Przykładowe uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne

15,00 

Stypendium socjalne to jedna z form pomocy dla studentów w trudnej sytuacji materialnej. Wniosek o stypendium socjalne najczęściej składa się na gotowym formularzu, ale niekiedy konieczne jest także jego uzasadnienie w formie pisemnej. 

Kategoria:

Jak otrzymać stypendium socjalne?

O tym, kto otrzyma stypendium socjalne na studiach decyduje w głównej mierze rektor, który ustala wysokość progu dochodowego, uprawniającego do otrzymania takiej pomocy.

Wysokość stypendium, jakie może otrzymać student zależy natomiast między innymi od wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta, od ilości środków, które zostały przyznane przez ministra na ten cel, a także od liczby osób w poszczególnych grupach dochodowych – zwykle jest ich trzy.

Zasadniczo, najważniejszym dokumentem przy ubieganiu się o stypendium socjalne jest wypełniony wniosek, w którym student zawiera informacje o dochodach każdego członka rodziny.

Czasami możliwe jest również ubieganie się o stypendium bez wykazywania dochodów, a dotyczy to sytuacji, gdy:

  • student ma na utrzymaniu własne dzieci,
  • nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców.

Uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne nie jest wymagane na każdej uczelni, ale może okazać się niezbędne w przypadku chęci odwołania się od negatywnej decyzji w sprawie przyznania studentowi takiej formy pomocy. 

Jak uzasadnić wniosek o stypendium socjalne?

Uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne powinno wyjaśniać, dlaczego student potrzebuje takiej pomocy finansowej. Przykładowe uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne na studiach może wskazywać zatem na fakt, że student:

  • nie może podjąć pracy zarobkowej z powodu choroby, niepełnosprawności, konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny,
  • jest w trudnej sytuacji materialnej, ponieważ jego rodzice nie pracują, pobierają rentę, emeryturę, zasiłek dla bezrobotnych,
  • studiuje poza miejscem stałego zamieszkania, dlatego koszty jego utrzymania na studiach są dla rodziny bardzo wysokie (dojazdy, wynajem mieszkania).

Zasadniczo, uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne to wytłumaczenie swojej trudnej sytuacji materialnej. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być zaś różne, związane nawet ze zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar czy zalanie domu rodzinnego.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Przykładowe uzasadnienie wniosku o stypendium socjalne”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *