Podanie o przeniesienie licznika energii elektrycznej WZÓR

Jak napisać podanie o przeniesienie licznika energii elektrycznej? przeniesienie licznika odbywa się na wniosek i koszt klienta. Podmiot przyłączony do sieci nie może działać w tym zakresie na własną rękę. Wszelkie prace wymagają uzyskania zgody dostawcy energii.

Wstęp

podanie-o-przeniesienie-licznika-energii-elektrycznej-wzor-pdf-doc-wordCo więcej, to operator musi zatwierdzić nowe miejsce instalacji licznika i dokonać kontroli całej przebudowy, gdy zostanie ona już dokonana. Jak więc sporządzić podanie o przeniesienie licznika? pismo musi spełnić wszystkie formalne wymagania, aby operator energetyczny mógł taki wniosek rozpatrzyć, uruchamiając odpowiednią procedurę.

Operator w związku z tym będzie potrzebować od klienta licznych informacji, które koniecznie muszą znaleźć się we wniosku, gdzie niekompletne, własnoręcznie sporządzane wnioski niemal pewne jest, że zawierać będą jakieś braki formalne, które uniemożliwią operatorowi zrealizowanie prośby klienta o przeniesienie licznika w inne miejsce.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego skutecznego podania, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania o przeniesienie licznika energii elektrycznej, które pobierzesz poniżej:

Podanie o przeniesienie licznika energii elektrycznej wzór

podanie-o-przeniesienie-licznika-energii-elektrycznej-wzor-pdf-doc-word
Podanie o przeniesienie licznika energii elektrycznej wzór

Jak przebiega przeniesienie licznika w inne miejsce?

Aby przenieść licznik w inne, wybrane wcześniej miejsce, należy sporządzić wniosek o przeniesienie licznika energii elektrycznej i złożyć go u swojego dostawcy energii. Operator musi wyrazić zgodę na taką inwestycję oraz zatwierdzić nowe miejsce montażu licznika. Jest to niezwykle ważne, bowiem lokalizacja takiego elementu powinna spełniać określone standardy.

Licznik musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, pozwalającym na swobodne odczyty, kontrolę oraz wymianę. Klient powinien być przygotowany na usunięcie wykorzystywanego dotychczas fragmentu instalacji.

Samą czynność przeniesienia licznika wykonują z reguły pracownicy firmy energetycznej. Ich zadaniem jest także sprawdzenie prawidłowości instalacji – z uwzględnieniem usuniętego fragmentu.

Taka kontrola ma na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania instalacji, ale również sprawdzenie, czy nie zachodzi możliwość nielegalnego poboru energii.

Niektóre firmy umożliwiają nieco inne rozwiązanie problemu. Niekiedy układu pomiarowo-rozliczeniowego nie musi demontować specjalista. Może zrobić to zarządca lub właściciel budynku, po uzgodnieniu takiego sposobu załatwienia sprawy z operatorem.

Przeniesienia licznika powinien dokonać elektryk, który ustali z dostawcą energii termin takiej operacji. Zadaniem operatora pozostanie wyłącznie skontrolowanie prawidłowości podłączenia urządzenia oraz jego ponowne oplombowanie. Czynność ta jest płatna, a jej koszt zależy od taryf poszczególnych przedsiębiorstw.

Dlaczego pisemna prośba o przeniesienie licznika jest niezbędna?

Przeniesienie licznika energii elektrycznej na zewnątrz budynku lub do innego pomieszczenia zawsze wymaga uzyskania zgody odpowiedniego operatora.

Niezależnie do tego, jaka firma dostarcza energię do danej nieruchomości – każde przedsiębiorstwo tego typu przestrzega przed naruszeniem plomb na zamontowanych urządzeniach pomiarowych.

Samowolne działanie jest karalne, ze względu na podejrzenie kradzieży energii elektrycznej, za co grozi nawet kilka lat więzienia.

Warto mieć to na uwadze nie tylko przy przenoszeniu licznika, ale również przy zwykłych remontach czy przebudowach. Jeśli ekipa remontowa w jakikolwiek sposób uszkodzi licznik, trudno będzie wytłumaczyć zakładowi energetycznego, że wada nie była związana z nielegalnym pobieraniem energii.

Pewne oznaki uszkodzeń traktowane są jako próby ingerencji w pracę urządzenia pomiarowego. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:

  • brak plomb legalizacyjnych,
  • uszkodzenie plomb na liczniku lub układzie pomiarowo-rozliczeniowym,
  • wgniecenia, zarysowania, otwory w obudowie licznika,
  • uszkodzenie uszczelki licznika,
  • rozbicie szybki licznika.

Niezależnie od intencji właściciela lokalu, takie „ślady” na liczniku wskazują na ingerowanie w pracę urządzenia, a to może skutkować oskarżeniem o próbę kradzieży energii elektrycznej.

Jeśli więc właściciel mieszkania planuje przeniesienie licznika energii elektrycznej na zewnątrz domu lub na inną ścianę, powinien wypełnić i złożyć wzór podania o przeniesienie licznika elektrycznego, a następnie doręczyć go swojemu operatorowi i czekać na udzielenie zgody.

Co zawiera wzór wniosku o przeniesienie licznika energii elektrycznej?

Wniosek o przeniesienie licznika ENERGA, TAURON czy PGE może zostać udostępniony na stronie przedsiębiorstwa energetycznego. Nie zawsze jednak mamy do niego dostęp, dlatego warto wiedzieć, jak stosowne pismo napisać samodzielnie, korzystając z gotowego wzoru.

Niezależnie od tego, czy sporządzamy wniosek o przeniesienie licznika PGE, czy Tauron, należy umieścić w nim swoje dane teleadresowe, czyli imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz adres zamieszkania. Pismo adresujemy do odpowiedniego zakładu energetycznego.

Wniosek o przeniesienie licznika TAURON, ENERGA czy PGE to prośba o wyrażenie zgody na przeniesienie urządzenia pomiarowego, dlatego pismo dotyczy właściwie zgody na jego rozplombowanie.

Należy wskazać w nim, gdzie znajduje się urządzenie, które planujemy przenieść – dane nie muszą pokrywać się z miejscem zamieszkania wnioskodawcy. Pismo należy opatrzyć również swoim czytelnym podpisem.

Koszty przeniesienia licznika energii elektrycznej

Niezależnie od dostawcy energii, koszty związane z przeniesieniem licznika zawsze pokrywa wyłącznie klient, czyli odbiorca energii elektrycznej. Wynikają one głównie z konieczności przeprowadzenia usługi ponownego zaplombowania urządzenia.

W zależności od tego, kto dokonuje samej czynności przeniesienia instalacji, koszty mogą wzrosnąć między innymi o cenę zakupu niezbędnych przewodów czy dojazdu do klienta.

Wpis pochodzi z kategorii: