Wniosek o zwrot kaucji gwarancyjnej za roboty budowlane WZÓR

wniosek-o-zwrot-kaucji-gwarancyjnej-za-roboty-budowlane-wzor-pdf-doc-wordJak napisać wniosek o zwrot kaucji gwarancyjnej za roboty budowlane? kaucja gwarancyjna za roboty budowlane to zabezpieczenie inwestora, chroniące go przed niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem prac przez wykonawcę.

Wstęp

uwagaBardzo często kaucja gwarancyjna polega na zatrzymywaniu części płatności z każdej faktury częściowej. Kwoty te budują budżet gwarancyjny, z którego mają zostać pokryte ewentualne roszczenia wobec wykonawcy. Niestety bardzo często problemem związanym z kaucją gwarancyjną za roboty budowlane jest jej odzyskanie.

Wielu budowlańców, a także osoby prowadzące firmy budowlane mają problem z odzyskaniem kaucji, a pierwszą formalną czynnością zmierzającą do odzyskania kaucji jest formalne wystosowanie pisma, w którym żądamy wypłacenia kaucji zwrotnej, wzór takiego wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o zwrot kaucji gwarancyjnej za roboty budowlane wzór

wniosek-o-zwrot-kaucji-gwarancyjnej-za-roboty-budowlane-wzor-pdf-doc-word
Wniosek o zwrot kaucji gwarancyjnej za roboty budowlane wzór

Czemu służy kaucja zabezpieczająca?

uwagaKaucja gwarancyjna w budownictwie jest powszechnie przyjętą praktyką, której cel stanowi przede wszystkim motywowanie wykonawcy do prawidłowego i terminowego wykonania zleconych robót. Gwarancja budowlana jest także dodatkowym zabezpieczeniem, z którego pokrywa się koszt usunięcia ewentualnych wad dzieła.

Z reguły pobieranie kaucji polega na zatrzymywaniu przez generalnego wykonawcę części płatności z każdej faktury częściowej – około 5-10%. W ten sposób budowany jest fundusz gwarancyjny, który powinien podlegać zwrotowi po upływie okresu rękojmi lub gwarancji.

Czym jest kaucja gwarancyjna?

uwagaZgodnie z przepisami, kaucja gwarancyjna to przeniesienie własności środków pieniężnych z majątku podwykonawcy do majątku generalnego wykonawcy. Oznacza to, że aby przepływ środków traktowany był jako kaucja, podmiot zobowiązany do jej wpłacenia musi fizycznie przenieść część swojego majątku do podmiotu przyjmującego.

Jeśli więc inwestor zapłaci wykonawcy większą część wynagrodzenia, a pozostałą część zatrzyma na określony czas jako zabezpieczenie, to nie spełni wymogu mechanizmu działania kaucji.

Zatrzymanie części środków jest więc przesunięciem w czasie wymagalności wynagrodzenia wykonawcy, przy czym inwestor może użyć tych środków w celu pokrycia roszczeń. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie instytucja solidarnej odpowiedzialności inwestora za zobowiązania wykonawcy wobec jego podwykonawców.

Nieco inaczej będzie w przypadku, kiedy instytucja kaucji zostanie zastosowana zgodnie z jej mechanizmem, czyli całe należne podwykonawcy wynagrodzenie zostanie zapłacone, a następnie podwykonawca przeniesie określoną umownie kwotę na rzecz wykonawcy tytułem zabezpieczenia roszczeń.

Wtedy nie można przypisywać inwestorowi solidarnej odpowiedzialności za zwrot kaucji gwarancyjnej, ponieważ wypłacił już całość wynagrodzenia wykonawcy.

Czy gwarancja na prace budowlane podlega zwrotowi?

uwagaOrzecznictwo nie jest zgodne co do kwestii, czy wykonawca może żądać zapłaty kwoty zatrzymanej w ramach gwarancji budowlanej od inwestora. Z jednej strony zatrzymanej części wynagrodzenia, która stała się gwarancją, nie traktuje się już jako wynagrodzenia za roboty budowlane.

Z drugiej zaś strony Sąd Najwyższy orzekł, że uprawnienie wykonawcy do zatrzymania części wynagrodzenia podwykonawcy na zabezpieczenie roszczeń z tytułu gwarancji i rękojmi nie powoduje wygaśnięcia roszczenia o wynagrodzenie.

Gwarancja na usługi remontowe czy budowlane staje się bowiem świadczeniem należnym na innej podstawie prawnej. W związku z tym kaucję traktuje się wtedy jako odroczenie terminu zapłaty wynagrodzenia do czasu upływu terminu rękojmi i gwarancji.

Wiele zależy więc od treści samej umowy, która powinna precyzować, w jaki sposób należy potraktować gwarancję budowlaną.

Gwarancja na usługi budowlane w umowie

uwagaTo, czy gwarancja budowlana będzie podlegała zwrotowi podwykonawcy, zależy przede wszystkim od treści umowy, którą strony mogą kształtować w sposób dowolny, zgodnie z zasadą swobody umów.

Jej postanowienia powinny określać znaczenie gwarancji budowlanej tak, aby dało się ustalić, czy ma ona charakter kaucji gwarancyjnej oderwanej od umowy, czy stanowi część wynagrodzenia, która zostanie wypłacona w innym terminie.

Strony muszą ustalić także, czy gwarancja ma służyć przede wszystkim pokryciu ewentualnych roszczeń, jakie mogłyby przysługiwać inwestorowi z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania robót budowlanych/remontowych.

Prawidłowe sformułowanie kontraktu pozwala rozwiać wątpliwości co do faktu, czy zwrot zabezpieczenia należytego wykonania umowy przysługuje podwykonawcy, czy nie. Odpowiednie zapisy umożliwiają unormowanie kaucji w zależności od zamiaru i woli obu stron.

Jeśli kaucja ma stanowić część wynagrodzenia, to zapisy umowy powinny jednoznacznie wskazywać, że gwarancja to część wynagrodzenia z odroczonym terminem płatności. W przeciwnym razie, postanowienia kontraktu powinny podkreślać odrębny charakter wynagrodzenia i kaucji.

Jak sporządzić wniosek o zwrot kaucji gwarancyjnej za roboty budowlane?

uwagaPo ustaleniu, że zwrot gwarancji budowlanej przysługuje podwykonawcy, pismo o zwrot kaucji gwarancyjnej za roboty budowlane należy sporządzić w oparciu o zawartą wcześniej umowę.

Dokument powinien zawierać datę i miejsce, dane wykonawcy, dane inwestora oraz treść prośby o zwrot kaucji wraz z określeniem umowy, której dotyczy.

We wniosku należy wskazać także formę zwrotu gwarancji, na przykład przelew na podany numer konta bankowego.

Aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie kaucji budowlanej, pobierzesz przygotowany przez nas wniosek, który możesz pobrać w górnej części niniejszego artykułu.

Wpis pochodzi z kategorii: