Wypowiedzenie umowy o współpracy WZÓR [.PDF + .DOC]

Umowa o współpracy to zwyczajowe określenie dla umowy zawieranej pomiędzy przedsiębiorcami (B2B). Taki rodzaj stosunku prawnego nie jest regulowany przez przepisy Kodeksu Pracy, lecz przez zapisy Kodeksu Cywilnego.

Zakres i zasady współpracy pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą określa szczegółowo treść samej umowy, która powinna odnosić się również do warunków jej wypowiedzenia. Co warto wiedzieć o wypowiedzeniu umowy o współpracy pomiędzy firmami? wszystkiego dowiesz się poniższego artykułu.

Dodatkowo, aby ułatwić Ci wypowiedzenie umowy o współpracę, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór pisma.

Czym jest umowa o współpracy?

Pojęcie „umowa o współpracy” odnosi się do umów, które charakteryzują się zamiarem długotrwałego wykonywania usługi na rzecz danego podmiotu. Kodeks Cywilny w żaden sposób nie odnosi się do określenia umowy o współpracę, jednak dopuszcza taki stosunek prawny na podstawie zasady swobody umów.

Umowa o współpracę powstała bowiem na bazie zmodyfikowanych umów prawa cywilnego, przez co bywa nazywana również „umową nienazwaną”. Jej treść pozwala stronom ustalać własne zasady współpracy, a także warunki wypowiedzenia umowy oraz długość trwania ewentualnego okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o współpracy – wzór

wypowiedzenie-umowy-o-wspolpracy-wzor-doc-pdf
Wypowiedzenie umowy o współpracy – wzór

Jak wygląda rozwiązanie umowy o współpracy?

Umowa współpracy między firmami może zakończyć się przed terminem jej wygaśnięcia. W treści umowy o współpracę powinny znaleźć się informacje dotyczące trybu i sposobu rozwiązania takiego stosunku prawnego. Jeśli dokument nie opisuje warunków wypowiedzenia umowy, zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu Cywilnego dotyczące umowy zlecenia.

Wypowiedzenie umowy o współpracę może nastąpić w każdym czasie. Strony mogą jednak ustalić w treści umowy indywidualny termin wypowiedzenia. Rozwiązanie stosunku prawnego następuje ze skutkiem natychmiastowym lub po odbyciu okresu wypowiedzenia.

Czym jest wypowiedzenie umowy współpracy?

Wypowiedzenie umowy o współpracy jest jednostronną czynnością prawną, która skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy pomiędzy przedsiębiorcami. Aby wypowiedzenie miało moc prawną, należy sporządzić je w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Co więcej, konieczne jest dostarczenie wypowiedzenia drugiej stronie w sposób, który pozwoli jej zapoznać się z treścią dokumentu.

Wypowiedzenie umowy o współpracę a okres wypowiedzenia

Umowa o współpracę może zostać rozwiązana w każdym czasie i przez każdą ze stron. Usługobiorca nie ma więc możliwości uchronienia się przed przedwczesnym wypowiedzeniem takiej umowy. Jedyną szansą na zapewnienie sobie większego poczucia bezpieczeństwa jest zawarcie w treści takiego kontraktu zapisów o jak najdłuższym okresie wypowiedzenia.

Dzięki temu usługobiorca będzie mógł otrzymywać wynagrodzenie jeszcze nawet przez 6 miesięcy po wypowiedzeniu umowy przez usługodawcę. Okres wypowiedzenia zależny jest od czasu trwania umowy, podobnie jak w przypadku umowy o pracę.

Jeśli treść kontraktu B2B nie reguluje wprost warunków wypowiedzenia umowy oraz obowiązującego okresu wypowiedzenia, jej rozwiązanie odniesie skutek natychmiastowy.

Jakie konsekwencje ma wypowiedzenie umowy między firmami?

Wypowiedzenie umowy o współpracę ma miejsce najczęściej w przypadku, kiedy jedna ze stron nie dopełnia swoich obowiązków określonych w umowie, np. usługodawca nie realizuje zlecenia w wyznaczonym terminie lub usługobiorca nie wypłaca wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Umowę B2B można wypowiedzieć bez żadnych konsekwencji, jeśli podstawą zakończenia stosunku prawnego są tak zwane ważne powody. Zaliczamy do nich między innymi istotne zmiany w prawie, zmiany gospodarcze, utratę zaufania czy likwidację firmy.

W przypadku braku zaistnienia ważnych powodów zleceniodawca jest zobligowany do naprawienia szkody, która powstała po stronie zleceniobiorcy na skutek wcześniejszego rozwiązania umowy. Rekompensata obejmuje poniesione przez usługodawcę wydatki oraz wynagrodzenie za wykonane dotychczas czynności.

Co powinien zawierać wzór wypowiedzenia umowy o współpracy?

Wypowiedzenie umowy o współpracy musi odnosić się do zawartej wcześniej umowy B2B, czyli zawierać jej numer oraz datę, kiedy została podpisana. W treści dokumentu należy wskazać obowiązki usługobiorcy, ustalony okres wypowiedzenia, a także zawrzeć zwrot „Wypowiadam umowę o współpracę”.

Poza tym, w piśmie niezbędne są także takie dane podstawowe, jak:

  • data i miejsce sporządzenia dokumentu,
  • dane usługobiorcy,
  • dane usługodawcy.

Przygotowane w ten sposób wypowiedzenie musi zostać podpisane przez stronę, która wypowiada umowę, a następnie dostarczone drugiemu przedsiębiorcy.

Jak skutecznie wypowiedzieć umowę o współpracy?

Wypowiedzenie umowy o współpracę będzie ważne, jeśli zostanie sporządzone w formie pisemnej i doręczone drugiej stronie w taki sposób, aby mogła zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, że wypowiedzeniem umowy nie będzie na przykład:

  • rozmowa telefoniczna, podczas której jedna ze stron wypowie umowę słownie,
  • wysłanie wypowiedzenia faksem,
  • wysłanie kopii oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy pocztą,
  • wysłanie wypowiedzenia opatrzonego kopią podpisu.

Wypowiedzenie umowy będzie skuteczne wtedy, kiedy druga strona np. odbierze list (nawet jeśli go nie otworzy) lub gdy otrzyma je na swoją skrzynkę mailową (ma możliwość zapoznania się z treścią w dowolnym czasie).

Podobne tematy:

Wpis pochodzi z kategorii: