Zgłoszenie budowy garażu blaszanego WZÓR do wypełnienia!

zgloszenie-budowy-garazu-blaszanego-wzor-pdf-doc-wordJak napisać zgłoszenie budowy garażu blaszanego? garaż blaszany to niedrogie i szybkie w realizacji rozwiązanie kiedy pragniemy stworzyć zadaszone stanowisko parkingowe dla swojego samochodu. Dla wielu osób problemem mogą być jednak związane z inwestycją formalności. Kiedy budowa garażu blaszanego wymaga uzyskania pozwolenia, a kiedy można zrealizować projekt na podstawie samego zgłoszenia?

Kiedy niezbędny jest wniosek o pozwolenie na postawienie garażu blaszanego?

Garaż blaszany to pomieszczenie zamknięte, posiadające cztery ściany i dach, służące ochronie parkowanego wewnątrz samochodu. Do realizacji tego typu inwestycji stosuje się przepisy budowlane z Dziennika Ustaw z 1994 roku, nr 89 poz. 414.

Dla inwestora zainteresowanego postawieniem garażu blaszanego najważniejszy będzie artykuł 29, określający, kiedy niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz inne wymogi dotyczące takich przedsięwzięć, jak budowa wiat, ogrodzeń czy budynków gospodarczych.

Punkt 2. tego dokumentu określa, jakie obiekty nie wymagają pozwolenia na budowę. Są to inwestycje, które nie przekraczają powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych oraz nie przekraczają ilości dwóch na każde 500 metrów kwadratowych działki. Jeśli planowany obiekt spełnia te warunki, można przystąpić do realizacji projektu po dokonaniu zgłoszenia.

Zgłoszenie garażu blaszanego – od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do projektowania garażu blaszanego należy zaczerpnąć informacji dotyczących miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Konieczne jest ustalenie przeznaczenia działki – budowlana, rolna, rekreacyjna czy inwestycyjna.

Należy uzyskać także informację o tym, czy teren można zabudować oraz w jakim zakresie. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą być określone dodatkowe parametry konstrukcji, na przykład jej wysokość czy kąt nachylenia dachu. Warto poznać je jeszcze przed wykonaniem projektu blaszaka.

Jak wygląda zgłoszenie blaszaka?

Zgłoszenie budowy garażu blaszanego należy złożyć do odpowiednich organów, czyli do starosty lub prezydenta miasta w terminie nie krótszym niż 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Jeżeli organ nie zgłosi sprzeciwu, inwestor może rozpocząć budowę na podstawie tak zwanej milczącej zgody. Ma na to jednak określony czas, mianowicie 2 lata.

Zgłoszenie garażu blaszanego polega na złożeniu odpowiedniego wniosku wraz z wymaganymi załącznikami. Wśród nich zawsze wymienia się oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, a także mapkę sytuacyjną i rysunek garażu (wzór zgłoszenia garażu blaszanego pobierzesz poniżej).

Zgłoszenie budowy garażu blaszanego wzór

zgloszenie-budowy-garazu-blaszanego-wzor-pdf-doc-word
Zgłoszenie budowy garażu blaszanego WZÓR

Warto pamiętać, że planowany garaż musi spełniać wszystkie normy i wymogi bezpieczeństwa. Istotna jest nie tylko jego powierzchnia, ale także usytuowanie w stosunku do granic działki.

Zgłoszenie postawienia garażu blaszanego

Jeśli postawienie blaszaka jest inwestycją tymczasową, – na przykład na czas wznoszenia budynku mieszkalnego – a inwestor nie ma pewności, czy obiekt pozostanie na działce na stałe, może wybudować garaż bez pozwolenia, jednak jedynie na okres maksymalnie 120 dni.

Do końca tego terminu blaszak będzie obiektem budowlanym, którego budowa nie wymaga pozwolenia. Jeśli konstrukcja pozostanie na działce dłużej, właściciel będzie musiał postarać się o uzyskanie pozwolenia.

Niezależnie od tego, czy będziemy mieli do czynienia z blaszakiem tymczasowym, czy obiektem trwałym, konieczne jest zgłoszenie postawienia garażu blaszanego.

Co ciekawe, możliwe jest wzniesienie blaszaka na działce, na której aktualnie budowany jest budynek mieszkalny. Taki obiekt wymaga zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę dopiero po zakończeniu prac budowlanych.

Co zawiera wzór zgłoszenia budowy garażu blaszanego?

Wniosek o postawienie garażu blaszanego musi zawierać szereg niezbędnych informacji. W dokumencie należy uwzględnić przede wszystkim:

  • nazwę miejscowości i numer działki, na której ma stanąć garaż,
  • opis budynku, w tym określenie materiałów wykorzystanych do budowy garażu, określenie parametrów, w tym powierzchni zabudowy, wysokości, kąta nachylenia dachu, a jeśli wymaga tego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego również: powierzchni zabudowy pozostałych budynków na działce, powierzchni działki, powierzchni terenów zielonych i utwardzonych działki.
  • określenie terminu rozpoczęcia prac.

Prawidłowo sporządzony wniosek musi zostać uzupełniony o wymagane oświadczenia i załączniki. Wśród nich znajduje się między innymi szkic garażu blaszanego do zgłoszenia.

Jak powinien wyglądać rysunek garażu blaszanego do zgłoszenia?

Szkic garażu do zgłoszenia ma na celu przedstawienie usytuowania budynku na działce. Powinien zawierać wymiary budynku, a także określać jego odległość od granic działki oraz innych charakterystycznych obiektów.

Przy sporządzaniu takiego rysunku należy pamiętać o wymogach prawnych dotyczących budowy garaży. Ich wysokość w świetle konstrukcji musi mieć co najmniej 2,2 metra.

Z kolei wjazd lub wrota do garażu powinny mieć przynajmniej 2,3 metra szerokości oraz 2 metry wysokości. Prawidłowo wykonany szkic garażu musi przedstawiać elewację każdej ściany budynku (północ-południe, wschód-zachód).

Należy także opatrzyć go podpisem inwestora.

Podobne tematy:

Wpis pochodzi z kategorii: