Jak napisać oświadczenie o polubownym załatwieniu szkody? oświadczenie takie polega na oznajmieniu przez stronę której wyrządziliśmy szkodę, że otrzymała od nas zadośćuczynienie w formie gotówki za wyrządzoną szkodę. Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę koniecznie należy zawrzeć w formie pisemnej do celów dowodowych.
Osoba która doznała szkody, w oparciu o sporządzone oświadczenie, nie ma prawa dochodzić odszkodowania z OC sprawcy, ponieważ sprawca naprawił szkodę którą wyrządził, wpłacając na rzecz poszkodowanego umówioną kwotę.
Co więcej, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, osoba która płaci gotówką za jakąkolwiek rzecz, ma prawo żądać od wierzyciela pokwitowania wpłaty tejże gotówki. Oświadczenie o przyjęciu pieniędzy za szkodę powinno zostać wystawione od razu w chwili przekazania pieniędzy, bądź w jak najkrótszym możliwym czasie.
Dlaczego należy żądać pisemnego potwierdzenia, że przekazaliśmy pieniądze za szkodę poszkodowanemu? ponieważ w razie sporu w przyszłości, to na stronie która wpłaciła gotówkę, ciąży obowiązek udokumentowania tego faktu.
Podstawa prawna:
Art. 6. Ciężar dowodu – onus probandi [ Dz.U.2020.0.1740 t.j. – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny ]
Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
a jakie przepisy uprawniają nas do żądania pokwitowania wpłaty gotówki za szkodę? tutaj przywołać należy Art. 462. Pokwitowanie dla dłużnika:
§ 1. Dłużnik, spełniając świadczenie, może żądać od wierzyciela pokwitowania.
§ 2. Dłużnik może żądać pokwitowania w szczególnej formie, jeżeli ma w tym interes.
§ 3. Koszty pokwitowania ponosi dłużnik, chyba że umówiono się inaczej.
Jak powinno wyglądać oświadczenie o otrzymaniu zapłaty za kolizję? oświadczenie zapłaty za szkodę powinno zawierać w swojej treści m.in. takie elementy jak:
- imię i nazwisko osoby która dokonała szkody,
- imię i nazwisko osoby poszkodowanej,
- dane pojazdów biorących udział w kolizji,
- kwota zadośćuczynienia,
- metoda płatności,
- oświadczenie poszkodowanego dotyczące nieubiegania się o dodatkowe odszkodowanie z OC sprawcy,
- czytelne podpisy obu stron.
Co więcej, oświadczenie o przekazaniu pieniędzy może zostać sporządzone w jednym tylko egzemplarzu, który otrzyma osoba wpłacająca gotówkę, poszkodowany w kolizji drogowej nie musi takiego oświadczenia posiadać.
Oświadczenie o naprawieniu szkody w formie gotówki powinno zakończyć sprawę, i zdarzenie drogowe dobiec powinno końca. Obie strony uczestniczące w zdarzeniu po wręczeniu gotówki i otrzymaniu oświadczenia w formie pokwitowania wpłaty pieniędzy mogą spokojnie rozjechać się do domu.
Dokument często nazywany jest jako:
- oświadczenie o polubownym załatwieniu szkody
- oświadczenie o uszkodzeniu samochodu
- oświadczenie poszkodowanego kolizji drogowej.
Podobne wzory pism:
M.B. –
Ok polecam
Klaudia Dąbrowska –
polecam pismo