Umowa użyczenia pracownika WZÓR z omówieniem

Użyczenie pracownika to rozwiązanie regulowane przez przepisy Kodeksu pracy. Daje ono pracodawcy możliwość oddelegowania swojego pracownika do pracy w innej firmie na określony czas. Takie „wypożyczenie pracownika innemu pracodawcy” stosowane jest przede wszystkim w przypadku chęci uniknięcia zwolnienia osoby zatrudnionej.

Jak powinna wyglądać umowa użyczenia pracownika i co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania? dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy do pobrania i wypełnienia wzór umowy wypożyczenia pracownika. 

Czym jest wypożyczenie pracownika?

Kodeks pracy odnosi się do idei użyczenia pracownika w artykule 174, według którego:

Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.

Rozwiązanie to ma na celu właściwe wykorzystanie osób zatrudnionych w sytuacji, kiedy pracodawca z przyczyn ekonomiczno-organizacyjnych sam nie ma możliwości zlecenia im pracy. Takie porozumienie pomiędzy dwoma firmami prowadzi do tego, że pierwotny pracodawca zostaje zwolniony z obowiązku płacenia danemu pracownikowi wynagrodzenia (udziela mu urlopu bezpłatnego).

Jednocześnie pracownik ten nie traci zatrudnienia u pierwotnego pracodawcy i ma możliwość zarobkowania u innego pracodawcy, będącego drugą stroną porozumienia. Oddelegowanie pracownika odbywa się za jego zgodą, która musi mieć formę pisemną.

Umowa użyczenia pracownika wzór

Kiedy delegowanie pracowników do innego pracodawcy jest zasadne?

Jak określa Kodeks pracy, oddelegowanie pracownika do innego pracodawcy może mieć miejsce w sytuacji, kiedy pierwotna firma znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub organizacyjnej, a jednocześnie nie chce decydować się na zwolnienie osoby zatrudnionej.

Rozwiązanie to stosuje się także w przypadku, kiedy pracownik jest wysokiej klasy specjalistą, którego pracodawca godzi się wypożyczyć innemu przedsiębiorstwu. W praktyce oddelegowanie pracownika do innego pracodawcy ma miejsce najczęściej wtedy, kiedy firma borykająca się z problemami finansowymi, nie chce zwalniać osoby zatrudnionej.

Umowa użyczenia stanowi wtedy rozwiązanie, które pozwala firmie „zaoszczędzić”, a jednocześnie zatrzymać pracownika przy sobie i nie pozbawiać go możliwości zarobku.

Co warto wiedzieć o umowie użyczenia pracownika?

Umowa użyczenia pracownika to porozumienie, którego forma nie jest określona przez przepisy prawa. Ściśle współpracujące ze sobą firmy, które darzą się dużym zaufaniem, mogą zawrzeć taką umowę nawet ustnie, jednak zalecaną formą dla takiego porozumienia jest pisemne sporządzenie umowy wypożyczenia pracownika.

Na piśmie należy zawrzeć także zgodę pracownika na tymczasowe oddelegowanie do pracy w innej firmie.

Warto wiedzieć również, że okres urlopu bezpłatnego, którego pracodawca udziela w takich warunkach, wliczany jest do okresu pracy (od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze u pierwotnego pracodawcy).

W tym samym czasie – pracując na rzecz drugiego pracodawcy podczas urlopu bezpłatnego – pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia pracownicze wynikające z faktu świadczenia dla niego pracy.

Jak wygląda wzór umowy oddelegowania pracownika?

Wzór umowy oddelegowania czy użyczenia pracownika dotyczy „zezwolenia biorącemu na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy”. Oznacza to, że umowa zawierana jest pomiędzy jednym a drugim przedsiębiorcą, z pominięciem pracownika (który jednak musi na takie wypożyczenie wyrazić zgodę, ponieważ jest przedmiotem porozumienia pomiędzy pracodawcami).

Umowa użyczenia pracownika musi wskazywać strony, które ją zawierają. W dokumencie powinny znaleźć się zatem takie informacje, jak:

  • nazwa firmy lub imię i nazwisko pracodawcy,
  • adres,
  • numer NIP lub numer dowodu osobistego.

Warto wiedzieć, że w profesjonalnym nazewnictwie strona użyczająca to komodant, a biorąca to komodatariusz – stąd we wzorach umowy użyczenia mogą pojawić się również takie określenia.

Umowa wypożyczenia pracownika powinna zawierać także dwa inne, bardzo istotne elementy, tj. określenie przedmiotu użyczenia oraz określenie czasu trwania użyczenia. W piśmie mogą znaleźć się również dodatkowe regulacje, dotyczące między innymi ograniczeń, odpowiedzialności czy warunków rozwiązania umowy.

Wypożyczenie pracownika a działalność agencji pracy tymczasowej

Zasada działania agencji pracy tymczasowej przypomina nieco rozwiązanie, jakim jest użyczenie pracownika innemu pracodawcy. W przypadku wypożyczenia osoby zatrudnionej otrzymuje ona jednak wynagrodzenie nie od użyczającego, lecz od biorącego, czyli od drugiego pracodawcy (tymczasem agencja użyczająca pracowników jest jednocześnie odpowiedzialna za wypłacanie im pensji).

Drugą ważną różnicą jest okres takiego użyczenia. Przy umowach wypożyczenia pracownika jest on regulowany przez strony umowy w porozumieniu z pracownikiem, zaś w przypadku zatrudnienia w agencji maksymalny czas świadczenia usług na rzecz jednego pracodawcy to 18 miesięcy.

Tak samo wygląda także kwestia warunków pracy i wynagrodzenia. Pracownik agencji musi mieć zapewnione identyczne warunki i wynagrodzenie, jak inne osoby zatrudnione na etacie w danej firmie, a pracownik użyczony takie, jak ustalił wcześniej z pracodawcą.

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: