Odwołanie darowizny rażąca niewdzięczność – wzór

(2 opinie klienta)

15,00 

Pobierz przygotowany przez nas wzór odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności.

W sytuacji w której po dokonaniu darowizny relacje obu stron pogorszyły się i nie należą już do poprawnych, można odwołać darowiznę pod warunkiem jednak, że darczyńca wykaże niewdzięczność obdarowanego.

Odwołanie darowizny rażąca niewdzięczność

Jest to pojęcie które określa sytuację, w której obdarowany dopuścił się względem darczyńcy zachowań, które nie są na miejscu i naruszają ogólne normy moralne.

Przykłady rażącej niewdzięczności to:

 • ubliżanie darczyńcy,
 • pozostawienie darczyńcy bez opieki,
 • pozostawienie darczyńcy bez pomocy,
 • działanie na niekorzyść darczyńcy,
 • itd.

Termin na odwołanie darowizny

Termin na odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego wynosi jeden rok od momentu w którym darczyńca dowiedział się o niewdzięczności ze strony obdarowanego.

Podstawa prawna:

§ 3. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

Przykład:

Jeśli więc dla przykładu weźmiemy sytuację w której darczyńca przekazuje darowiznę na rzecz obdarowanego w roku 2015, i w roku 2021 darczyńca dowiaduje się, że obdarowany działał na jego niekorzyść, to termin na odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności liczony jest od 2021 roku, a nie od roku 2015.

Gdy natomiast niewłaściwe zachowania ze strony obdarowanego pojawiłyby się w 2022 roku, to oczywiście termin na złożenie odwołania darowizny będzie można liczyć o roku 2022. Niewłaściwe zachowanie sprzed roku nie będzie miało już znaczenia, ponieważ na ich miejsce wejdą nowe niewłaściwe zachowania.

Odwołanie darowizny rażąca niewdzięczność a przebaczenie

Darowizna nie może zostać odwołana, jeśli darczyńca przebaczył obdarowanemu krzywdy, które ten mu wyrządził, jasno mówi o tym art. 899 § 1 kodeksu cywilnego:

§ 1. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

2 opinie dla Odwołanie darowizny rażąca niewdzięczność – wzór

 1. Regina

  Polecam pismo

 2. Piotr Chornalik

  ok

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *