzór

Zagospodarowanie komórki lokatorskiej

wazneWedług przepisów prawa komórka lokatorska stanowi składową część samodzielnego lokalu – nawet jeśli nie przylega do niego w sposób bezpośredni. Pomieszczenia tego typu są przypisane do danego mieszkania, a ich właściciel może korzystać z nich w sposób dowolny, traktując komórkę jako przestrzeń do przechowywania.

To dobre miejsce do magazynowania przetworów lub innych przedmiotów, na które nie ma miejsca w mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne dla lokali małych, pozbawionych również balkonu.

Dawniej komórki lokatorskie – piwnice – znajdowały się pod parterem. Co do zasady, przydzielano je każdemu mieszkaniu, niezależnie od jego metrażu. Obecnie miejsce piwnic często zajmują jednak parkingi podziemne lub garaże, dlatego komórki lokatorskie zostały przeniesione wszędzie tam, gdzie dostępne było jakiekolwiek wolne pomieszczenie.

Zmniejszeniu uległa więc liczba komórek, za to poprawił się do nich dostęp – czasami do komórki lokatorskiej nie trzeba nawet schodzić na piętro niżej, ponieważ zdarza się, że jest ona ulokowana tuż przy mieszkaniu.

Gdzie złożyć podanie o komórkę lokatorską?

waznePodanie o komórkę lokatorską można złożyć do zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Dokładne informacje na ten temat spółdzielnie często umieszczają na swoich stronach internetowych, jeśli dysponują wolnymi pomieszczeniami.

Wniosek o przyznanie komórki lokatorskiej można zwykle złożyć osobiście w administracji lub w biurze obsługi mieszkańców w siedzibie spółdzielni. Niektóre zarządy przyjmują także wnioski w formie elektronicznej, przesłane na adres e-mail.

Kiedy wniosek o pomieszczenie gospodarcze zostanie rozpatrzony pozytywnie?

waznePodanie o komórkę lokatorską może zostać zaakceptowane lub odrzucone przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej. Warunki akceptacji wniosków są różne, jednak w większości przypadków o przydziale pomieszczenia zadecydują takie kryteria jak:

  • posiadanie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w danym bloku,
  • adres zamieszkania – pierwszeństwo mają oczywiście osoby, które zamieszkują daną nieruchomość,
  • data wpływu wniosku,
  • wielkość zajmowanego mieszkania,
  • liczba osób zamieszkujących wraz z wnioskodawcą w jednym mieszkaniu,
  • powierzchnia pomieszczenia przynależnego,
  • brak zaległości w opłatach wobec spółdzielni mieszkaniowej,
  • inne umowy podpisane przez wnioskodawcę na najem pomieszczenia dodatkowego.

Warto wiedzieć również, że wnioski o przyznanie komórki lokatorskiej złożone przez osoby, które posiadają zaległości w opłatach wobec spółdzielni, zwykle rozpatrywane są dopiero po uregulowaniu wszystkich zobowiązań. Co więcej, samo korzystanie z komórki lokatorskiej podlega opłacie dodatkowej.

Jak napisać wniosek o pomieszczenie gospodarcze?

wazneWniosek o wynajem pomieszczenia gospodarczego powinien przyjmować formę pisemną. Pismo ma strukturę podania adresowanego do zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Musi zawierać jednak wiele niezbędnych danych, które są brane pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku.

Wniosek o pomieszczenie gospodarcze należy rozpocząć od określenia daty i godziny sporządzenia pisma, podania danych wnioskującego i adresata, czyli zarządu wspólnoty. W dokumencie konieczne jest zawarcie wszystkich wymaganych danych właściciela mieszkania i samego lokalu, czyli jego adresu, powierzchni i liczby mieszkańców.

Im więcej osób zamieszkuje w lokalu o mniejszej powierzchni, tym większe szanse na przydzielenie mieszkaniu dodatkowej komórki lokatorskiej. Oczywiście, nie wolno zawierać we wniosku informacji, które nie są zgodne z prawdą.

Treść podania o komórkę lokatorską warto podzielić na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie wnioskujący powinien odnieść się do swojej prośby o przydzielenie pomieszczenia gospodarczego.

W rozwinięciu należy natomiast uzasadnić prośbę, na przykład brakiem miejsca na przechowywanie różnego typu przedmiotów w mieszkaniu. Zakończenie podania zawsze stanowi prośba o jego pozytywne rozpatrzenie. Niezbędny jest także czytelny podpis wnioskującego.

Zasady korzystania z komórek lokatorskich

wazneKomórka lokatorska może zostać przyznana na zasadzie umowy najmu – najczęściej, gdy pomieszczenie wykorzystywane jest na działalność gospodarczą – lub za pisemną zgodą na odpłatne korzystanie. Opłaty za korzystanie z pomieszczenia gospodarczego ustalane są przez radę nadzorczą.

Właściciel wnosi je wraz z pozostałymi opłatami za mieszkanie. Spółdzielnie oferują możliwość wymiany zamka w drzwiach przydzielonej komórki lokatorskiej – oczywiście odpłatnie.

Warto pamiętać, że komórka lokatorska nadal traktowana jest częściowo jako własność spółdzielni. Właściciel nie może instalować w niej na dodatkowych punktów świetlnych lub przechowywać środków wydzielających nieprzyjemny zapach. Jeśli chce korzystać z energii elektrycznej w celach innych niż oświetleniowe, powinien wystąpić o pisemną zgodę spółdzielni.

Wpis pochodzi z kategorii: