Wniosek o przyspieszenie operacji WZÓR

Jak napisać wniosek o przyspieszenie operacji? pisemna prośba o przyspieszenie operacji biodra, stawu kolanowego czy innego istotnego zabiegu często stanowi jedyne rozwiązanie w sytuacji, kiedy kolejka oczekujących jest długa, a termin operacji bardzo odległy.

Wprowadzenie

wniosek-o-przyspieszenie-operacji-wzor-pdf-doc-wordNależy wiedzieć, że w przypadku pogarszającego się stanu zdrowia, pacjent powinien wnioskować o przyspieszenie terminu zabiegu, aby zostać zakwalifikowanym do kategorii przypadków pilnych. Jak sporządzić podanie o przyspieszenie operacji?

Pismo przede wszystkim musi spełnić wszystkie wymogi formalne, a także umożliwić musi dyrekcji szpitala prawidłowe zidentyfikowanie pacjenta i choroby jaką się on boryka.

Ze względu na to, że wiele pism kierowanych do szpitala w tej sprawie trafia po prostu do kosza, bo w piśmie nie zawarto ważnych informacji, postanowiliśmy przygotować gotowy do wypełnienia wzór wniosku dotyczącego przyspieszenia operacji, wzór pobierzesz poniżej:

Wniosek o przyspieszenie operacji wzór

wniosek-o-przyspieszenie-operacji-wzor-pdf-doc-word
Wniosek o przyspieszenie operacji wzór

Co decyduje o terminie operacji?

wazneKiedy pacjent rozpoczyna lub kontynuuje leczenie, lekarz specjalista określa, czy jego stan zdrowia wymaga pilnego leczenia. Następnie szpital kwalifikuje taką osobę do jednej z dwóch grup oczekujących. Według przepisów istnieją dwie kategorie medyczne: przypadek pilny oraz przypadek stabilny.

Przypadek pilny dotyczy osób, którym należy udzielić świadczenia jak najszybciej ze względu na gwałtowny rozwój choroby oraz możliwość pogorszenia stanu zdrowia (również znaczącego zmniejszania szans na powrót do zdrowia).  Z kolei przypadek stabilny dotyczy wszystkich pozostałych pacjentów.

Należy wiedzieć, że placówki medyczne, które nie mogą przeprowadzić określonego zabiegu, są zobowiązane do wpisania pacjenta na listę osób oczekujących. W teorii ma to na celu zapewnienie pacjentom równego dostępu do świadczeń medycznych.

Osoba chora nie musi jednak wpisywać się na listę szpitala odpowiedniego ze względu na miejsce swojego zamieszkania. W takich przypadkach nie obowiązuje rejonizacja, dlatego jeśli pacjent jest w stanie dojechać do miasta, w którym kolejki są krótsze, ma prawo zapisać się na listę oczekujących w innej placówce.

Warto podkreślić przy tym, że pacjent może być zapisany jednocześnie wyłącznie do jednej kolejki. Należy upewnić się więc, że interesująca chorego placówka posiada kontrakt z NFZ oraz odpowiedni oddział.

Również po zapisaniu się do jednej kolejki pacjent może wykreślić się z niej i ponownie zająć miejsce w innej kolejce (w innej placówce). Powinien jednak poinformować wcześniej szpital o rezygnacji z zajmowanego w kolejce miejsca, aby nie blokować go innym chorym.

Kiedy można złożyć pismo o przyspieszenie terminu operacji?

waznePodanie o przyspieszenie operacji stawu biodrowego, kolana czy innej części ciała można złożyć na każdym etapie oczekiwania w kolejce, jeśli stan zdrowia pacjenta wyraźnie się pogarsza.

Chory ma wręcz obowiązek poinformować świadczeniobiorcę o zmianie stanu zdrowia.

Jeśli okaże się, że stan zdrowia faktycznie kwalifikuje go jako przypadek pilny, wymagający szybkiego udzielenia świadczenia ze względu na szybki rozwój choroby lub ryzyko zmniejszenia szans na powrót do zdrowia, placówka powinna skorygować termin operacji i poinformować o tym osobę chorą.

Z tego względu ważne jest sporządzenie odpowiedniego pisma. Podanie do dyrektora szpitala o przyspieszenie terminu operacji powinno zawierać dane osobowe i kontaktowe pacjenta, aby umożliwić szpitalowi łatwą komunikację z chorym.

Gdzie złożyć podanie o przyspieszenie operacji?

waznePodanie o przyspieszenie operacji adresuje się do dyrektora szpitala. Można złożyć je w sekretariacie placówki lub bezpośrednio na oddziale, na którym ma odbywać się zabieg. Wniosek składa się zależnie od możliwości: osobiście lub pocztą, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Szpital powinien udzielić odpowiedzi na pisemną prośbę pacjenta. Możliwe będzie wezwanie chorego na konsultację medyczną, której celem będzie potwierdzenie zakwalifikowania danej osoby jako przypadek pilny.

Placówka ma także obowiązek informowania o zwolnieniu się miejsca w kolejce oczekujących. Odpowiedź na wniosek nie musi być udzielona na piśmie. W praktyce szpitale często telefonują do pacjentów, informując ich o nowym terminie zabiegu. Ważne jest zatem umieszczenie w podaniu aktualnych i dokładnych danych teleadresowych.

Jak wygląda i co zawiera wzór pismo do dyrektora szpitala o przyspieszenie operacji?

wazneWzór podania o przyspieszenie operacji kolana, stawu biodrowego czy innej części ciała, a także wzór prośby o przyspieszenie operacji innego typu wygląda stosunkowo podobnie, dlatego jest bardzo uniwersalny.

Dokument powinien zawierać datę i miejsce sporządzenia oraz dokładne dane pacjenta, w tym również numer PESEL. Należy adresować go do dyrektora placówki, w której chory wpisany jest na listę oczekujących.

Bardzo ważną częścią wniosku o przyspieszenie terminu operacji jest sama treść dokumentu, czyli prośba o przyspieszenie terminu zabiegu oraz jej uzasadnienie.

To powinno bazować z kolei na zasadach kwalifikacji pacjentów, dlatego należy podkreślić pogorszenie stanu zdrowia, opisując nowe objawy lub wskazując na pogorszenie tych, które kwalifikowały pacjenta do operacji w trybie zwykłym.

W piśmie warto powołać się na nie ustępujący po zastosowaniu środków farmakologicznych ból, na utrudnienie lub brak możliwości wykonywania pracy, a nawet na niemożność normalnego funkcjonowania. Jeśli przesunięcie operacji będzie możliwe, szpital powinien przychylić się do prośby chorego. Zawsze warto więc próbować, starając się pisemnie o przyspieszenie zabiegu.

Podsumowanie

Podanie o przyspieszenie terminu operacji którą zaplanowano na odległy termin, to jedyna szansa na skrócenie czasu oczekiwania na operację. Warto przy tym dodać, że podanie o przyspieszenie terminu operacji będzie szczególnie brane pod uwagę, gdy stan Twojego zdrowia pogarsza się.

Jak zatem sporządzić wniosek o przyspieszenie terminu operacji, aby był skuteczny i wywołał oczekiwane przez nas skutki, a więc np. przyspieszenie terminu zabiegu operacyjnego?

Oprócz zawarcia w piśmie istotnych informacji należy wskazać, że sytuacja zdrowotna uległa pogorszeniu i jako pacjent zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego, zwracamy się z prośbą o jego przyspieszenie.

Przykład: Jeśli stan zdrowia został zakwalifikowany do zabiegu wstawienia endoprotezy stawu biodrowego, a w oczekiwaniu na zabieg stan zdrowia pogorszył się, to takie okolicznością uprawniają Cię do złożenia podania o przyspieszenie operacji.

Służba zdrowia w naszym kraju wymaga naprawy, bo czas oczekiwania na zabieg lub operację bardzo często jest dłuższy – niż powinien. Na szczęście z pomocą przychodzi nam możliwość starania się o przyspieszenie zaplanowanego wcześniej zabiegu bądź operacji.

Podobne wzory:

Wpis pochodzi z kategorii: