Odwołanie od wyceny szkody OC – wzór z omówieniem

Firmy ubezpieczeniowe od lat zaniżają wypłaty odszkodowań. To niestety uderza w portfele poszkodowanych, którzy muszą z własnych pieniędzy finansować przywrócenie uszkodzonych aut do stanu nadającego do użytkowania.

Na szczęście poszkodowani coraz rzadziej rezygnują ze swoich roszczeń – znając swoje prawa i obowiązki firm ubezpieczeniowych, można złożyć skuteczne odwołanie od wyceny szkody.

Jesteś w toku postępowania likwidacyjnego i boisz się, że nie otrzymasz pieniędzy na naprawę samochodu? Sprawdź, jak złożyć reklamację oraz dowiedz się, ile masz czasu i jakie dokumenty załączyć do odwołania, by ubezpieczyciel potraktował Cię poważnie.

Jak przebiega wycena auta po kolizji?

Wypłata odszkodowania następuje na skutek zgłoszenia szkody. Po otrzymaniu zawiadomienia, ubezpieczyciel wszczyna postępowanie, którego celem jest ustalenia zakresu szkody, a następnie jej wyceny.

W obecnym stanie prawnym ubezpieczyciel zobowiązany jest w terminie nie dłuższym niż 30 dni zakończyć postępowanie likwidacyjne. W wyjątkowej sytuacji postępowanie może zostać przedłużone o kolejne 30 dni, o czym ubezpieczyciel zobowiązany jest poinformować zgłaszającego szkodę.

Po zgłoszeniu szkody poszkodowany powinien czekać na kontakt od ubezpieczyciela w kwestii ewentualnego udostępnienia samochodu. Część firm praktykuje oględziny szkody na miejscu, inne dokonują wyceny szkody na podstawie przesłanego przez poszkodowanego materiału fotograficznego. Na podstawie przeprowadzonej kalkulacji ubezpieczyciel dokonuje wypłaty naliczonego odszkodowania.

Niemniej jednak nie każda wycena auta po kolizji jest właściwie wykonana, a przede wszystkim nie pokrywa kosztów naprawy. W takiej sytuacji poszkodowanemu przysługuje prawo rezygnacji z rozliczenia gotówkowego szkody i skorzystanie z opcji naprawy z rozliczeniem: zakład mechaniczny/serwis – ubezpieczyciel.

Drugą możliwością jest złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór odwołania od wyceny szkody OC, który pobierzesz poniżej:

Odwołanie od wyceny szkody OC – wzór

odwolanie-od-wyceny-szkody-oc-wzor-pdf-doc
Odwołanie od wyceny szkody OC – wzór

Kiedy złożyć odwołanie od wyceny szkody OC?

Odwołanie od wyceny szkody całkowitej lub częściowej należy złożyć z zachowaniem terminów, po upływie których dojdzie do przedawnienia roszczenia. Obecnie poszkodowany ma trzy lata na złożenie odwołania. Termin ten biegnie od daty ostatniej czynności podjętej w danej sprawie ubezpieczeniowej.

Po upływie wspomnianych trzech lat ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania bez merytorycznego zbadania odwołania. Natomiast w sprawie sądowej poszkodowany będzie stroną przegraną – sąd oddali jego powództwo z uwagi na przedawnienie roszczenia.

Jak przygotować odwołanie od zaniżonej wyceny OC?

Po otrzymaniu decyzji o wypłacie zaniżonego odszkodowania OC poszkodowany może złożyć odwołanie. Przygotowując odwołanie, należy podeprzeć się informacjami i danymi zawartymi w zaskarżonej decyzji. Jeśli zarzutem odwołania jest niewłaściwa/zaniżona wycena szkody samochodu poszkodowany może:

  • skorzystać z pomocy rzeczoznawcy i załączyć przygotowaną przez niego ekspertyzę
  • dołączyć faktury, rachunki i inne dokumenty, których nie mógł uregulować z otrzymanego ubezpieczenia
  • kalkulację naprawy sporządzoną przez autoryzowany serwis
  • listę niezbędnych do napraw części z ich cennikiem przygotowaną przez autoryzowany serwis
  • informacje o wycenie samochodu.

Pisemne odwołanie należy złożyć w siedzibie ubezpieczyciela lub doręczyć mu za pośrednictwem poczty wysyłając list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Odwołanie może zostać złożone również drogą elektroniczną oraz ustanie przez infolinię lub do protokołu w siedzibie firmy.

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy i co dalej?

Po otrzymaniu odwołania od wyceny ubezpieczyciel w terminie 30 dni, a w sprawach bardziej skomplikowanych w ciągu 60 dni zobowiązany jest udzielić odpowiedzi.

Rozpatrując odwołanie, firma ubezpieczeniowa może:

  • wypłacić odszkodowanie uzupełniające
  • udzielić odpowiedzi odmownej.

Jeśli decyzja ubezpieczyciela jest niekorzystna i zaniżona wycena szkody z OC została podtrzymana przez ubezpieczyciela, poszkodowany ma prawo:

  • zwrócić się do Rzecznika Finansowego z prośbą o zajęcie się jego sprawą
  • złożyć pozew o zapłatę do Sądu Rejonowego lub Okręgowego (w zależności od wartości przedmiotu sporu)
  • skorzystać z instytucji mediacji lub sądu polubownego.
Wpis pochodzi z kategorii: