Pełnomocnictwo o alimenty dla pełnoletniego dziecka WZÓR

Jak napisać pełnomocnictwo o alimenty dla pełnoletniego dziecka? Pełnoletnie dziecko powinno samo wnieść do sądu pozew o alimenty. Rodzic jest bowiem ustawowym przedstawicielem dziecka wyłącznie do momentu, w którym ukończy ono 18 rok życia. Jeśli jednak pełnoletnie dziecko chce, aby to rodzic reprezentował je przed sądem, to wraz z pozwem o alimenty powinno złożyć pisemne pełnomocnictwo w formie załącznika – jeden egzemplarz dla sądu, drugi dla pozwanego.

Wprowadzenie

pelnomocnictwo-o-alimenty-dla-pelnoletniego-dziecka-wzor-pdf-doc-przykladJak sporządzić pełnomocnictwo w sprawie o alimenty? aby ułatwić Ci sporządzenie takiego dokumentu, przygotowaliśmy gotowy do wypełniania wzór pełnomocnictwa, w którym znajdują się wszystkie niezbędne elementy, a sam dokument spełnia wszystkie formalne wymagania stawiane tego typu pismom. Gotowy wzór pełnomocnictwa do reprezentowania dziecka w sądzie, pobierzesz poniżej:

Pełnomocnictwo o alimenty dla pełnoletniego dziecka wzór

pelnomocnictwo-o-alimenty-dla-pelnoletniego-dziecka-wzor-pdf-doc-przyklad
Pełnomocnictwo o alimenty dla pełnoletniego dziecka WZÓR

Kto może być pełnomocnikiem w sprawie o alimenty?

W sieci często pojawia się pytanie: czy matka może reprezentować pełnoletnie dziecko w sprawie o alimenty? Aby znaleźć na nie odpowiedź, należy sięgnąć do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Jak czytamy w artykule 86. KPC strony postępowania i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście, bądź za pośrednictwem pełnomocników. 

Artykuł 87. KPC mówi natomiast, że pełnomocnikiem w sprawie o alimenty może być:

  • adwokat,
  • radca prawny,
  • rodzic,
  • małżonek, 
  • rodzeństwo,
  • zstępni strony,
  • osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.  

W przypadku spraw o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka, a także o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być nawet przedstawiciel organu jednostki samorządu terytorialnego lub organizacji społecznej, której celem jest udzielanie pomocy rodzinie.

Zatem czy rodzic, najczęściej matka, może reprezentować pełnoletnie dziecko przed sądem w sprawie o alimenty? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak właśnie się stało. Sądy zazwyczaj nie przeciwstawiają się takiej decyzji. Matka dziecka powinna bowiem działać w interesie swojego dziecka.

Tymczasem nawet dla osoby pełnoletniej udział w takiej rozprawie może okazać się zbyt stresujący, dlatego to właśnie ze względu na dobro zainteresowanego sądy z reguły przychylają się do takiej prośby.

Czy obecność pełnoletniego dziecka na rozprawie o alimenty jest konieczna?

Pełnomocnictwo dla matki w sprawie o alimenty nie wyklucza ewentualnego przesłuchania pełnoletniego dziecka przez sąd na przynajmniej jednej z rozpraw.

Organ może wyrazić chęć przeprowadzenia z dzieckiem rozmowy, na podstawie której ustali, chociażby wysokość wydatków związanych z jego utrzymaniem. Dobrze zatem, aby pozywające rodzica dziecko dobrze przygotowało się to takiego przesłuchania. 

Należy sporządzić więc dla niego zestawienie wydatków i przychodów, gromadząc przy tym dowody na ich istnienie. Będą to między innymi:

  • zaświadczenia o posiadanych kredytach, 
  • opłaty za czynsz, 
  • rachunki za media, zakupy, leki itp. 
  • paragony na zakupione dla dziecka rzeczy (ubrania, książki),
  • opłaty za zajęcia dodatkowe, na które dziecko uczęszcza lub powinno.

Jak wygląda pełnomocnictwo w sprawie o alimenty?

Do przygotowania pisma procesowego, jakim jest pełnomocnictwo dla rodzica pełnoletniego dziecka, warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór pełnomocnictwa w sprawie o alimenty. 

Dokument przewiduje uwzględnienie w piśmie takich danych jak:

  • dane mocodawcy, jednocześnie powoda, czyli pełnoletniego dziecka, które składa pozew i udziela pełnomocnictwa (imię, nazwisko, adres zamieszkania),
  • dane pełnomocnika, czyli rodzica (matki), w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL,
  • wskazanie stopnia pokrewieństwa,
  • oznaczenie sądu, w którym toczy się sprawa alimentacyjna,
  • oznaczenie sygnatury akt sprawy,
  • podpis mocodawcy (własnoręczny).

W treści pełnomocnictwa musi zostać zawarte oświadczenie woli pełnoletniego dziecka, w którym to wyznacza ono jako swojego reprezentanta w sądzie konkretną osobę.

Aby przygotować ważne w świetle prawa upoważnienie dla rodzica, można skorzystać z druku, jakim jest wzór pełnomocnictwa o alimenty dla pełnoletniego dziecka.

Kiedy pełnoletniemu dziecku należą się alimenty?

Pełnoletnie dziecko może złożyć pozew o alimenty, jeśli nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. O takich okolicznościach mówi się w sytuacji, kiedy:

  • dziecko chce podjąć naukę na wyższej uczelni w trybie dziennym, przez co nie może rozpocząć pracy i osiągać dochodów. Jeśli dziecko studiuje w trybie zaocznym, rodzice muszą opłacać jego czesne tylko w przypadku, kiedy nie spowoduje to zbytniego obciążenia ich własnego budżetu. 
  • dziecko jest niepełnosprawne i ze względu na to nie może podjąć pracy zarobkowej – alimenty należą się wtedy dziecku nawet do końca życia,
  • dziecko zakończyło już swoją edukację, ale nadal nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać i żyje w niedostatku – w pozwie musi udowodnić swoje problemy materialne. 

Alimenty na dziecko małoletnie nie budzą kontrowersji. Zrozumiałym jest bowiem, że młody człowiek nie może podjąć pracy i utrzymywać się samodzielnie. Kiedy dziecko kończy 18 lat, sprawa wydaje się nieco bardziej skomplikowana.

Rodzicom często wydaje się, że pełnoletnie dziecko powinno być traktowane jak osoba dorosła – musi pracować i utrzymywać się samodzielnie, bez pomocy rodziców. Tymczasem prawo nie precyzuje górnej granicy wieku dziecka, od której alimenty miałyby mu się nie należeć.

Rodzic ma obowiązek ponosić koszty związane z utrzymaniem dziecka, dopóki istnieje taka potrzeba. Podstawą do jej rozpoznania jest pozew o alimenty i zgromadzone dowody na ponoszone wydatki. 

Podobne wzory pism:

Wpis pochodzi z kategorii: